Do Lučan se vrátila ukradená socha. Našli ji v rakouském antikvariátu

  10:16aktualizováno  10:16
Do Lučan nad Nisou se po více než šesti letech vrátila ukradená socha sv. Františka z Assisi. Sochu policisté objevili až v rakouském Welsu, společně s dalšími kulturními památkami z Čech. Pískovcovou sochu z roku 1765 někdo ukradl v roce 2004 z oploceného parčíku.

Lučanská socha sv. Františka z Assisi | foto: H. Hilleová

"Díky ministerstvu, které zastupovalo náš stát ve věci soudního vyrovnání, jsem si sochu bezplatně převezl zpátky do Lučan. A nebyl jsem jediný. Ve Welsu objevili také ukradenou sochu z Újezdu pod Troskami," říká starosta města Jiří Řešátko.

Sochy nalezli rakouští policisté v antikvariátu ve Welsu. "Byl to takový malý zázrak. Většina odcizených kulturních památek se totiž nikdy nenajde," poznamenal starosta.

Sto třicet centimetrů vysokou sochu, těžkou dvě stě kilo a s milionovou hodnotou, převážel starosta sám se svým kolegou. "Podobně to udělala starostka Újezdu pod Troskami, která přebírala sochu Jana Nepomuckého," poznamenal Řešátko.

Nyní je už socha v bezpečí městského úřadu. Zda se vrátí na své původní místo, není zatím jasné. "Bylo mi doporučeno, abych tam sochu nedával, protože bychom o ni mohli přijít znova," poznamenal Řešátko.

Sochu nejspíš někdo ukradl na zakázku

Starosta tedy zvažuje, že ji ponechá na městském úřadě nebo zapůjčí do místního kostela. "Počkáme na názor více lidí a zastupitelů," podotkl.

Řešátko se domnívá, že sochu z Lučan zloději ukradli na objednávku. "Zřejmě šlo o nějaký gang. Myslím, že to bylo na objednávku, protože naše socha nebyla jediná," dodal Řešátko. V roce 2004 se ztratil také Dobrý pastýř ze sousoší v Bratříkově.

Lučanská socha sv. Františka z Assisi

"Často jsme se také setkávali s vandalismem a posléze i krádeží soch v Kryštofově Údolí," poznamenala policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Vrácení ukradené sochy bývá podle Suchánkové ojedinělé. "Setkáváme se s tím, že se sochy ztrácí, ale těžko už se najdou. Lidé, kteří tyto sochy či jiné kulturní památky kradou, je většinou nemají pro vlastní potřebu. Loupí většinou na objednávku pro vývoz do zahraničí," uvedla Suchánková.

Nejčtenější

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

V jedné z lahviček anestetika z frýdlantské nemocnice se našla bakterie

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Vyšetřování otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici ukázalo, že jedna z lahviček s anestetickou látkou byla...

Pacientům nezpůsobila otravu krve inhalační anestezie ani dezinfekce

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Sedm z devíti pacientů, kteří minulý týden po operacích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu dostali otravu krve, zůstává...

Auto vjelo před vlak na přejezdu v České Lípě, zemřel tamní zastupitel

Smrtelná srážka auta s vlakem na přejezdu u České Lípy (5. prosince 2018)

Tragická nehoda zastavila po půl jedenácté provoz na rychlíkové trati u České Lípy. Na železniční přejezd se světly na...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Další z rubriky

Český řidič kamionu kolaboval v Nizozemsku, o pomoc volal do Liberce

Operační středisko (ilustrační snímek)

Komplikovaně ale včas se dovolal pomoci český řidič kamionu, kterému se náhle zhoršil zdravotní stav při cestě po...

Ve Stráži pod Ralskem čerpají z podzemí jedy. Přemění je na čistou vodu

Neutralizační a dekontaminační stanice ve Stráži pod Ralskem

Unikátní zařízení zprovoznil ve Stráži pod Ralskem státní podnik Diamo. Na místě, kde dříve probíhala chemická těžba...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Najdete na iDNES.cz