ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Do voleb na Liberecku jde skoro 9 tisíc kandidátů. ODS čeká boj o města

Do městských a obecních zastupitelstev bude letos v Libereckém kraji kandidovat o pět set lidí více než v roce 2006. Objevily se i nové strany a ODS hrozí, že již nebude nejsilnější stranou ve velkých městech.

Nejvíc mandátů bude ve městech obhajovat ODS, která v roce 2006 vyhrála ve čtyřech největších městech v kraji.

"Ve dvou z nich - Jablonci nad Nisou a Turnově - jsme ale, kvůli zásadě nejít do koalic s komunisty, skončili v opozici. Proto naším cílem není pouze obhájit, ale získat maximum i zde," prozrazuje cíle předseda krajské rady ODS Přemysl Sobotka.

Otázkou je, zda jsou takové cíle reálné. Pro ODS se objevili noví konkurenti, paradoxně v podobě jejich vládních koaličních partnerů – stran TOP 09 a Věci veřejné. Ztížit to největší české pravicové straně může i fakt, že jejích kandidátů od minulých voleb výrazně ubylo. Letos jich je o 109 méně.

Ani v jednom však Sobotka velký problém nevidí. "Za úbytek podle mne mohou některé menší obce, kde se nepodařilo sestavit kandidátku. O žádném hromadném odchodu nevím," komentuje počty předseda Senátu.

Odliv kandidátů už je za námi, zní z ODS

Nebojí se ani nové konkurence. "My máme snad už období výkyvu za sebou, kdežto nové strany to asi teprve čeká. Navíc si myslím, že se projeví nedostatečná základna na lokální úrovni," přemítá o konkurenci Sobotka.

KOMUNÁLNÍ VOLBY

Kandidáti: celkem 8 720

Nezávislí 4 341

ODS 828

ČSSD 673

KSČM 666

TOP 09 337

Věci veřejné 239

KDU-ČSL 225

Starostové pro LK 206

Suverenita 167

SOS 159

SPOZ 117

Strana zelených 92

Unie pro sport a zdraví 88

SNK Evropští demokraté 85

US-DEU 16

Česká pirátská strana 13

DSSS 2

S tím přirozeně nesouhlasí Robert Korselt, předseda krajské organizace TOP 09. "Naši kandidáti jsou připraveni bojovat o posty starostů a radních i v největších městech," popisuje Korselt nemalé cíle nové formace, která vyšle do boje přes tři stovky kandidátů.

Podle něj ani nenastala situace, že by "nebylo odkud brát". "Například v Liberci za nás, až na dvě výjimky, kandidují pouze členové strany. V menších obcích se zase chceme opřít o spolupráci s hnutím Starostové pro Liberecký kraj."

Podle Korselta se také na kandidátkách příliš nevyskytují bývalí členové jiných stran. "Těch je pouze okolo 10 procent, většinou za nás kandidují lidé bez politické minulosti."

ČSSD: Chceme lepší výsledek než minule

"Máme místostarosty v České Lípě, starosty potom pouze v některých malých obcích," shrnuje situaci po minulých volbách krajský předseda ČSSD Robert Dušek. Letos očekává lepší výsledek.

"Například v Liberci jsme jediní, kdo nabízí v čele kandidátky ženu, to podle mně voliče zaujme. Navíc jsme letos sestavili kandidátky v místech, kde se nám to minule nepovedlo: v Hejnicích, Hodkovicích, Železném Brodě nebo v Desné," vysvětluje Dušek mimo jiné to, co stojí za nárůstem počtu sociálně demokratických kandidátů.

Stranu zelených na první pohled potkal podobný osud jako na parlamentní úrovni. Kandidátů výrazně ubylo. "To je ale zdání, mnoho našich lidí kandiduje pouze pod jiným názvem spolu s různými nezávislými sdruženími. Politika ale zůstává stejná," vysvětluje liberecký zelený zastupitel Jan Korytář. Sám je toho důkazem. Ač člen strany, povede kandidátku Změny pro Liberec.

Případem pro numerologa je pohyb na kandidátkách komunistů. V roce 2006 vyslali 777 uchazečů, zatímco letos jich bude pouze 666.