V kauze drog za stamiliony stanulo před soudem osm lidí, devátý zemřel

  • 3
Liberec Krajský soud začal rozplétat rozsáhlý případ výroby drogy speed, která z Jablonce putovala do Švédska a zásobovala značnou část tamního trhu. Z varny v centru Jablonce vozili členové mezinárodního gangu auty, autobusy i malým letadlem stovky kilogramů drogy. Obžalováno bylo devět lidí, jeden však před dvěma dny zemřel.

Šest obžalovaných je ve vazbě, dva mají status spolupracujícího obžalovaného. Popsali systém výroby a distribuce drogy a pomohli tak případ rozkrýt.

„Kauza je výjimečná tím, že se jedná o velké množství amfetaminu. Jde o stovky kilogramů,“ uvedla státní zástupkyně Petra Pazderková.

Obžaloba postihuje rozmezí let 2013 až 2016. V této době je podle státní zástupkyně prokázané, že skupina vyrobila 263 kilogramů amfetaminu. Část drogy se podařilo prodat, část policisté zadrželi při záchytech v České republice, Německu a ve Švédsku. Hodnota drogy je nejméně 75,6 milionů korun. Na českém území nesla operace krycí název Trajekt.

Gang ale na výrobě a rozvážení drogy spolupracoval ještě delší dobu. Během policejního vyšetřování znalci uvedli, že ve varně mohl gang vyrobit dokonce 650 až 880 kilogramů stimulační látky amfetamin. Jejím prodejem se dalo získat až 250 milionů korun.

Drogy vozili i malým letadlem

Podle obžaloby vyráběl drogu v domě v Poštovní ulici číslo 25 devětapadesátiletý Richard Rákosník. Dnes má status spolupracujícího obviněného.

Kurýři pak drogu vozili do švédského Malmö. V mezinárodních autobusech i nádržích osobních aut. Jedna zásilka vážila 10 až 40 kilogramů. Obžaloba zmiňuje jeden případ, kdy kurýr drogu převážel malým letadlem Cessna 182. K tomuto letu mělo dojít 23. října 2015. Letadlo startovalo z letiště v Mnichově Hradišti. „V tomto případě se přepravilo třicet šest kilogramů amfetaminu,“ četla státní zástupkyně obžalobu.

Obžalovaný Tibor Karnel, který byl podle obžaloby jedním z odběratelů drogy a tím, kdo výrobu financoval, to ale odmítl. „Do zavazadlového prostoru letadla Cessny nelze naložit třicet šest kilogramů drogy,“ tvrdil dvaašedesátiletý Karnel.

Prý sice jezdil do České republiky, ale protože je to je „úžasná země“. S Rákosníkem se přátelil a o penězích, které mu dával, hovořil jako o půjčkách. Vypověděl, že ve Švédsku měl firmu na malířské práce. Zmiňoval také své podnikání v ekologickém odstraňování žvýkaček z dlažby.

Odběratelem drog byl podle obžaloby kromě Karnela ještě sedmapadesátiletý Luka Luburic. Také ten popřel, že by s měl s drogovými obchody cokoliv společného.

Vinu na obchodování s amfetaminem odmítá i český emigrant žijící ve Švédsku Petr Jendrísek. Obžaloba tvrdí, že Rákosníkovi předával peníze získané prodejem drog a zprostředkovával kontakty mezi obžalovanými. Jendrísek ale u soudu řekl, že se s Rákosníkem zná přes 30 let a že šlo o služby z kamarádství. Víc o meritu schůzek prý neví.

Droze amfetamin se přezdívá speed a na české drogové scéně je výjimečný. Na rozdíl od Švédska, kde jde o velmi rozšířený stimulant. Podle dřívějšího vyjádření ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha šlo u jabloneckého případu dokonce o historicky první amfetaminovou laboratoř odhalenou na území České republiky.

Droga má podobu bílého prášku nebo krystalků. Má stimulační účinky na mozek a obecně nervový systém. Navozuje pocit zvýšené energie, hovornosti, důvěry a sebedůvěry, snížené citlivosti k bolesti a únavě. Uživatelé mívají také pocity euforie, pohody, snížení chuti k jídlu a potřeby spánku.

Dalších pět obžalovaných by v kauze mělo být vyslechnuto do pátku, do kdy jsou jednání nařízena. Tlumočí se do maďarštiny a švédštiny. Původně se mělo překládat i do srbštiny, po úmrtí Iliji Chaldaroského to ale není potřeba.