Dobrovolné hasiče nechtějí zaměstnavatelé pouštět na výjezdy. Ilustrační snímek

Dobrovolné hasiče nechtějí zaměstnavatelé pouštět na výjezdy. Ilustrační snímek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Dobrovolné hasiče nechtějí zaměstnavatelé pouštět na výjezdy

  • 8
Hasiči zachraňují majetek i životy, často si ale musí vybrat mezi akcí a svou prací. Zaměstnavatelé totiž dobrovolné hasiči nechtějí na výjezdy pouštět. V podniku jim pak chybí nebo je musí nahrazovat.

"Dobrovolné hasiče zaměstnavatelé nejčastěji neuvolní proto, že pracují na lince, což se dá pochopit. Ale třeba i proto, že, řečeno jejich slovy - platí daně, a podobné aktivity jejich zaměstnanců je nezajímají a nebudou na ně doplácet. Přitom jde o pomoc někomu jinému na úkor vlastního zdraví. Takové firmy nebo podnikatelé jsou bohužel taky. A mám pocit, že to je čím dál horší,“ uvedl velitel dobrovolných hasičů v Hrádku nad Nisou Jaromír Mottl.

Dobrovolní hasiči v kraji

Liberec 4 743 hasičů,
101 sborů

Jablonec 2 851 hasičů, 58 sborů

Česká Lípa 1 273 hasičů, 32 sborů

Semily 6 696 hasičů,
118 sborů

Řešil také případ, kdy mu jistá firma zaměstnance na výjezdy uvolňovala, pak ale obrátila. Zaměstnanec prý nevykazoval výkon a firma to přičítala jeho práci pro dobrovolný hasičský sbor.

"Večer nebo o víkendu je to jedno, ale přes den mám problém. Zaměstnavatel mi to nezakáže, ale pak mi třeba odmítne zvýšit plat. Je to pro mě dvousečné," přiblížil liberecký dobrovolný hasič, který si nepřál zveřejnit jméno.

Zaměstnavatele přitom nic nemotivuje k tomu, aby své pracovníky do akcí pouštěli. Nemají žádné daňové úlevy.

"Asi to ani není v dnešní době reálné. Navíc dělají práci i pro nás," domnívá se ředitel chrastavské firmy Benteler Petr Marijczuk. Ta patří k zaměstnavatelům, které hasiči chválí, protože jim vychází vstříc a podobná reakce působí ve srovnání s jinými firmami až neskutečně uvědoměle. U velkých podniků se prý také snáz nahradí chybějící zaměstnanec.

"Umím si představit, že když je to malá firma a má tam více takových lidí, může mít s jejich uvolňováním potíže. U větších firem, jako je ta naše, je to ale jen otázkou přístupu, aby to lidem umožnili," dodal Marijczuk.

Je to skrytá šikana, tvrdí odbory

Neochotu firem pouštět zaměstnance na výjezdy, řešily také odbory. "Je to stejné jako s dárcovstvím krve. Firmy to neříkají otevřeně, ale nám se pak svěří, že by bylo lepší, kdyby těch lidí bylo méně. Musí je nahrazovat. Hasiči se setkávají se slovy - když budeš pořád běhat s těma hasičema, nemusel bych ti dát prémie. A to je špatně. Je to taková skrytá šikana," řekl Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů.

S tím, že firma nechce hasiči omluvit zameškanou směnu, se prý setkává. "Největší potíže dělají nižší manažeři, jako jsou nejrůznější vedoucí. V dané chvíli musí hasiče nahradit a nelíbí se jim to. Šéfové firem pak většinou potíže s omluvením pracovníka nedělají," komentoval Šubrt.

Zákoník práce uvádí termín obecná překážka, zaměstnavatel má pak nárok na náhradu mzdy.