Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Rozhledna Štěpánka v Jizerských horách oslavila o víkendu 120 let

U jizerskohorské rozhledny Štěpánka se sešly desítky turistů. Důvod je jednoduchý. Rozhledna, která zvítězila v anketě iDNES.cz o nejhezčí rozhlednu Libereckého kraje, se "dožila" sto dvaceti let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mistr Podještědský

kříže a církve

Nejlépe by bylo všechny kostely ubourat a vyhnat kněží, spílit bible a zakízat ji u nás šířit. Názor diskutujících proti církvím je až zarážející. Proč? Kostely jsou chloubou státu, našich tradic a předkové si jich vážili, vážíme si těchto archoitektonických skvostů v každé dědině i my, současníci? Asi máme raději auta a neforemné kulturáky, chováme psy a máme se špatně, celý národ je zbídačený a nemá ani na počítač, kdy by mohl naspat své stesky...

0/0
21.8.2012 10:54

Dr. Fe (24)

Mimochodem by mě zajímala ta "skupinka nadšenců" ......

.... co ten kříž obnovila. A měla by zajímat také policii. Vsadím se, že je ta skupinka totožná s aktivními členy extrémní neonacistické pravice v té oblasti.

0/0
20.8.2012 13:22

dr. Tereskin

Re: Mimochodem by mě zajímala ta

Sázku by jsi prohrál na celé čáře.

+2/0
20.8.2012 14:41

kačersky

Re: Mimochodem by mě zajímala ta

.....máš možnost hovořit s jedním z " restaurátorů kříže ", tak co mi napíšeš hezkého krom toho obvinění z neonacismu. Policie o obnově ví a dobře zná i jména všech účastníků opravy...tak co dál inteligentního ještě vyplodíš??? Je mi úplně jedno, že se najdou i negativní reakce a aktivní blbci. Nic nemůže vyvážit pocit z dobře odvedené práce a radost z toho, kolik lidí se o památník zajímá a kolik turistů se u něho fotí. Setkali jsme se i při opravě s lidmi, kteří nám děkovali s pláčem, že jsme udělali záslužnou věc. Napsali nám žijící pamětníci, kteří tam pravidelně každý rok na pietní místo jezdí, protože tam mají symbolické hřbitovy jejich předkové. Opravdu výplod zatemněného mozku nic z toho ani omylem nezamlží. Před námi obnovu už měl v plánu i spolek turistů, spolek válečné historie a jiní. Obyvatelé našeho kraje se s historií dávno vyrovnali a chápou jí v širším kontextu, což není ovšem každému pochopitelně dáno. Jsou tu určité historické souvislosti, které "cizáci" nepochopí.

0/0
20.8.2012 22:52

Dr. Fe (4)

Re: Mimochodem by mě zajímala ta

Teď už zbývá jen vyvěsit prapory s haknkrajzy, kačere. Z takových neonacistických obdivovačů Hitlera jako jsi ty, je mi na zvracení. Rv

0/0
21.8.2012 11:30

kačersky

Re: Mimochodem by mě zajímala ta

co to plácáš ty ubožáku, to máš doopravdy tak zatemněnej mozek nebo to hraješ?? My tady bydlíme v domech, které postavili právě tito lidé a jejich předkové, chápeme vše v širším historickém kontextu. Navíc tohle není žádnej nacistickej symbol, to může vyblejt jedině primitiv a komunistickej extremista nebo nevim co jsi, ale tohle by nikoho soudnýho snad ani nenapadlo. Tenhle kříž používá dodnes právě v téhle nezměněné podobě Bundeswehr..... byl používaný i před druhou světovou válkou....je třeba proto okamžitě kvůli tomu vyhlásit válku Německu?? Nebo současné Německo obvinit z šíření neonacismu??? Co to tady šíříš za tmářství????

