Liberec čekají policejní manévry. Míří tam obávaní francouzští rowdies

  16:02aktualizováno  16:02
Mimořádná opatření připravuje liberecká policie na čtvrtek, kdy do města přijede několik stovek fanoušků fotbalového klubu Olympique de Marseille. Ti mají pověst agresivních rváčů. Obavy mají policisté i kvůli hrozbě terorismu v Evropě.

Policie bude na střety fanoušků v libereckých ulicích připravena. (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V holandském Groningenu táhli marseilleští chuligáni městem a ničili vše, co jim přišlo pod ruku. Nakonec se střetli s policií. Krátce po této ostudě pak na vlastním stadionu Vélodrome při ligovém utkání s Lyonem házeli na hřiště předměty včetně skleněných lahví. Útočníka Batshuayie dokonce zasáhli světlicí.

V ochozech navíc ultras Marseille vystavili oběšenou figurínu svého bývalého záložníka Mathieuho Valbueny, který si „dovolil“ kopat za Lyon. Jeden z chuligánů mu dokonce megafonem vyhrožoval smrtí.

Takovouto vizitku mají příznivci Olympique de Marseille, kteří v pátek dorazí podpořit svůj tým v zápase proti FC Slovanu Liberec. Duel rozhodne o postupu ze základní skupiny a začíná v 19 hodin.

Čeká se příjezd tvrdého jádra

Přestože se oficiálně ví o zhruba třech stovkách fanoušků francouzského týmu, krajská policie chystá opatření jako během utkání s Hajdukem Split. Tehdy se policisté chystali na tisícovku fandů. Nechybělo tvrdé jádro.

Policisté počítají i s čtvrtečním příjezdem části tvrdého jádra. Kolik těchto fandů bude, policie neuvádí. Mimořádná opatření budou ale před utkáním, během něj a po jeho skončení i kvůli hrozbě terorismu v Evropě.

„Utkání vnímáme jako velmi rizikové, protože fanoušci tohoto klubu bývají problémoví. Potvrzují to i informace od našich zahraničních partnerů. Právě při letošních zápasech Evropské ligy došlo k celé řadě incidentů. Jsme velmi obezřetní, aby k něčemu podobnému nedošlo, nebo abychom vše měli pod kontrolou,“ vysvětlil mimořádná opatření ředitel krajských policistů Vladislav Husák.

Přísné kontroly kvůli útoku v Paříži

„Nelze také ani podcenit stávající bezpečnostní situaci ve světě a s tím spojená rizika. Proto budou k zajištění klidu a pořádku připraveny pořádkové síly z celého Libereckého kraje, ale i posily z kraje Ústeckého a Středočeského,“ uvedla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Zavřené ulice či podniky

Pro motoristy bude ve středu od 18 hodin uzavřena Winterova ulice, tradičně poslouží k parkování autobusů a aut příznivců hostujícího týmu. Ulice bude zavřená až do šesté hodiny ráno.

Několik provozovatelů restaurací nebo kaváren na Benešově náměstí a v jeho okolí během zápasu s Hajdukem Split i Groeningenem zavřelo. Teď se tolik nebojí.

„S Hajdukem to bylo něco jiného, bylo dobře, že jsme zavřeli, těch lidí bylo opravdu hodně. S Groeningenem už zavírat nemělo smysl, i když jsme to udělali. Teď má být těch Francouzů ještě méně. Zavírat nebudeme, ztratili bychom den,“ řekl provozovatel kavárny Hotelu Praha Jan Hruška.

„Ještě nevím, rozhodneme se až ve čtvrtek. Spíš asi zavírat nebudeme,“ zmínil zase jeden ze zaměstnanců Porty Café na náměstí Dr. E. Beneše.

S fanoušky budou v kontaktu po celou dobu jejich pobytu v Liberci i policisté z antikonfliktního týmu spolu s tlumočníky.

„Kontroly na stadionu budou přísné. Mimo jiné i s tím, co se stalo v Paříži - přijede k nám francouzský tým. Fanoušci by s tím měli počítat a měli by na stadion přijít alespoň s hodinovým předstihem,“ upozornil mluvčí FC Slovanu Liberec Lukáš Váňa.

V Liberci vzniknou netradičně hned dvě fanouškovské zóny pro oba „tábory“ s velkoplošnými obrazovkami. Nepoběží na nich fotbalové utkání, ale spíše kratší skeče z předchozích úspěchů jednotlivých týmů.

Kde je sraz a kudy půjdou?

Příznivci Slovanu se mají shromažďovat na Nerudově náměstí - před libereckou radnicí jsou totiž vánoční trhy. Francouzští fanouškové zase v prostoru mezi Domem kultury a obchodním centrem Fórum.

„Fanzóny, především pro fandy hostujícího týmu, pro nás budou výhodnější v tom, že je budeme mít na jednom místě a tolik se jich nerozejde po městě,“ řekl policejní ředitel Husák. Připouští ale, že patrně všichni do zóny nezamíří. Fandové by měli v 17 hodin vyrazit ke stadionu.

Liberečtí půjdou z Nerudova náměstí přes Tržní náměstí, Ruprechtickou a Krajinskou ulici. Příznivci Olympique Marseille zamíří na stadion přes Soukenné náměstí a cyklostezku podél Nisy.

Autor:

Nejčtenější

Při úklidu Jizerek našli bombu, z níž se ale vyklubala erotická hračka

Ochránci přírody při úklidu Jizerských hor nalezli podezřelý předmět (3....

Velmi podezřelou plechovou nádobu objevili v Jizerských horách ochránci přírody, když v sobotu čistili okolí silnice z...

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Liberec - Boleslav 1:0, zahozená penalta, šance. Gól padl až na konci

Michal Hubínek (vlevo) z Mladé Boleslavi a liberecký Oscar Dorley v souboji o...

Liberečtí fotbalisté měli dlouho převahu, spoustu příležitostí promarnili, penaltu jim Šeda chytil. Až dvě minuty před...

Robotka Matylda ukončila svou pouť po Česku, nacestovala 1 718 kilometrů

Humanoidní robotka Matylda dorazila po cestě dlouhé 1 718 kilometrů do...

První tuzemská autostopařka s umělou inteligencí, robotka Matylda, ve středu odpoledne dorazila do Pelhřimova. Na cestě...

Další z rubriky

Po dvaceti letech nové kousky. Poklad Českého ráje chce prosázet miliony

Ilustrační snímek

Nejdříve kácení, pak sázení. Lesní arboretum Bukovina - vzácná sbírka dřevin a jeden z přírodních pokladů Českého ráje,...

Liberečtí ledaři se bouří kvůli mzdám. Mladí to dělat nebudou, vzkazuji

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Ledaři libereckého Sportparku žehrají na podprůměrné platy. Podle nich jsou nejnižší ve srovnání s ostatními městy....

Výroba v autoprůmyslu se zmenšila, firmy v Libereckém kraji propouštějí

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Několik firem, které vyrábějí komponenty do aut v Libereckém kraji, snížilo výrobu, zastavilo nábor nových pracovníků...

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na iDNES.cz