Diskuze

Nová skalní cesta v Jizerských horách je ohrožena. Kvůli ochraně dravců

Ochranáři vystavili stopku zajištěné skalní stěně, takzvané via ferratě, na Frýdlantské cimbuří. Obávají se, že by lidé v národní přírodní rezervaci rušili ohrožené dravé ptáky. Cestu chce vybudovat sdružení Vodní brána a dárci už na projekt poslali padesát tisíc korun.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
SK

Na Frýdlantské cimbuří vede krásná, značená turistická cesta. Kdo si tam chce vyšlápnout, ten si tam vyšlápne. Ale nechápu, proč by tam měla být via ferrata...Pochybuji, že by rádoby ferratisté dodržovali vstup pouze 3 měsíce v roce, jak se píše v článku...

3 0
možnosti
DP

Mám alternativní nápad: postavíme lanovku na Mount Everest! Ty krásy mají právo vidět všichni, ne jen úzká skupinka špičkových a zkušených horolezců.

3 0
možnosti
JV

J30a31n 37V50y95d43r31a

4. 2. 2016 7:43

Já tam chci silnici.:-P

0 0
možnosti
KS

Já bych obnovil starou oboru a pustil do ní proud.

2 0
možnosti
JR

J79a58n 79R89e88j77l14e90k

2. 2. 2016 22:11

Myslím, že titulek by měl znít spíše "Nová hnízda sokolů v Jizerských horách jsou ohrožena kvůli možné stavbě skalní cesty".

4 0
možnosti
OT

O96n15d92ř89e53j 18T76ý10l

2. 2. 2016 21:22

Článek je dost zaujatě napsaný a obsahuje i blbosti, např., že do oblasti mohou jen lezci, zatímco s ferratou by tam mohli i běžní turisté. Do oblasti nyní může kterýkoli turista, po historické cestě určené všem pěším a může se kochat nerušeným klidem místo volání adrenalinových nadšenců. Lezecké terény zde souběžně fungují po století a lezci na nich leta dodržují stanovená pravidla - nevěřím tomu, že ferratisté budou tak disciplinovaní.

Autor článku staví autory ferraty do pozice chudáků, kterým je ubližováno a kteří mají podporu těch, kteří jejich nápadu dali peníze. Pravidla platí pro každého a než začali autoři s jakýmkoli, byť dobrovolným, výběrem peněz, měli mít nejdřív jistotu, že se projekt bude realizovat. To, že vybrali peníze, které určitě využijí smyslupně jinde, není možné teď využívat jako tlak pro povolení ferraty. Za sebe také postrádám smysl argumentu, že bude cesta využívána jen 3 měsíce - myslím, že by pak byly prostředky vynaloženy lépe jinde. Užívání mimo tento termín navíc zabrání pouze stočení lana, jinak se vždycky najde někdo, kdo zákaz poruší - a hlídání bude na CHKO, ne autorech.

Další věcí je citování sokola - vyjádření CHKO mělo cca 15 stran textu a zdůvodnění, sokol byl pouze jeden z nich. Jednoduše řečeno, chráněnná oblast zde existuje desítky let a jsou ustanoveny organizace, které hlídají dodržování pravidel. Mohou povolit jejich prolomení, ale pak budou muset argumentovat dalším žadatelům z řad developerů a cvoků s balíkem peněz, kteří dostanou pocit, že mohou cokoli a ferratu budou používat jako argument. Je potřeba si uvědomit, že ferrata je "na hraně" a odborníci rozhodují, jestli tu hranu překročí. Odborníci, mezi kterými jsou znalci Jizerek po desítky let, nejen ochránci, ale i turisté, "tuláci" a lezci, zkrátka lidi, kterým jde rozhodně v první řadě o Jizerky. Ze kterých se nezadržitelně stává "sportoviště" místo hor. Ale je potřeba tam uměle tahat nové a nové lidi a to i do míst zvláště chráněných, kde byl doposud ještě klid.

4 1
možnosti
MP

M38a52r17e56k 66P48a23r81a

3. 2. 2016 6:48

Je zajímavé, že o pár km na západ v Žitavských horách je stejný problém s dravci vyřešen také časovým omezením zohledňující hnízdění. Feráty jsou tam vytvořeny navíc v pískovci, který je znatelně méně odolný než žula, tudíž erozivní vliv je neporovnatelný. A že by to znamenalo nějakou zásadní změnu v návštěvnosti jsem nezaznamenal. J

Argument o několika vyvolených v článku je slabý, každý může začít lízt. Feráta stejně ve finále láká převážně lidi, kteří lezení již někdy zkusili, mají či znají vybavení, ale nemají na běžnou cestu fyzicky či technicky.

A že by následně různí developři zkusili ty prudké svahy plné kamenů nějakým způsobem zpěněžit, je už pořádná sci-fi.

Ze strany CHKO mě to přijde jako jejich obvyklá póza vůči veškerým novým aktivitám. Jejich obstrukce při např. závodech po asfaltkách a panelkách jsou legendární. Jizerky jsou prostě hodně navštěvované hory, kde se sportuje. Kdo chce klid tak musí třeba do Lužických, ale i v Jizerkách se dá strávit pár hodin, aniž by člověk narazil na člověka.

1 3
možnosti
PJ

Správa CHKO mohla hned na začátku říci ne. Ale zřejmě bylo nutné vědět, kudy trasy mají vést.

No spolek bude mít problém, protože musí zdůvodnit, že jejich odpovědnost k těm, co poslali peníze převyšuje jejich povinnost dbát všeobecné ochrany přírody a krajiny, volně žijících živočichů a zde navíc ze zákona chráněných organismů, které mohou být i na seznamu kriticky ohrožených i v rámci celé Evropy.

Od samého počátku je zde chyba v tom, že se rozhodli vstoupit do státem chráněného území.

Argumentovat tím, že ti co po trasách polezou jsou příznivci přírody je sice milé, ale ten kdo přírodu respektuje, tak udělá maximum, aby své sportovní potřeby omezil ve prospěch již v přírodě vzácných organismů.

5 1
možnosti
PE

Ornitology a ochranáře naprosto chápu. Sokola je třeba bez výhrady chránit. A vybraných 50 000,- beru také jako neférový argument. Vytvářet si vztah k přírodě se dá i bez feráty.

2 1
možnosti