Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalou ředitelku gymnázia v Liberci viní obžaloba z podvodů s dotacemi

  11:46aktualizováno  11:46
Bývalá ředitelka libereckého gymnázia Zdeňka Kutínová čelí obžalobě z dotačního podvodu a poškozování zájmů Evropské unie. Kauza se týká zkrachovalého projektu vzdělávání učitelů. Pro přečiny poškozování zájmů Evropské unie a dotační podvod jí hrozí rok až pět let vězení.

Liberecké gymnázium v Jeronýmově ulici. | foto: Adam Fogl

Projekt, nazvaný Příprava lektorů pro vzdělávání dospělých, podpořený Evropskou unií a částečně i státním rozpočtem, se časem rozpadl pro nezájem účastníků kurzu.

Obžalovaná ředitelka jako manažerka projektu ale dál čerpala peníze. Celkem na projekt putovalo 1,8 milionů korun. Obžaloba také zmiňuje, že docházelo k falšování podpisů účastníků kurzů, které se nekonaly, aby projekt obstál při kontrole.

Kutínová vinu necítí a věří, že se před soudem obhájí.

„Cítím se nevinná. Je to jen za to, že člověk vyhoví lidem a ti potom vysloví závist. Více se nechci vyjadřovat,“ uvedla.

Kurz obsahoval šest předmětů - namátkou informační technologie, andragogiku, psychologii či komunikaci. Odstartoval v roce 2010 a byl pro 30 učitelů.

Zatímco ještě na začátku nebyl problém s prezencí, postupem času učitelé nebyli spokojeni s úrovní výuky a na kurzy přestávali chodit.

Vyvstal problém s vykazováním účasti, která byla podmínkou pro proplácení dotace. Podle obžaloby se postupem času přednášky přestaly konat úplně, učitelé dostávali jen učební texty.

Jenže koncem roku 2011 přestali být v kurzech zapsaní učitelé ochotní podepisovat prezenční listiny k přednáškám, které ve skutečnosti neproběhly.

Učitelé na kurzy nechodili, ale projekt běžel dál

Obžaloba tvrdí, že koncem roku 2011 už učitelé kurzy nenavštěvovali. Ale projekt běžel dál.

„Pro rok 2012 už je zcela evidentní, že se ze strany obžalované jedná o podvody. Deklarovala například, že proběhl vícedenní seminář v hotelu Ještěd, k tomu vystavila prezenční listinu pro třicet lidí, dvacet sedm osob bylo ale fiktivních. U tří šlo o skutečné osoby, které se ale kurzu nikdy neúčastnily. Jeden z učitelů dokonce uvedl, že se fotili i se zaměstnanci hotelu, kteří předstírali účast na kurzu,“ přiblížil státní zástupce Martin Tvrdík.

Na nesrovnalosti přišel krajský úřad, který byl zprostředkovatelem dotace a vykonával kontrolu. Fotografie, které měly být pořízeny na více kurzech, pocházely prokazatelně z jednoho dne.

Pracovnice úřadu také při kontrole obvolávala lidi uvedené na prezenční listině. Dovolala se jedné ze skutečných osob a ta řekla, že na kurzu nebyla. Tato pražská učitelka pak podala i trestní oznámení, protože měla podezření, že bylo zneužito její jméno a jde o podvod.

Padělaná byla údajně i část podpisů lektorů gymnázia, kteří měli účastníky kurzu vyučovat.

„Prezenční listiny dostávali lektoři dodatečně na poradách ve sborovně. Bez ohledu na to, jestli je podepsali, nebo ne, obsahují prezenční listiny vždy třicet podpisů,“ říká státní zástupce Tvrdík.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Kdepak chladná horská kotlina. Pod Ještědem dozrálo medově sladké víno

Ve Stráži nad Nisou dozrálo Heleně a Karlovi Lajnerovým červené víno, za které...

Novou vinařskou oblast vyčarovalo horké léto kousek od Ještědu, ve Stráži nad Nisou. Tamní viniční trať by se mohla...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Lidem stoupla šance, že elektřina poteče v podzemních kabelech

Ilustrační snímek

Možnost, že malebné výhledy na Lužické hory přetnou elektrické dráty, je zas o něco menší. Novoborské radnici se...

Najdete na iDNES.cz