Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dnes by horská služba Hanče a Vrbatu zachránila. I díky mobilům

  16:37aktualizováno  16:37
Pokud by v dnešní době nastala podobná situace jako před 101 lety, kdy na hřebeni Krkonoš tragicky zemřeli Bohumil Hanč a Václav Vrbata, šance na jejich záchranu by byla mnohem vyšší. Řekl to náčelník horské služby pro oblast Krkonoš Adolf Klepš. Den skonu obou mužů, 24. březen, je Dnem Horské služby ČR, která letos slaví 80 let od svého založení.

Více než měsíc před závodem - v únoru 1913 - se Hanč (uprostřed) vydal na cestu k Vosecké boudě. Podle popisku u snímku to byla výprava... | foto: Správa KRNAP

Šestadvacetiletý zedník a uznávaný lyžařský přeborník Hanč a o rok starší tkadlec Vrbata zahynuli při prudké změně počasí při mezinárodním závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů. Vrbata v silné sněhové vichřici půjčil spoře oděnému, podchlazenému a vyčerpanému kamarádovi, který jako jediný závod nevzdal, svůj kabát a čepici, ačkoli věděl, že riskuje vlastní život. Hanče našla záchranná četa ještě živého, ale krátce na to na Labské boudě zemřel. Vrbata byl nalezen přibližně ve stejné době už zmrzlý.

Podle Klepše by se dnes díky mobilům o jejich problémech záchranáři dozvěděli zřejmě poměrně rychle. "Druhým důležitým faktorem je, že s technikou, jakou máme, bychom byli nahoře maximálně během několika desítek minut a byli bychom daleko lépe schopni je lokalizovat, najít, ošetřit, odtransportovat," uvedl Klepš.

Ještě rychleji by oběma mužům mohli pomoci, kdyby měli k dispozici speciální aplikaci pro chytré telefony, která dokáže mimo jiné odeslat horské službě nouzovou sms zprávu s přesnou polohou telefonu. Od prosince 2011, kdy byla aplikace "horská služba" spuštěna, přispěla podle Klepše k záchraně 20 lidských životů.

Krkonošský náčelník zároveň upozorňuje, že při horských výpravách by lidé neměli jen spoléhat na nabitý telefon. Ne všechna místa v horách jsou pokrytá signálem, navíc by turisté neměli zbytečně riskovat a přeceňovat své síly. "Lidé obecně české hory podceňují.

Spoléhají na to, že se spojí rychle s někým, kdo jim pomůže, a to je špatně. Dříve byla větší pokora k horám, a když se někdo někam vypravil, tak o tom musel něco vědět," poznamenal Klepš. Loni měla horská služba přes 8100 zásahů v celé zemi, pěti lidem přes veškerou snahu už pomoci nedokázala.

Horská služba letos slaví 80 let od svého vzniku. První členové se rekrutovali z lidí, kteří v horách žili. "Byli to zdatní lyžaři, měli dobrou fyzickou kondici a znalost hor," konstatoval Klepš. Ve srovnání s dneškem ale na tom byli výrazně hůře po technické stránce. "Všude chodili pěšky. První skútr jsme dostali až v roce 1967 nebo 68, to byl výrazný posun, co se týče rychlosti zásahu," zmínil náčelník. U horské služby pracuje 27 let, i za tu dobu se toho hodně změnilo. "Je to nesrovnatelné. Dříve se všechno řešilo na běžkách a v běžeckých botách, což je nekomfortní. Tak se přešlo postupně ke skialpinistickým lyžím, které jsou univerzálně použitelné. Lepší je i oblečení. V tom před 30 lety bylo za extrémních podmínek velké riziko omrzlin a nedalo se v něm být tak dlouho venku," dodal.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Najdete na iDNES.cz