Diskuze

Na knížky lidé čekali v mrazu od pěti ráno a zahřívali se alkoholem

Strach z cílených podvratných myšlenek promlouvajících ze stránek textů, ale i knihy zcela nepochopitelně na seznamu zakázané literatury. I tak vypadala paranoidní doba před Listopadem 89. Na ní, na knižní čtvrtky i strach z práskačů vzpomíná letitá knihkupkyně Dana Trdlová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Klara Trnková - prestantese už prosim, chvastat, co jste zvladla, vase prispevky nejsou vuec k tématu!!

0 1
možnosti

Podobné rozhovory 25 let poté mají vždycky takovou divnou pachuť. Zase se rojí noví bojovníci proti režimu - 25 let nikdo nic neříkal a právě teď je doba, kdy je potřeba se vyjádřit k útisku - tentokrát knihkupců.

Vždycky si vzpomenu rok 1977. Tehdy se ti samí lidé vyjadřovali k Chartě, také ve sdělovacích prostředcích. Ptal jsem se tehdy několika lidí, plujících s proudem - četli jste to vůbec ? Jistěže ne ...  

Tento článek mi připadá podobný.

0 0
možnosti

Byla to úchylná doba, plná bolševických, nesmyslných zákazů a nařízení. Každý minifunkcionář měl pocit, že on  je středobod vesmíru. No.. když o tom tak přemýšlím, tohle se vlastně nezměnilo... Ale dnes je můžu poslat do kamkoliv.

5 0
možnosti

A19l57e38n69a 97F57i51r48s88t

15. 11. 2014 13:25

No a ještě mi schází sdělení, kolik těch knížek od Arthura Haileye či Párala se schovávalo pro rodinné příslušníky a známé. Ať mi nikdo neříká, že všechny exempláře, které dostali, se prodali frontě.

1 0
možnosti

Ale no tak! Jistěže ty knížky schovávali, důležité je spíš proč tomu tak bylo a proč nebyly normálně k dostání.

7 0
možnosti

R53a34d62e38k 10B31u15r97d35a

15. 11. 2014 12:32

Boze.. tak uz i knihkupci byli odboj.. tohle vyroci sedmnactyho listopadu nam byl cert dluznej.. kazdej rok pribydou asi 2miliony novych odbojaru

6 5
možnosti

Ale vždyť ona říká, že by na disent neměla, že by se bála. A ti antikváři skutečně riskovali kriminál, ta literatura byla zakázaná a šíření bylo závažným trestným činem. Čemu nerozumíte?

8 1
možnosti
Foto

I20v56a19n 20M27a11r33e15k

15. 11. 2014 12:04

Je zvláštní že za "komárů" se stávaly fronty na cokoli,Bože jak jsme to mohli vůbec přežít ? ? ? A co se knih týká>>>tehdy jsem chodil poctivě do knihovny a bylo opravdu z čeho vybírat,chodím tam i nyní ale je to děs a hrůza,pokud by tam nebyly staré knihy tak není z čeho vybírat,! ! !8-o R^Rv

3 0
možnosti

To je ovšem problém vaší knihovny.

2 0
možnosti

Ano, dříve stávaly desetitisíce lidí frontu na knížky a alkoholem se zahřívaly. Dnes stojí statisíce lidí frontu na práci a v alkoholu utápí beznaděj.

6 6
možnosti

A přesto bych ty socialistické fronty za ty kapitalistické nevyměnil. :-P I když kapitalistické ...spíš kapitalistické na socialistický způsob.

0 0
možnosti
Foto

Ano, na některé tituly se skutečně stálo ve frontě....nyní však je o nové knihy velmi malý zájem - ale tipuji, že je to i otázkou peněz (nejenom místa ).  Po listopadu 89 se mi podařilo zakoupit nové vydání od Švandrlíka....cena byla 69 Kčs.Knihu jsem někomu půjčila a pak jsem jí nemohla nikde najít. Náhodou jsem jí objevila opět v knihkupectví ...za 169 Kč! Po čase se mi vrátila ta původní a já zjistila-že mám 2 zcela stejné (souhlasil rok vydání, desky.....) jen se lišily tou cenou. Od té doby si sakra  rozmyslím kupovat nějakou novou knihu-a takové ty "vzpomínkové" již vůbec ne!;-D

0 0
možnosti

Uvědomujete si, že mzda od roku 89 stoupla 9x? A vám příjde moc zvýšení ceny za knihu 2,5x?

6 2
možnosti

Čekával jsem na knihy od 8 hodin ráno,většinou se na mně dostalo.Kde vzala paní pátou hodinu ranní, opravdu nevím.Jiná věc byla zájezd do Jugoslávie, tam jsem čekal celou noc.

1 0
možnosti

ale stávalo se, stávalo. A opravdu od brzkého rána.

2 0
možnosti