Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo uctí Havla a oslaví Helšuse. Na jeviště pozve i tlumočníky

  6:30aktualizováno  18:00
Dvě významná životní jubilea - bývalého prezidenta a dramatika Václava Havla a herce Václava Helšuse - ovlivnila výběr her, které letos a v příštím roce premiérově představí činohra libereckého divadla.

Hereckému umění Václava Helšuse, který oslaví sedmdesátiny, dají vyniknout krátká středověká mysteria. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Už pátého října, přesně v den, kdy se narodil bývalý prezident Václav Havel, který by letos oslavil osmdesátiny, si jej Malé divadlo připomene scénickým čtením jeho hry Motýl na anténě.

„Komedie napsaná v 60. letech původně pro televizi byla nakonec natočená až v 90. letech. Je to sice méně známá hra, ale zato velmi vtipná, absurdně laděná groteska, která nabízí velmi zajímavé herecké příležitosti,“ uvedl šéf činohry Šimon Dominik.

Kromě scénického čtení proběhne v Malém divadle i další speciální projekt. O den později, tedy 6. října, totiž naskočí na jeviště během reprízy hry Podivný případ se psem dva tlumočníci, kteří budou děj znakovat neslyšícím.

„Pokud to bude úspěšné, mohli bychom z toho vytvořit tradici a jednou do roka vybrat kus, který lze do znakové řeči tlumočit,“ prohlásil Dominik.

Nadcházející divadelní sezonu opepří divadlo premiérami třech her v Šaldově divadle, čtyři uvede na scénu Malého divadla. Hned tou první bude v 14. října Atomová kočička, kde se v roli režiséra představí Tomáš Dianiška. Jde přitom o jeho první hru, kterou napsal, ale dosud nezrealizoval.

„Trochu jsme ji upravili a kromě věcí, které k jeho hrám patří vždycky, jako je trochu nekorektního humoru, trochu sexu a vědy, dojde tentokrát i na liberecké reálie. Děj se totiž odehrává na harcovských kolejích, kde jsou hrdiny mladí studenti mechatroniky, kteří se díky stroji času dostanou do 17. listopadu roku 1989 a prožijí revoluci v Praze,“ přiblížil dramaturg hry Tomáš Syrovátka.

Byl by rád, pokud by se podařilo reprízu uvést i 17. listopadu. Navíc ve hře se objeví i postava bývalého prezidenta Václava Havla, kdy se v jedné komické situaci setkají studenti přímo s ním.

Goldflam pro liberecké divadlo

Druhou premiérou naplánovanou na 9. prosince je hra Arnošta Goldflama Achich..., kterou napsal přímo pro liberecké divadlo.

„Před dvěma lety jsme Arnošta vyzvali k napsání hry ještě s režisérem Ivanem Rajmontem. Jejím námětem měla být hilsneriáda a premiéra byla plánovaná na letošní jaro. Jenže loni na podzim zemřel Ivan a Arnošt ji zase ze zdravotních důvodů nemohl na jaře režírovat. Tak jsme počkali a uvádíme ji letos,“ popsal dramaturg Martin Urban.

Hra je o tom, jak se dnes cítí člověk, který je Židem v České republice a v celé její historii. Autor v ní použil velkou spoustu autobiografických prvků, vychází z rozhovorů se svým otcem, strýci, babičkou a děj postupně přechází od Hilsnerova odsouzení až po rok 1989.

Po novém roce se premiéry přesunou do Šaldova divadla. V únoru přijde na řadu Zamilovaný Shakespeare, divadelní adaptace na základě filmového scénáře Marka Normana a Toma Stopparda a stejný měsíc dá vyniknout i hereckému umění Václava Helšuse, který na jaře oslaví sedmdesátiny.

„Spolu s Petrem Paloušem jsme se domluvili, že zpracujeme Daria Fo a jeho krátká středověká mysteria pro herce klaunského typu, který divadlo vypráví a současně hraje. Jsou vynikající příležitostí pro vynikajícího herce, jakým bezpochyby Václav Helšus je. Je odkojený Ypsilonkou a improvizovaným divadlem a patří těm nejlepším,“ dodal Urban.

Diváky čekají v divadle i premiéra hry Válka od švédského dramatika Larse Noréna, Moliérův Don Juan či komedie Williama Shakespeara Mnoho povyku pro nic.



Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...



Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Vandal nastříkal kosočtverec na chevrolet, škoda je 150 tisíc korun

Vandal nasprejoval na kapotu auta kosočtverec s čárou uprostřed a začernil...

Černý kosočtverec nasprejoval neznámý vandal na kanárkově žlutý Chevrolet Camaro, který stál před domem na Turnovsku....

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Strážníci jezdí v SUV, vyšla je levněji než běžné zákazníky

Nové škodovky mají za sebou prvních pár tisíc naježděných kilometrů v barvách...

Strážníci v České Lípě si pořídili nová auta. Jejich vozový park se rozrostl o dvě Škody Karoq. Jde o nejvýkonnější...

Najdete na iDNES.cz