Do Českého ráje chce Turnov lákat tůněmi i mokřadem

  9:59aktualizováno  9:59
Dolánky u Turnova mohou získat lákadlo pro turisty. Turnovská radnice chce obnovit tůně, kde by se lidé koupali, a z nedaleké podmáčené louky udělat mokřad. Z bývalé školy by tu mělo vzniknout návštěvnické centrum pojmenované Dům přírody Českého ráje.
Mokřad (ilustrační snímek)

Mokřad (ilustrační snímek) | foto: Wikipedia

"Ještě v sedmdesátých letech tady v místě vrb byly dvě tůně. Ty se tehdy staly vlastně černými skládkami, proto byly zavezeny. Chtěli bychom je obnovit v podobě, která by umožňovala koupání," říká turnovský místostarosta Otakar Špetlík, který nedaleko bydlí a je iniciátorem myšlenky.

Mokřad a tůně

Mapka mokřadu a tůní v Dolánkách

Na místě louky, kterou podmáčí pramen vody, by mohl vzniknout mokřad. Podle CHKO Český ráj by tím příroda mohla získat, již nyní je to oblíbené místo obojživelníků, hmyzu či čápa.

Nedaleko Dlaskova statku by podle projektu měly být obnoveny dvě až tři tůně. Byly by vhodné i ke koupání. Kolem tůní by se mělo vinout betonové koryto sloužící jako rybí přechod. Předpokládaná investice se pohybuje kolem 13 milionů.

Nazývat tůně koupalištěm, které kdysi v Dolánkách bývalo, ale nechce. "Nechci nikde říkat slovo koupaliště, protože cokoliv, co by podléhalo stavebnímu povolení, nám zakážou, protože to je aktivní zátopová zóna. Zažil jsem rok 1978, kdy jsme po této louce jezdili na lodičkách. První cihlový dům u mostu má branku, ze které koukalo nad hladinu 20 centimetrů. Můj tehdejší kamarád vjížděl domů kánoí," vysvětluje Špetlík.

Kolem tůní by se podle projektu měl vinout asi dvousetmetrový rybí přechod. Ryby jsou nyní bez šance dostat se přes obludný betonový jez, nad kterým je ještě jeden.

"S tím přechodem ale teď máme problém. Povodí Labe nám ho povolí stejně jako tůně, ale nechce ho převzít do své správy. Prý si jednou na jezu udělají vlastní kartáčový rybí přechod, který je méně náročný na údržbu," posteskl si místostarosta.

Plánů na zatraktivnění Dolánek se však Špetlík nevzdává. Opodál by chtěl silně podmáčenou louku přeměnit na mokřad. K plánovaným zásahům do přírody jsou příznivě nakloněni ochránci přírody.

Mokřad bude prospěšný, tvrdí ochránci přírody

Místostarosta Turnova a autor myšlenky obnovit tůně Otakar Špetlík v Dolánkách

Místostarosta Turnova a autor myšlenky obnovit tůně Otakar Špetlík v Dolánkách

"Podmáčená louka je prakticky nevyužitelná, zvěři tam hrozí zlomeniny. Vybudování mokřadu by mohlo být prospěšné. Mokřad by stáhl vodu z okolí a povysušil okolní pozemky. Už teď tam žijí obojživelníci, zalétává tam čáp, bylo by to jisté zpestření a tůňky tam skutečně kdysi byly, takže jsme pro," říká vedoucí Správy CHKO Český ráj Jan Mocek.

Zbývá již "jenom" sehnat peníze. Tůňky a rybí přechod by vyšly na zhruba 13 milionů korun. "Připravujeme ten projekt na příští rok, kdy bude zřejmě vypsána asi poslední výzva programu životního prostředí. Tam dotace dosahuje 90 procent," zmiňuje Špetlík.

Dalších více než 30 milionů by mělo být investováno do Domu přírody Českého ráje, jakéhosi návštěvnického centra. A už nyní v Dolánkách vznikají dvě říční pláže pro zpříjemnění koupání. (více zde)

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Hřbitovní kříž chátrá. Hrádek chce, aby byl kulturní památkou

Hřbitovní kříž v Doníně

Přes čtyři metry vysoký pískovcový kříž na hřbitově v Doníně by se mohl stát novou kulturní památkou na území Hrádku...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Z Belgie chtěl do Británie, místo toho cizinec v návěsu dojel do Liberce

Ilustrační snímek

Do Liberce dojel cizinec, který se z Belgie chtěl dostat do Velké Británie v nákladovém prostoru kamionu. Vloupal se...

Najdete na iDNES.cz