Miroslav Šimonek protestuje proti těžbě na kopci Tlustec  již několik let.

Miroslav Šimonek protestuje proti těžbě na kopci Tlustec již několik let. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Do boje proti lomu na Tlustci se zapojilo i Jablonné v Podještědí

  • 1
Odpůrci těžby čediče na kopci Tlustec na Českolipsku získali silného spojence. V mnohaletém sporu se proti těžbě postavila také nová vládnoucí koalice v Jablonném v Podještědí. Svůj postoj vložila i do své koaliční smlouvy.

"V žádném případě nebudeme těžbu podporovat. Nevěřím, že těžař bude odvážet většinu kamene po železnici, jak slíbil, ale bude ho vozit nákladními auty i přes město," uvedl starosta Jablonného v Podještědí Petr Sadílek.

On sám již několik let upozorňuje na špatný stav mostu v Jablonném i některých ulic. Před časem se sice vážně uvažovalo o obchvatu Jablonného, ale ten se kvůli krizi stavět nebude.

Kauza těžby na Tlustci, který je nezaměnitelnou dominantou zdejší krajiny, se táhne od roku 1994, kdy lom patřil dnes zkrachovalé firmě Beron. Lidé z okolí si stěžovali na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které ničily jejich domy.

Na jejich podporu se tehdy konaly protestní hladovky, do nichž se zapojili známí umělci i politici. Těžbu čediče zastavilo ministerstvo životního prostředí v roce 1998.

Spor mezi těžaři a ekology rozhodne ministerstvo

Lom poté koupila v roce 2001 od správce konkurzní podstaty liberecká společnost Go Point, která začala na Tlustci těžit o dva roky později. Na začátku roku 2004 těžbu zakázal krajský úřad.

Firma Go Point se odvolala a chtěla po státu ušlý zisk 41 milionů korun. (Nejvyšší soud žalobu definitivě zamítl v srpnu 2010). Práva na těžbu koupila společnost Chlup, která chtěla zahájit těžbu jednoho z nejkvalitnějších čedičů v celé České republice v létě 2010.

Jenže Sdružení na záchranu kopce Tlustec a ekologové vznesli začátkem roku 2010 námitky proti vlivu stavby na životní prostředí (EIA) a od té doby se spor o zahájení těžby pohybuje mezi těžařem, ekology a ministerstvem životního prostředí.

Další a zatím poslední připomínky k dokumentaci EIA zformulovalo sdružení tři dny před Vánocemi 2010.

"Ministerstvu jsme poslali vyjádření, v němž v jedenácti bodech doplňujeme posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Jsme přesvědčeni, že těžař neodstranil nedostatky a vypořádal se s nimi účelově a alibisticky," řekl předseda sdružení Miroslav Šimonek.

Budeme lepší než předchozí těžaři, tvrdí majitel lomu

Firma Chlup nyní odhaduje, že na Tlustci začne těžit v polovině příštího roku.

"My svému projektu věříme a doufám, že až ho v dubnu představíme lidem v hospodě v Brništi, pochopí ho a uvěří nám," říká jednatel společnosti Jiří Čech.

Postoj odpůrců těžby na Tlustci ale podle něj firma chápe.

"S předchozími těžaři měli špatné zkušenosti. Odstřely jim narušovaly domy, všude byl prach. Ti před námi chtěli kopec srovnat se zemí, my jsme slíbili zachovat jeho siluetu. Ale hlavně v naší EIA je nejen těžba, ale také rekultivace. V tom je zásadní rozdíl mezi tím, co bylo a bude," poznamenal Čech.

Tlustec

Tlustec