Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Město nás nechce odpojit od teplárny, vadí družstvu. Žalobu řeší soud

Stavební bytové družstvo Sever žaluje město Liberec za to, že mu neumožňuje se odpojit od liberecké teplárny. Krajské město to nechce dopustit kvůli hrozbě rozpadu systému centrálního vytápění. Paradoxem je, že předseda družstva Petr Černý je zároveň libereckým radním a předsedou radniční komise Teplo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Technik07

Přirozený monopol x tržní hospodářství x ekologie

V Plzni vlastní městskou teplárnu město, cena tepla je poloviční. Prodej a rozvod tepla je typický přirozený monopol, v němž tržní soutěž je vyloučena povahou rozvodů, které konkrence nemůže paralelně rozvádět a konkurovat. Proto i město nemůže žádat o peníze na rekonstrukci zastaralých rozvodů z EU.ˇ´Uředníci EU správně odmítají dotovat soukromý byznys z peněz daňových poplatníků. Město může odmítat odpojení dosavadních odběrů, pokud bude teplárnu a rozvody vlastnit a řádně, stejně jako jiná města se o ně starat. Po hospodách se vypráví, že nejvíce akcií soukromé teplárenské Liberecké společnosti vlastní senátor Sobotka, ale nevím, zda to není jen pomluva.:-)

0/0
27.7.2012 7:22

Rokba

Jak může existovat

jakýkoli předpis, který někomu přikauzuje něco kupovat od jednoho dodavatele....?

+1/−1
21.7.2012 9:05

Guarana12

Re: Jak může existovat

Nejde o předpis, který něco nařizuje, jde o odstoupení do smlouvy.

Nehorázné je, že mají soukromí majitelé bytů platit majlant jen proto, aby se mohlo i nadále centrálně vytápět v objektech patřících městu. Každý panelák, který si zařídil zateplení a vlastní vytápění, ušetří v zimě na bytové jednotce tisícovku měsíčně.

Lidi by byli blbí, aby s tím souhlasili a taky si myslím, že takovou krávovinu radnice dlouho neudrží.

0/0
21.7.2012 10:38

zetkaa

Re: Jak může existovat

V zásobování teplem vždy existovala určitá forma monopolu, ono to ani jinak nejde. Nebo jste přesvědčený, že je lepší pouštět teplo ze spalovny, vzniklé spálením odpadu, do vzduchu a vedle toho spalovat neobnovitelné zdroje (např.zemní plyn) v lokálních kotelnách? Z ekologického pohledu je centralizované zásobování teplem lepší varianta než tisíce malých lokálních kotelen či kotlů. Problém je v nefungující roli regulátora a konstrukci tzv. věcně usměrňované ceny. Zahraniční vlastníci tepláren účtují do cen tepla i své "poradenské služby", "know how" apod., poskytované mateřskou fiormou a tuzemský spotřebitel vše zaplatí. Dceřiné společnosti v ČR nevykaztují žádné zisky, které tiše plynou do zahraničí... Ale to není jen případ teplárenství, obdobně se chovají i banky či firmy z různých průmyslových odvětví, které mají své "matky" v zahraničí.

0/0
21.7.2012 15:25

Guarana12

Re: Jak může existovat

Už to neřeším, ostěhoval jsem se odtamtud.

Nicméně jako majitel bytu jsem měl možnost volit mezi drahým teplem a vlastní kotelnou a volil jsem kotelnu. Co se spalovny týče, tak ta umí i vedle tepla elektrický proud, takže výroba energie z odpadu může fungovat i tak. V Liberci asi bude s rozvody vždycky problém kvůli klimatu i terénu.

Nicméně nakazovat, že musím odebírat teplo je jaksi nad pravomoci města. Odpojování bych nenazval živelným, ale prostě se postupně paneláky zateplují a ústřední topení si lidé pouštějí jen když opravdu mrzne. A protože teplárna zdražuje, tak vyjde až 3x levněji vlastní vytápění. Odpojování trvá už asi tak 5-7 let, město s tím mohlo počítat.

+1/−1
21.7.2012 16:17

zetkaa

Re: Jak může existovat

Výroba elektrické energie je ve spalovně jen vedlejší produkt při výrobě tepla. Pokud by měla spalovna fungovat jako elektrárna (bez výroby a dodávky tepla), musely by se nejspíš postavit v areálu chladící věže, které by nahradily ochlazování v soustavě CZT a provoz by byl podstaně dražší (tj. muselo by dojít ke zvýšení ceny za likvidaci odpadu). Vše má své pro a proti, každopádně bychom to zase pocítili na své kapse. Myslím, že největším problémem je kontrola energetického monopolu. Cesta rozšiřování spalování plynu je dlouhodobě neudržitelná s ohledem na jeho zásoby. I do budoucna je systém CZT perspektivní, jen fosilní paliva, jejichž zásoby během pár desítek let  dojdou, musí být nahrazena jadernými či termonukleárními zdroji.

0/0
23.7.2012 10:57

zetkaa

Re: Jak může existovat

Problémem Liberce je i zastaralá rovodná síť, založená na parovodních rozvodech. Dnes se již budují moderní horkovodní rozvody s mnohem nižšími tepelnými ztrátami. Bohužel je problém donutit vlastníka investovat do snížení ztrát za situace, kdy tu existuje přirozený monopol. Riziko odpojení od CZT si už vlastníci teplárny začínají naštěstí uvědomovat, a proto připravují koncepci postupné částečné decentralizace (odpojení nejvzdálenějších lokalit systému CZT, vybudování kogeneračních jednotek a rekonstrukci rozvodů v některých sídlištích ve větší vzdálenosti od teplárny).

Živelné odpojování od systému CZT by skutečně mělo tragické následky v podobě rozpadu celé soustavy, včetně enormního zdražení ceny tepla pro ty, kteří se z různých důvodů nemohou od tohoto systému odpojit.

0/0
21.7.2012 15:32

landysCZ

Re: Jak může existovat

Nemluvě o stavu soustavy, jedná se o zlodějinu, pokud nechci krmit tuneláře, prostě bych si do toho taky nenechal kecat. Liberec je na tom stejně jako Jablonec, je to stejná firma. Každá alternativa znamená úsporu, ale hlavně konec nehorázných zisků těchto "monopolistů" a pokud tomu nějaká radnice chce bránit, je to spoluvina na zrůdnosti!

0/0
21.7.2012 19:58

peta_lbc

Re: Jak může existovat

Teplárna avizuje úsporu 34 Kč/1 Gj po modernizaci sítě při investici 0,5 miliardy. Považuji to za směšné a odpojování to nezabrání.

0/0
24.7.2012 11:14Najdete na iDNES.cz