0/0
21.8.2012 11:45

kačersky

Re: Mimochodem by mě zajímala ta

Železný kříž (německy das Eiserne Kreuz) je německé válečné vyznamenání. Zřízeno bylo pruským králem Fridrichem Vilémem III. a poprvé uděleno 10. března 1813. Po květnu roku 1945 se neuděloval, avšak jeho stylizované symboly jsou používány jako logo a výsostné znaky bojové techniky Bundeswehru. Železný kříž byl udělován pouze v době válečného stavu. Kromě Napoleonských válek to bylo v prusko-francouzské válce, během první a druhé světové války. Najdi si na wikipedii, že je to shodný symbol, než něco dalšího o nacistické symbolice napíšeš. Mimochodem Wehrmacht neměl s nacismem a fašismem nic společného, Hitler se sice snažil obsazovat nejvyšší funkce loajálními lidmi, ale v jádru byla tato pravidelná armáda " apolitická " . Kdyby to byl symbolický hřbitov vojáků SS, tak by šlo o něco jiného. Velitelé Wehrmachtu jednotky SS nesnášeli, neztotožńovali se s jejich politickým fanatismem.....ale ty to stejně nikdy nepochopíš. Naštěstí lidi jsou znalí a rozumní, u nás v kraji určitě.

0/0
21.8.2012 12:07

Chytrý píše, hloupý maže

Re: Mimochodem by mě zajímala ta

na stránkách obce Kořenov se uvádí, že trosky kříže mají údajně být pozůstatkem místa nacistů z doby 2. sv. války, jinde nic najít nelze... tak jaká je pravda?

0/0
23.8.2012 20:55

kačersky

Re: Mimochodem by mě zajímala ta

pravda je zde docela přesně popsaná, kříž z roku 1944 jako památník padlým z přilehlých obcí. Kolem kříže v půlkruh vztyčené kamenné " sloupy " , každý kámen symbolizoval blízkou obec, kam potom vdovy, sirotci a další členové rodiny nosí květiny a věnce. Po válce výprava " Čechů "převážně z Turnova / podotýkám, že místní české obyvatelstvo žilo s Němci v klidu a udržovali velmi přátelské vztahy / ....proto ti ničitelé byli Turnováci apod a uklízeli hory od " zlých duchů " aneb útoky na neživé předměty, hroby a rabování opuštěných domů. Toť historie. Mimochodem ještě pochopím zničení kříže v poválečné době, přeci jen je to německý vojenský symbol, ale ničení hrobů mi přijde jako ubohost.....ať už jsou ty hroby kohokoliv.

0/0
23.8.2012 21:37

Dr. Fe (20)

S tím křížem to snad nemyslí vážně ? !

Koukám na to jako ze sna blázen. To je evidentní propagace nacismu. Je všeobecně známo, že se u toho kříže scházeli místní němečtí neonacisté a konali tam svoje seance. Ten kříž symbolizuje německou válečnickou rozpínavost a je po hákovém kříži dalším nacistickým symbolem. 8-o   Rv

+1/0
20.8.2012 2:14

dr. Tereskin

Re: S tím křížem to snad nemyslí vážně ? !

;-D ale no tak soudruhu, http://cs.wikipedia.org/wiki/Malt%C3%A9zsk%C3%BD_k%C5%99%C3%AD%C5%BE_(znak)

nacistický symbol z roku 0?

Osmihrotý kříž se postupem doby stal symbolem rytířských ctností a celá řada insignií a symbolů různých řádů a vyznamenání z něj vychází. Například, zelený osmihrotý kříž je odznakem řádu svatého Lazara, bílý je odznakem švédského Řádu polární hvězdy a červený je odznakem španělského řádu Isabely Katolické.

Jinak konkrétně tento kříž byl postaven před druhou světovou válkou jako památka obětem války první, navíc zde bylo v půlkruhu navezeno kamení za mrtvé s každé vesnice. Povídačky o německých seancích a okultních obřadech šířili pánbíčkáři dost dlouho, vlastně do doby, než jim soudruzi zatrhli tipec taky.

Ano za války tam chodily němci vzpomínat na své padlé sny, bratry, otce... A němci to byly proto, že moc neněmců v sudetech nežilo.

0/0
20.8.2012 8:59

dr. Tereskin

Re: S tím křížem to snad nemyslí vážně ? !

*syny i když sny možná také :-)

0/0
20.8.2012 9:10

Dr. Fe (20)

Re: S tím křížem to snad nemyslí vážně ? !

Nejsem žádný tvůj soudruh, fašoune Rv Ten kříž je primárně symbolem německé rozpínavosti a válečnictví, to neokecáš. Hákový kříž taky v minulosti a v jiných souvislostech znamenal něco jiného, argumentuješ jako pětileté dítě :-P

+1/0
20.8.2012 9:26

jm88

Re: S tím křížem to snad nemyslí vážně ? !

Je strašně hezké rozčilovat se tu nad křížem, nadávat do fašistů apod. ...

