„Budeme se odvolávat a chceme se i soudit,“ prohlašuje Jan Korytář.

„Budeme se odvolávat a chceme se i soudit,“ prohlašuje Jan Korytář. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Miliony na bazén jste vrátil zbrkle, spílají Korytářovi opoziční politici

  • 1
Zbytečně vracelo město Liberec téměř pět milionů korun. O část dotace na dostavbu libereckého bazénu, kterou po něm chtěl zpátky úřad regionální rady, měla radnice více bojovat. Opoziční politici to vytýkají náměstkovi primátora Janu Korytářovi.

Podle nich město připravil o peníze, kterých je v rozpočtu nedostatek. „Selhal a poškodil zájmy města. Je to o to horší, že Liberec se žádného pochybení nedopustil, nebo je to přinejmenším sporné. Tím, že na radnici uposlechli výzvy úřadu a dotaci vrátili, dali kontrolorům za pravdu a zbavili se dokonce i možnosti odvolání. Nemohou se teď ani bránit soudní cestou nebo žádat o prominutí,“ upozornil Michal Hron, zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj.

Od února letošního roku totiž vešla v platnost novela zákona o rozpočtových pravidlech, která dovoluje uznat chybu a dotaci vrátit.

„Tím hříšník zamezí tomu, aby mu byl vyměřený odvod za porušení rozpočtové kázně a také penále. Na druhou stranu se tím ale zřekne práva na jakékoli opravné prostředky. Tam, kde jasně došlo k pochybení, je to v pořádku, ale v případě potápěčské věže se to říct nedá. Tam se prostě město mělo bránit,“ doplnil Hron.

S částkou už počítal Liberec ve výdajích ve svém rozpočtu, ve čtvrtek ale zastupitelé odsouhlasili, že vrácenou dotaci z rozpočtu vyjmou a zkusí o ni ještě bojovat.

„Jen jsme se snažili, abychom neporušili rozpočtovou kázeň a nemuseli pak platit třeba ještě penále, pokud bychom dotaci nevrátili,“ obhajoval včera krok vedení radnice Zbyněk Karban, vedoucí odboru ekonomiky.

Zastupitelům nicméně nebylo jasné, proč město peníze vracelo, aniž by to nejdříve schválili také oni.

„Na konci srpna byla městu doručena výzva o zaplacení z úřadu regionální rady. A my jsme tady na zastupitelstvu byli už třetího září, tak proč jsme o tom nevěděli,“ ptala se zastupitelka za KSČM Věra Skřivánková.

Dostavba plaveckého bazénu byla jedním z projektů Integrovaného plánu rozvoje města - zóna Lidové sady. Stavba vyšla na téměř 139 milionů korun a z 85 procent na ni šly peníze z fondů Evropské unie.

Zpětně ale Liberec čelil kritice za vzhled potápěčské věže. Ta totiž v původních plánech vypadala jinak než dnes. A proto měl také dotaci vrátit. „Myslím, že jsme nic platit nemuseli,“ dodal Michal Hron.

Podle Jana Korytáře ale městu nezbývalo nic jiného, než dotaci vrátit. „Budeme se odvolávat a chceme se i soudit,“ uzavřel.