Diskuze

Roubenka šla k zemi. Kraj ztratil jednu z významných kulturních památek

Liberecký kraj přišel o jeden ze svých památkově chráněných skvostů. Radnice v Železném Brodě vydala příkaz, aby se bagr zakousl do unikátní přes dvě stě let staré dřevěné roubenky v Hluboké ulici. Ta byla součástí nejkrásnější části města - památkové rezervace Trávníky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Statický posudek neviděl, ale určitě se to bourat nemuselo.... To vypovídá o odbornosti více než dost...

0 0
možnosti

Nadpis  clanku je hodne bombasticky, kolikata ze nejvyznamnejsi pamatka  ZelBrodu resp. Libereckeho kraje  to byla z pohledu ochranaru ? a kolik ze  by stala jeji zachrana ci postaveni repliky? Bez takovychto konkretnich udaju, jak by slo stavbu zachranit ci relikovat  nema smutek nad vybagrovanim shnileho (?)  baraku moc cenu. Kdyz jsme u tech replik -  dle meho nazoru by stalo za uvahu zbudovat/ naplanovat s rozmyslem misto, kde by takova vec mohla stat nekdy  v budoucnosti/  "repliku"  nejvetsi byvale brodske pozoruhodnosti totiz tamni  drevene radnice.  Ne jako kopii puvodni stavby (postavene na puvodnim miste :) samozrejme - ale ve forme artefaktu  inspirovaneho a vhodnou formou  evokujiciho t(o)uto byvalou nejvetsi  brodskou pozoruhodnost(i).  Volnych a zanedbanych, "parkovych" ci "brownfieldovych" ploch v samem centru mesta, kterym by takovyto architektonicko/vytvarny  pocin  (ne nutne koncipovany ve forme baraku)  dodal nove atraktivnosti a genia loci  ... aspon trochu prebijejiciho soucasny  "panelakovy" vzhled kdysi malebneho  mesta...  je na obou brezich Jizery dost

Kraj ztratil jednu z významných kulturních památek

0 0
možnosti
Foto

J60i49ř71í 64E86r11b14e17n

10. 12. 2015 19:23

No, nevim jestli by nekdo dokazal "zachranit" ztrouchnivelou a shnilou drevostavbu jinak nez uplnou demolici (nebo rizenym pozarem) a vystavbou repliky. Nasi predci to nedelali jinak a treba horske roubenky maji hodne daleko do puvodniho stavu pred nejakymi 200-300 lety...

Berte to tak, ze proste neexistuje technologie umoznujici zachovat stavbu, jejiz nosne casti jsou ani ne na 1/10 puvodni pevnosti. Nikdo nebude vymenovat jeden tram po druhem pri vedomi, ze ten zatim nevymeneny zbytek mu kdykoliv muze sletet na hlavu...

2 0
možnosti

problém je, že když nemáte zaměření stavby a detailní průzkum, tak repliku nepostavíte

0 0
možnosti

Pravdou je, že udržovat památky a historii v památkově chráněných zónách vyžaduje nejen finance, ale především nadšení, pokoru jak k předkům tak i ke generacím příštím, a navíc spoustu práce. A jsme u toho "Kdo chce hledá způsoby, kdo ne důvody". Je přece evidentní, že řešení bagrem bylo nejrychlejší a nejlevnější, nicméně, podle mého názoru vůči generacím příštím arogantní. Pokud bylo řešení srovnání se zemí (podle památkářů a jiných odborníků) naprosto nezbytné a jediné možné, potom je na místě otázka, proč vlastně tyto instituce existují, určují a vyhlašují památkové zóny a rezervace, které mají jistě svá nepodkročitelná pravidla, která ale jistě v sobě nazahrnují záměr, zchátralé objekty srovnat se zemí.

Vztah k městu lze vycítit z vyznání prvního ředitele Sklářské školy v Žlezném Brodě architekta Aloise Meteláka: "Měl jsem rád práci ve škole, odejít jsem nemohl a nikdy jsem toho nelitoval. Město je krásně položené, na krajinu kolem neomrzí se dívat. A pak, nedaleko jsou Krkonoše. V blízkém okolí jsem nadšen Malou Skálou, Suchými skalami. Když si vylezete u nás na kopec, máte denně před očima celé panorama. Výhled je pěkný za každého počasí, v létě i v zimě. Kouzelné pohledy dává řeka Jizera, která dělá přes Brod pěkně točené S. Dříve tu bylo dobře zachované dřevěné město, škoda, že ty domky pomalu jeden po druhém mizí. Škoda, moc se mi líbily".

1 0
možnosti
Foto

J42i71ř65í 74E86r42b93e34n

10. 12. 2015 19:26

Kdyz se Vam ten bagr nelibi, budiz - ale kritizujte konstruktivne a navrhnete alternativni postup, jak zachranit zprachnivelou drevostavbu, kde jedinym zdravym drevem byla leda prkynka na kadibudce!

2 0
možnosti

"Nevím, ale myslím si..." "Nečetl jsem, ale mohl se zadat..." Tak to je přesně to, co vytváří ony úřednické obstrukce u novostaveb i rekonstrukcí. Trochu mě zaráží tato slova z úst ředitele, ale budiž. Jak jsem z článku pochopil památkáři na místě byli, ale nenabídli nic co by situaci řešilo. Proto jsem rád, že město převzalo za situaci odpovědnost.

6 0
možnosti

Vážený pane, pokud se mě někdo na něco zeptá, tak je slušné odpovědět a nelhat. Jestliže nám vlastník nepředá statický posudek, tak těžko mohu říct, že jsem ho viděl a statika znal. To, že vznikají oponentní posudky, které si zadá někdo jiný než vlastník, jehož zájem byl v tomto směru jasný, je zcela běžné, tyto posudky pak platíte ten, kdo jej chce nechat zpracovat. Naši pracovníci na místě byli, co však mohli nabídnout, když stavební úřad měl již připravené rozhodnutí a město bagr.

1 0
možnosti