Vážený autore tohoto "úžasného" diskuzního příspěvku - místo vymýšlení si nesmyslů zde by bylo mnohem lepší si informace zjišťovat, ne tvořit.

Tento kříž - v takovéto podobě - byl u rozhledny vztyčen na podzim roku 1944... Okolo něj stály kameny s nápisy okolních obcí, u nichž byly tabulky s jmény ve válce padlých. Ano, bylo to německé pietní místo, ale pokud budete rozumně uvažovat, měl byste dojít k názoru, že ti kluci, kteří v bojích padli, i když to byli Němci, kolikrát do války ani jít nechtěli...

Vztyčení kříže nebyl tehdy přítomen ŽÁDNÝ nacistický vysoký důstojník apod. Pokud hodláte vymýšlet nepravdy a snažit se na svou stranu tímto strhnout co možná největší množství lidí (o čemž tedy pochybuji, že se povede) - prosím.

0/0
20.8.2012 10:55

Dr. Fe (24)

Re: S tím křížem to snad nemyslí vážně ? !

Stačí se podívat na váš nick, který obsahuje kód pro nacistický pozdrav hojně používaný mezi neonacisty, myslím že to vypovídá za vše ..........

0/0
20.8.2012 13:12

Chytrý píše, hloupý maže

Re: S tím křížem to snad nemyslí vážně ? !

obávám se, že argumentace, že ti Němci do války jít nechtěli, je v důsledku docela naivní..... existuje k záměru kříž vztyčit nějaké stanovisko lokálního historika? musím říct, že Štěpánku znám dobře, s křížem jsem ji ještě neviděl, a až tam budu příště, nerad bych fotil místo, které je údajně spojené s nacismem (pieta není problém, ale věcně rozlišujme pietu a nacismus). detaily uvítám....

0/0
23.8.2012 20:59

kačersky

Re: S tím křížem to snad nemyslí vážně ? !

jelikož je kříž centrální stavbou toho místa a do půlkruhu k němu stávalyy symbolické náhrobky, tak je evidentní jeho účel. Následně vše potvrzeno a ověřeno z několika na sobě nezávislých zdrojů.....od žijících pamětníků. Náhrobky budou v budoucnu opět vztyčeny, z důvodu oslav posunuto, působilo by to na některé přeci jen trochu divně pojídat klobásy uprostřed symbolického hřbitova.

0/0
31.8.2012 20:25

dr. Tereskin

Re: S tím křížem to snad nemyslí vážně ? !

Kdyby jste mě řekl fašoune do očí, dostanete pěstí, argumentace "to je fašounský, ty jsi nácek" je něco tak primitivního, že nemá cenu diskutovat. Maltézký kříž nosí na plášti například papež, sice je to ex Hitler jugend, ale jeho předchůdce ho nosil též a toho snad neobviníte že byl nácek.

Jinak podobný kř´ž má například Luftwafe dodnes, Malta jej má na vlajce atd...

Moralisti jako vy, vidí symboly nacismu ve všem, kdyby tam stál keltský kříž praskne vám žilka vzteky a přitom je na jednolibrových mincích a v Británii naprosto všude.

IMHO a i kdyby tam byl hákový kříž, postaven jako památka padlým, je mě to jedno. Symboly lidi nemění, symbol a znak za nic nemůže, minulost nezměníte zákazy a persekucemi, ale můžete měnit budoucnost otevřeností k diskusi, pečlivému vysvětlování zločinů totalitních systémů a fakty.

Tím končím, mě napíšete, že neumím argumentovat a váš argument je "to je náckovský fuj" bez znalosti pozadí, minulosti i součastnosti symbolu, s omezeným pohledem na svět.

0/0
20.8.2012 12:23

Dr. Fe (24)

Re: S tím křížem to snad nemyslí vážně ? !

S urážením do soudruhů jsi začal ty, tak se nediv, že když někoho bezdůvodně napadneš, tak dostaneš taky nějákou zpátky. Já bych tohle nepoužil a nemám o takové půtky zájem, ale když někdo začne být sprostý, tak někdy neodolám a vrátím mu to. Teď mě tedy trocvhu mrzí, že jsem se snížil na vaší náckovskou úroveň. Co se týče maltézského kříže a dalších podobných symbolů, tak ty nemají s německým válečným křížem co dělat. To je z vaší strany buď hrubá demagogie nebo fatální neznalost.

0/0
20.8.2012 13:16

dr. Tereskin

Re: S tím křížem to snad nemyslí vážně ? !

