Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova.

Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Tři sta let starý skanzen u Turnova ukáže 38 figurín s obličeji Dlasků

  • 0
Skanzen Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova slaví letos 300. narozeniny. Před pěti lety se stal národní kulturní památkou a řadí se mezi největší skvosty lidového stavitelství v Čechách. V jedné věci ale nemá v republice vůbec žádnou obdobu.

„Neexistuje žádná jiná stejná tak vzácná památka, k níž by se navíc ještě dochovaly zápisky někoho, kdo tam žil,“ říká Vladimíra Jakouběová, ředitelka turnovského Muzea Českého ráje, které o Dlaskův statek pečuje.

Josef Dlask, muž ze slavného selského rodu v Dolánkách, si vedl v první polovině 19. století kroniku o všem, co se přihodilo na statku i v blízkém a širokém okolí, jakož i ve světě.

Narodil se v roce 1782 a zemřel o 71 let později. Nedávno vyšla kniha Zápisky Josefa Dlaska - Měl jsem nestálé štěstí. Uspořádala je historička a archivářka turnovského muzea Alžběta Kulíšková.

Dlask se rodové kronice věnoval od začátku 19. století až do své smrti - tedy zhruba padesát let. Vrací se do doby, kdy jeho předek Václav Dlask přestěhoval v roce 1716 zemědělskou usedlost i se stodolou na bezpečnější místo, dál od Jizery. „Dole voda tuze škodila a ledy i hnůj pobraly,“ upozorňuje Josef Dlask ve svých zápiscích.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Při přesunu stavení od Jizery na dnešní místo použila Dlaskova rodina mnoho trámů na vybudování současné stodoly a hospodářských stavení ve své nové usedlosti.

Václav Dlask přemístil před 300 lety statek opravdu na dobré místo. Neuškodily mu ani dvě nejničivější povodně na Jizeře v uplynulých čtyřiceti letech - letní v roce 1978 a zimní v roce 2000. „Jenom jednou se pamatuji na vodu ve sklepě Dlaskova statku,“ prozrazuje Jakouběová.

Co ale statku neprospělo, byl komunistický převrat v roce 1948. Klenot lidového stavitelství připadl Jednotnému zemědělskému družstvu Všeň, což vedlo k jeho devastaci.

V roce 1966 však Dlaskův statek našel na nátlak památkářů nového správce - turnovské muzeum, čímž odstartovala dlouhá cesta k jeho záchraně. „V roce 1967 se pro návštěvníky otevřela první světnice,“ připomíná Jakouběová. „Před třiceti lety pak skončila velká rekonstrukce statku a od té doby je přístupný celý.“

V současné době navštíví ročně Dlaskův statek okolo 20 tisíc lidí. Například letos na Velikonoce, kdy se krásně vydařilo počasí, tam dorazilo dva a půl tisíce návštěvníků.

Ale Dlaskův statek žil čilým ruchem také v dávné minulosti. Na posvícení přijížděla k Dlaskům v bryčce hrabata Des Foursové z nedalekého zámku Hrubý Rohozec.

Sám Josef Dlask navíc vedl v Dolánkách početná procesí, což dokonce rozzlobilo ukřivděného místního faráře „Josef Dlask byl velmi pobožný člověk,“ uvádí Kulíšková. „Neznamená to ale, že by se čtenáři jeho zápisků nudili.“

Dlaska zajímalo počasí v Českém ráji i v Evropě

Písmák z Dolánek poskytoval v rodové kronice hodně místa počasí, jež hrálo v zemědělském hospodaření odjakživa stěžejní roli. Nezmiňoval se ale pouze o suchu, povodních, ale třeba také o přemnožení hlemýžďů. Zajímalo ho počasí v Evropě, z kalendáře z roku 1827 popsal jeho průběh velmi podrobně - včetně výbuchů sopek Etny nebo Vesuvu.

Ještě nedlouho před svou smrtí zachytil Dlask ve svých pamětech pokus o vraždu císaře Františka Josefa. „Čerpal nejen z vyprávění krajánků, potulných písničkářů nebo obchodních cestujících,“ dodává Jakouběová.

Mezi Dlaskovy zdroje patřily také noviny. Liboval si, že jeden den se něco stane ve Vídni a už druhý den o tom vědí lidé v Turnově.“

Narozeniny oslaví Dlaskův statek novou stálou výstavou

Muzeum Českého ráje oslaví 300. narozeniny statku novou stálou výstavou, věnovanou právě životu a době Josefa Dlaska. Návštěvníky uvede do časů, kdy sedlák se svou rodinou i s čeledíny a děvečkami trávil ve své usedlosti sváteční i všední dny.

Podnět k nové expozici „Já, Josef Dlask, návrat hospodáře“ dala Alžběta Kulíšková, editorka Dlaskových zápisků. Tvář nové stálé výstavě vtiskla Jakouběová.

„V expozici bude kromě jiného 38 nových figurín v dobových kostýmech. Vznikly v dílně našeho muzea,“ konstatuje Jakouběová. „Konzervátor Tomáš Štefánek je odvodil z dobových podobizen. V případě Josefa Dlaska a jeho manželky mu pomohly fotografie jejich potomků. Jejich vlastní podobizny totiž neexistují.“

Novou stálou výstavu nabídne muzeum veřejnosti poprvé v sobotu 23. dubna. Dům i hospodářská stavení ožijí scénami, vycházejícími ze zápisků Josefa Dlaska.

Do společenského dění v Dolánkách před přibližně dvěma sty lety uvede návštěvníky folklorní soubor Furiant. „Poprvé v historii se Dlaskův statek představí v podobě, jež vznikla na základě skutečných událostí, které se tam odehrávaly,“ shrnuje Jakouběová.