Restaurace a rozhledna Liberecká výšina.

Restaurace a rozhledna Liberecká výšina. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Rozhledna Výšina jde do dražby. Unie chce zpět peníze na její opravu

  • 2
Rozhledna Liberecká výšina v Lidových sadech půjde do dražby. Elektronická aukce je naplánovaná na 15. března. Zájemci musí složit jistinu 1,5 milionu korun. Vyvolávací cenu stanovil insolvenční správce Pavel Körner na 11,3 milionu korun, to je o necelé dva miliony méně, než zněl znalecký posudek.

Správce ale věří, že se objekt podaří prodat za částku podstatně vyšší.
„V průběhu roku jsem provedl průzkum realitního trhu a zjistil jsem, že existuje řada vážných zájemců,“ říká Körner.

V dražbě skončila rozhledna přesně po třech letech, kdy ji s velkou slávou otevřel po velkorysé přestavbě s evropskou dotací poslední majitel Družstvo PLP Invest.

Obnova trvala dva roky a ujala se jí firma Imstav. Právě ta, stejně jako vlastník, ale později skončila v insolvenci.

První zájemci o Výšinu se do ní mohou podívat ve čtvrtek, kdy je na programu prohlídka budovy. Další se koná 18. února.

„Přijít může kdokoli. Neznamená to, že se musí nutně účastnit dražby. Stejně tak ne všichni dražebníci přijdou na prohlídku. Řada lidí totiž objekt zná,“ říká Jarmila Matysová z firmy Prokonzulta, která má dražbu na starosti. Více podle ní bude jasné až 14. března po registraci k dražbě.

„Podle dosavadních dotazů a mailů ale zájemci jsou, takže si myslím, že to bude zajímavé,“ podotýká Matysová. Dražba začíná úderem 10. hodiny. Minimální příhoz je 50 tisíc korun.

Unie poslala jen 29 milionů, teď je chce zpátky

Navenek má budova po rekonstrukci za zhruba 63 milionů korun stejnou podobu jako původní stavba. Přesto tam ale majitel ledacos dostavěl.

Například wellness, saunu nebo hostinské pokoje. Z původně slíbených 38 milionů korun však Evropská unie poslala jen 29 milionů. A i ty chce zpátky. Kontroloři totiž zjistili vážné chyby v projektu a neshody v tom, co deklarovala stavební firma a co ve skutečnosti našli.

„Experti zjistili, že vykazované práce nesouhlasí s reálným stavem, což považujeme za hrubé porušení dotačních podmínek,“ říká mluvčí Regionální rady Severovýchod Silvie Špryňarová. „Částku vymáháme celou zpět. Majitel se odvolal k Ministerstvu financí, které ještě nerozhodlo,“ doplnila.

Už dnes je ale jisté, že Unie celou částku zpět nevymůže. Stejně jako ji nevymohla, když se dražil jablonecký hotel Praha, na jehož rekonstrukci přidala Unie 62 milionů korun a zpět dostala jen 2,5.

Ve všech případech figuruje firma Imstav

Do několikáté dražby jdou také lázně Pohoda u Chrastavy, na které Evropská unie přidala 121 milionů a jejichž cena po poslední neúspěšné dražbě spadla na necelých 25 milionů korun.

Ve všech třech případech figuruje firma Imstav. Kdo zaplatí rozdíl, zda český stát nebo Unie, zatím není jasné.

„Tato věc bude vyřešená až po ukončení programu,“ dodává Špryňarová. Osud Výšiny zajímá celou řadu Liberečanů i vedení města. Ekonomický náměstek primátora Jan Korytář se před časem nechal slyšet, že by ji město mohlo koupit a pronajmout, třeba Jizerskoještědskému horskému spolku nebo nějaké jiné neziskovce.

Nyní ale tuto možnost vyloučil. „Nejsou na to peníze a vyvolávací cena určitě není konečná,“ míní Korytář.