Pokud připustím, že kříž je německý železný kříž, tak ten používá bundeswehr dodnes, stejně ovšem vychází s kříže maltézsklého tudíž tedy rozhodně spolu co dělat mají. Obviňování všech kolem je jediné co zvládneš soudruhu inkvizitore?

Minulost se nedá vymazat, dá se s ní vyrovnat, dá se o ní diskutovat a dá se vysvětlit. Ale to člověk, co ve všem vidí nacismus a všechno by ničil a všechny zavřel nepochopí.

0/0
20.8.2012 14:41

kačersky

Re: S tím křížem to snad nemyslí vážně ? !

na tohle už nemá vůbec cenu reagovat......tohle je už totální vymývání mozků....kříž byl vztyčen v roce 1944, kdy už dostávala německá armáda docela solidně na prdel a padlých neustále přibývalo. Bylo to pietní místo a symbolický hřbitov, máme od několika žijících pamětníků nezávisle na sobě potvrzeno, že se tam chodilo dávat květiny padlým....nacistický seance, co to do pr**le jako má být ? ? ? Doporučuji ti si nevycucávat informace z prstu, pokud bys měl chuť hledat opravdu seriozní informace a ne jen plivat jedovatý pomluvy, tak bys našel pravdu, stejně tak jako jsme hledali my.....ale o tu pravdu ti evidentně nejde. Jsou prostě lidi, kteří musejí všechno pohanit.....naštěstí je takových minimum. Při výkladu ve stanu, kde říkal přednášející pravdu, jsem nezaznamenal žádné negativní reakce, ale jak jsem říkal, u nás jsou zkrátka lidi velice inteligentní, pravdě otevření a chápající.

0/0
22.8.2012 20:03

KOČÍ -> jenom přesmyčka ÍČKO

Krásná a vkusná stavba..

Rytířský kříž taky pěkný! :-)R^

+1/0
19.8.2012 13:54

IVANA FAK

Re: Krásná a vkusná stavba..

Jojo, je to hezounká stavbička, já tam byl s rodinou někde v létě 1989, byl jsem okouzlen.

0/0
19.8.2012 14:29

Reeve

"Maltézský" kříž?

Kříž rozhodně není maltézský, to už spíš templářský.

Ale nejpravděpodobněji jde o typický německý "tatzenkreuz" (tzv. tlapatý kříž) - symbol německé síly, odvozený od znaku řádu německých rytířů.

K jeho obnově mám neutrální postoj (je to přece jenom součást historie), jako poutní místo (českých) turistů mi to však přijde poněkud... zvláštní.

+3/0
19.8.2012 12:08

IVANA FAK

Re:

:-)) to je totiž taky multikultura, a né jenom pořád to samý starání se o ty, co ....no..tamti ..co se o nich nesmí psát

+1/0
19.8.2012 12:39

IVANA FAK

informační servis jak stehno!!!

sakra včera sem byl kousek, , v Tanvaldě.., -TOHLE VĚDĚT, TAK NEVÁHÁM A JEDU Milá Lupo, prosim vás, můžete mi uspokojivě vysvětlit, k čemu mi ted je informace, že to už PROBĚHLO??!!! proč tu nebyla informace, že to bude?!

+2/0
19.8.2012 12:05

henrik.veliky

\Kdopak nám to postavil?

Podle toho kříže je víc než zřetelné,komu češi tento skvost ukradli.

0/0
19.8.2012 11:35

IVANA FAK

Re: \Kdopak nám to postavil?

Komu komu? Němcům? .-))) achjo...

0/0
19.8.2012 12:07

Chytrý píše, hloupý maže

Re: \Kdopak nám to postavil?

1944 v Sudetech Češi? kde by se tam vzali?

0/0
23.8.2012 21:01

kačersky

Re: \Kdopak nám to postavil?

já jsem místní a své předky mám také místní, jako potomek v té době menšinové české rodiny toho o poměrech před, během 2.světové války a po ní toho vím jen z první ruky / od rodinných příslušníků- pamětníků / opravdu dost. Představy některých lidí, jak to všechno tady bylo a nebylo, přitom se lidé k sobě chovali hezky ač ten byl Němec a ten Čech......... lidskost vítězila nad nenávistnou propagandou. Dnes mi přijde, že ty poměry jsou mnohem horší. :-P

0/0
23.8.2012 21:29Najdete na iDNES.cz