Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysílač Ještěd ukáže poprvé strojovnu, protiletecký kryt rozsvítí Napětí

  15:30aktualizováno  15:30
Kostely, galerii, muzeum, ale i podzemí si mohou lidé v Liberci prohlédnout v sobotu zcela zdarma. Nově se do akce Dny evropského dědictví zapojí také Vratislavice. Zájemci tam mohou navštívit zauhlovací a vodárenskou věž nebo si projít kostel Nejsvětější Trojice.

Horský hotel a televizní vysílač Ještěd. | foto: Foto JeštědiDNES.cz

Celkem mohou lidé v rámci akce zavítat na sedmadvacet míst. Už tradičně na návštěvu láká Liebiegova vila, radnice, Valdštejnské domky, divadlo, kino Varšava, severočeské muzeum, kasárna či Technické muzeum. Poprvé v historii se otevře také část strojovny televizního vysílače a horského hotelu Ještěd.

„Jsou to jiné prostory, než které se otevírají při oslavách Ještědu. Tady ještě návštěvníci nikdy nebyli,“ informovala Zuzana Kotrmanová, vedoucí oddělení cestovního ruchu, kultury a sportu libereckého magistrátu. Prohlídky budou probíhat každou půlhodinu po skupince asi deseti lidí.

Na návštěvníky čeká i jízda historickou tramvají či výstava autoveteránů na náměstí před radnicí. A sledovat mohou také stopy rodiny Liebiegů díky komentovaným prohlídkám, které proběhnou v jedenáct a ve čtrnáct hodin.

Zájemci mohou z památky vyvážet suť

Dny Evropského dědictví pořádá Liberec ve stejný termín spolu s německou Žitavou. I za hranicemi tak budou zdarma přístupné památky. A v některých mohou dokonce zájemci pracovat. Třeba v obytném domě na Amalienstrasse 2.

Od deseti do třinácti hodin tu může každý přiložit ruku k dílu. Je potřeba vyvézt z domu stavební suť, aby mohly pokračovat práce na stabilizaci památky. Návštěvníky přivítá i bývalé kino, Strážní dům či evangelicko-luteránský kostel svatého Jana.

Novinkou akce je festival současného umění Art Week Liberec. Na pěti místech vystaví svá díla významní čeští i zahraniční umělci jako je Sarah Gosdschan, Daniel Hanzlík, Hana Kostruchová, Christian Juan Page nebo Mark Ther. Jejich dílo se určitým způsobem propojí s místem, ve kterém bude vystavené.

„Třeba světelná instalace od Hany Kostruchové s názvem Napětí přímo reaguje na prostor libereckého protileteckého krytu,“ uvedla Jana Bernártová, kurátorka festivalu.

Další díla pak budou k vidění v galerii, v kostele svatého Antonína Velikého, v Severočeském muzeu či v kině Varšava. Tady návštěvníky čeká dvacetiminutový umělecký snímek Marka Thera, který zpracovává téma ztracených dětí v lese v bývalých Sudetech.

Autor:


Nejčtenější

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Na Ještědu vznikne památník osmičkových roků. Bude ale neviditelný

Ještěd

Na Ještědu vznikne letos v září památník k osmičkovým výročím - 1918, 1938, 1948 a 1968. Nevytvoří ho však ze žuly,...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

V srpnu 1968 přežil v Desné ohnivé peklo a zachránil hořící ženu

Miroslav Jeník vzpomíná na dramatické události v srpnu 1968.

Všichni svatí stáli 21. srpna 1968 při Miroslavu Jeníkovi, když jel se svým bratrem Ladislavem a Rudolfem Šourkem v...

Najdete na iDNES.cz