Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo opravíme, slíbilo vedení Liberce. Umělci si ale počkají 11 let

  6:30aktualizováno  6:30
Chybí vybavení, technologie nevyhovují, hudebníci se převlékají v u skříněk pod jevištěm. Divadlo F.X. Šaldy v Liberci čeká už léta na modernizaci. Teď má příslib od radních, že do roku 2027 by se měla rekonstrukce dočkat velká i malá scéna. Město přitom neví, kde na opravy vezme peníze.

Jarmila Levko, ředitelka divadla | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Zatím není známý zdroj peněz a město ani nemá z čeho šetřit a dávat na stranu,“ přiznal náměstek libereckého primátora Ivan Langr (Změna). Radní schválili strategický plán rozvoje divadla, podle něj se mají začít v investičním fondu hromadit peníze tak, aby v něm byla od roku 2020 k dispozici každý rok částka minimálně tři miliony korun na vybavení. K tomu pomohou i odpisy z majetku.

„V předchozích letech se investiční fond tvořil ve výši čtyři sta až pět set tisíc korun, letos nám začínají odpisy stoupat, takže už je tam asi o dvě stě padesát tisíc korun více,“ přiblížila Jarmila Levko, ředitelka divadla.

Dva miliony na nástroje

Necelé dva miliony korun potřebuje divadlo momentálně na koupi hudebních nástrojů, jejichž stav už je havarijní. V Šaldově divadle je rovněž potřeba vyměnit šestnáct velkých reflektorů a na malé scéně zase investovat minimálně dva miliony korun do ozvučení.

Nedůstojné podmínky mají pro převlékání i hudebníci. Ti se musejí spokojit s železnými skříňkami pod jevištěm. A nejsou sami, malé šatny mají i solisté, sboristé nebo členové baletu.

„To lze ale vyřešit jen rekonstrukcí. Původně tam byla plánovaná dostavba do podzemí, což už tenkrát vycházelo na 130 milionů korun. Mně se ale mnohem více zamlouvá možnost koupit některý ze sousedních domů, třeba bývalý okresní výbor a s divadlem ho propojit tunelem. Bylo by to elegantnější a nemuselo by se podkopávat divadlo. Navíc mi ani není sympatické mít baletní sál a šatny bez oken,“ vysvětlila ředitelka.

Modernizace divadla byla v plánu před několika lety. Na projekt za více než sto milionů korun už získala radnice i dotaci, jenže tehdy v rozpočtu nenašla patnáct milionů korun na spoluúčast. A tak z rekonstrukce sešlo. Přitom pro divadlo je nezbytná.

„My ho chceme opravit, je to naše priorita. A i naše oddělení pro získávání dotací se musí začít více orientovat na to, aby zjistilo, kde je možné peníze čerpat,“ dodal primátor Liberce Tibor Batthyány (ANO).

Více peněz chce město od kraje

Město navíc sází na to, že se mu podaří vyjednat s Libereckým krajem, aby na divadlo přispíval více než dosud. Hlavní důvod je ten, že plní nadregionální roli. Rozpočet je téměř sto milionů korun, příspěvek od města činí 75 a půl milionů a od kraje zhruba 1 300 000 korun, což je přes jedno procento. A v plánech města je, aby se do budoucna zvýšil na dvacet až čtyřicet procent.

„Pak bude možné zaplatit tu rekonstrukci bez toho, aniž bychom museli být tolik závislí jen na dotacích,“ podotkl náměstek. S tím, že má divadlo regionální přesah souhlasí i hejtman Martin Půta. Na oplátku by se ale podle něj mohlo město zase podílet více na financování Krajské vědecké knihovny. Tu totiž využívají převážně Liberečané.

„Rádi bychom se setkali s radními okresních měst a řekli si, jaké organizace máme společné a jak u nich můžeme finančně spolupracovat. Na druhou stranu budu s napětím očekávat, jak město naloží s 24 miliony korun, které jsme mu ušetřili s převzetím Centra Sluníčko. Doufám, že o ně navýší rozpočet svým organizacím,“ zdůraznil hejtman.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Další z rubriky

Zachraňuje životy i majetek. Hasiči prosí Turnov o termokameru

Hasiči jsou díky termokameře schopni se lépe orientovat a vidět i to, co by...

Ztíženou práci mají městští hasiči v Turnově. Chybí jim totiž termokamera, která urychluje záchranné práce. U akcí, kdy...

Krajského exradního Bursu viní žaloba z toho, že v roce 2010 chtěl úplatek

Zleva dva manažeři společnosti Silnice LK, dále bývalí radní  Bursa, Petráček a...

Obžalobě z korupce s nejpřísnější trestní sazbou čelí bývalý krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa. Jako tehdejší...

Lidé musejí znát mé postoje, říká starosta Kravař. Obec šéfuje 27 let

Ctižádostivý sólista, který říká věci na rovinu. Tak se charakterizuje starosta...

Když Vít Vomáčka začal v roce 1991 starostovat v Kravařích, otevíral v Česku první supermarket a z výrobní linky sjel...

Najdete na iDNES.cz