Do Harrachova a Frýdlantu vyjedou moderní vlaky, staré motoráky zmizí

  13:05aktualizováno  13:05
České dráhy koupí pro Liberecký kraj další čtyři moderní nízkopodlažní a klimatizované vozy, kterými nahradí staré, nemoderní motoráky. Pojedou například z Liberce do Frýdlantu. Čtyři motorové vozy doplní šestnáctičlennou flotilu od švýcarské firmy Stadler, která je v současnosti ve výrobě a v Libereckém kraji se objeví příští rok.

Motorový vůz Stadler | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Nové vlaky by měly stát přibližně 221 a půl milionu korun. České dráhy na ně vypsaly veřejnou soutěž. Za všechny nové soupravy zaplatí dráhy asi přes miliardu korun. Na jejich financování využijí peníze z evropského fondu pro regionální rozvoj. Rozdíl dráhy zaplatí ze svého.

"V nových nízkopodlažních vozech najdou cestující veškerý komfort. Budou zde bezbariérové toalety s uzavřeným systémem, prostor pro přepravu velkých zavazadel, jako jsou kočárky, kola nebo lyže a sáňky. Příjemnou atmosféru pak v létě zajistí klimatizace," popsal náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Vozy budou mít sedmdesát míst k sezení. Budou také velmi výkonné, po kolejích si to poženou rychlostí až sto kilometrů v hodině a zvládnout by měly i nejstrmější trať v republice mezi Tanvaldem a Kořenovem.

"Termín dodávky těchto vozů by měl být přibližně do dvou let od podpisu smlouvy, tedy asi na přelomu let 2013/2014," informoval mluvčí drah Petr Štáhlavský.

I když čtyři novinky na kolejích v regionu vyjedou až za dva až tři roky, šestnáctka vozů od Stadleru se objeví už v nadcházejícím jízdním řádu, tedy od roku 2012. Nahradí staré lokálky typu 810.

Soupravy Regionova odjedou do jiných částí Česka

"Část těchto vozů nahradí i modernizované soupravy Regionova, které se přesunou na jiné tratě v Čechách a na Moravě, kde nahradí starší, méně komfortní soupravy," doplnil mluvčí.

V Libereckém kraji by se nové vlaky měly objevit například na frekventovaných tratích z Liberce do Frýdlantu nebo z Liberce přes Tanvald do Harrachova. Obě trati jsou součástí Jizerskohorské železnice, na níž od prosince 2011 České dráhy zajišťují dopravu po dobu patnácti let.

Modernizaci vlaků započaly České dráhy v Libereckém kraji již v minulých letech. Od loňského prosince jezdí z Liberce do německé Žitavy dieselové jednotky Desiro, které nasazuje soukromý dopravce Vogtlandbahn, na spěšných vlacích z Drážďan zajíždějí do Liberce a Tanvaldu rychlé motorové soupravy Německých drah.

Na dalších spojích se objevují modernizované jednotky Regionova nebo pohodlné motorové vozy, které zakoupily České dráhy na konci 90. let. Společnost Viamont, která zajišťuje provoz na trase z Kořenova do polské Sklářské Poreby, používá především moderní nízkopodlažní motorové jednotky pronajaté od polského dopravce.

Autor:

Nejčtenější

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

V jedné z lahviček anestetika z frýdlantské nemocnice se našla bakterie

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Vyšetřování otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici ukázalo, že jedna z lahviček s anestetickou látkou byla...

Pacientům nezpůsobila otravu krve inhalační anestezie ani dezinfekce

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Sedm z devíti pacientů, kteří minulý týden po operacích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu dostali otravu krve, zůstává...

Auto vjelo před vlak na přejezdu v České Lípě, zemřel tamní zastupitel

Smrtelná srážka auta s vlakem na přejezdu u České Lípy (5. prosince 2018)

Tragická nehoda zastavila po půl jedenácté provoz na rychlíkové trati u České Lípy. Na železniční přejezd se světly na...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Další z rubriky

Soud snížil tresty za brutální útok na muže a ženu v českolipském baru

Obžalované čtveřici hrozí za těžké ublížení na zdraví 5 až 12 let vězení.

Za mimořádně brutální útok v českolipském baru Hong Kong snížil krajský soud tresty. Čtveřice obžalovaných napodruhé...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Po dešti žízní lesy, sady i liberecká zoo. Sucho je horší než v létě

Od přítoku do jezírka liberecké zoo, které běžně obývá hejno pelikánů, se...

V Libereckém kraji je na začátku prosince ještě větší nedostatek vody než v létě. Jablonecká přehrada ve Mšeně je...

Najdete na iDNES.cz