Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Literární hvězda Robert Fulghum podpoří zchátralé jablonecké lázně

  6:50aktualizováno  6:50
Do zchátralých lázní v Jablonci dorazí v červnu americký spisovatel a romanopisec Robert Fulghum. Uznávaný autor, jehož knihy se po světě prodávají v milionových nákladech, přijede 19. června v rámci projektu Listování a zároveň svého evropského turné ke knize Drž mě pevně, miluj mě zlehka.

Robert Fulghum přijede do Jablonce 19. června. | foto: MAFRAČTK

„Jsme velice rádi, že se Jablonec mohl připojit k tomuto turné. Osobně bych za panem Fughumem po představení ráda zašla a zeptala se ho, co na koncept Jablečných lázní říká,“ vysvětluje Anna Strnadová, předsedkyně spolku ArtproProstor.

Spolek v poslední době intenzivně pracuje na záchraně bývalých lázní a jejich proměně v kulturní centrum, právě pod názvem Jablečné lázně. Za nápadem přivést do Jablonce žijící legendu stojí Lukáš Hejlík, otec myšlenky scénického čtení Listování. To si v lázních odbylo premiéru v podání Marie Doležalové a její knihy Kafe a cigárko.

V Jablečných lázních nejdřív proběhne představení inspirované Fulghumovou knihou, poté řekne několik slov i sám autor. Zájemci si budou moci koupit i knihu, kterou jim osobně podepíše. A že návštěvníků nebude jen v řádu jednotek, dokládá i velký zájem o tuto akci.

„Myslím, že tato událost je natolik výjimečná, že si ji nenechají utéct ani zájemci z okolních měst,“ předpokládá Strnadová, která v tuto chvíli eviduje již 40 rezervací.

Maximální kapacita lázní je přitom 90 míst. Podle Strnadové velký zájem způsobuje i to, že Fulghumova literatura je přístupná a pochopitelná a pro méně horlivého čtenáře.

Zvláštní požadavky spisovatel nemá

Přestože je Fulghum světově uznávaná osobnost, podle pořadatelů si nepotrpí na zvláštní zacházení. „My se mu samozřejmě budeme snažit zajistit co největší komfort, ale hlavně bychom mu chtěli ukázat projekt Jablečných lázní v celé kráse. Třeba si pak řekne, že i v Česku se dějí zajímavé věci,“ zamýšlí se Strnadová.

Pro Fulghuma nebude návštěva České republiky krokem do neznáma. V minulosti tu navštívil několik knižních festivalů, podíval se i na skautské setkání Obrok.

Návštěvy věhlasného spisovatele si cení i jablonecký primátor Petr Beitl. Ten zároveň vítá aktivitu spolku ArtproProstor, bez kterého by lázně nesloužily žádnému účelu.

„Aktivita mladých lidí v lázních doplňuje kulturní mapu města a navíc věřím, že se právě touto cestou může podařit najít pro lázně vhodného investora a odpovídající využití s dostatečným finančním krytím nejen na případnou rekonstrukci, ale i na provoz,“ zamýšlí se primátor.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Na Ještědu vznikne památník osmičkových roků. Bude ale neviditelný

Ještěd

Na Ještědu vznikne letos v září památník k osmičkovým výročím - 1918, 1938, 1948 a 1968. Nevytvoří ho však ze žuly,...

V Železném Brodě nechtějí dopadnout jako v Tróji, most přes Jizeru vymění

Lávka v Brodě, která spojuje Jiráskovo nábřeží s protilehlým nábřežím, má své...

Hojně využívaný most pro pěší přes řeku Jizeru v centru Železného Brodu čeká demolice. „Nechceme dopadnout jako v...

Najdete na iDNES.cz