Podle Marie Vodičkové (na snímku) se Fond dostal do problémů kvůli tomu, že stát posílá příspěvky se zpožděním.

Podle Marie Vodičkové (na snímku) se Fond dostal do problémů kvůli tomu, že stát posílá příspěvky se zpožděním. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Senior se zlobí na stát. Svůj celý důchod přenechá dětem z Klokánků

  • 8
Penzista z Hodkovic nad Mohelkou poslal na protest proti existenčním potížím Klokánků celý svůj měsíční důchod Fondu ohrožených dětí. Chce inspirovat i ostatní dárce a dosáhnout záchrany sítě zařízení, jež pomáhá týraným a zneužívaným dětem. Kvůli mnohamilionovým dluhům hrozí Klokánkům zánik.

„Chtěl jsem něco udělat a těm dětem pomoci. Zároveň chci dosáhnout toho, aby tlak veřejnosti byl takový, že si správa sociálního zabezpečení nedovolí požádat soud o vymáhání dluhu. Chci zastavit případnou exekuci a prohlášení insolvence Fondu ohrožených dětí. K tomu potřebujeme lidi. Už teď dostávám řadu ohlasů od lidí, co mě chtějí napodobit,“ říká původní profesí sociolog Oldřich Čepelka.

Podle něj by bylo absurdní, kdyby Klokánky přišly v případné exekuci o byty, které z velké části pomohly pořídit nebo vybudovat příspěvky dárců. Těch je na 330 tisíc.

„Mám krédo, že je lepší aspoň něco udělat, i když riskujete, že to nevyjde, než to hodit za hlavu. Je potřeba, aby Klokánky a celý Fond ohrožených dětí přežily. Kdyby všichni podporovatelé fondu poslali jen zlomek toho, co jsem dal já, podařilo by se celý dluh vyrovnat,“ řekl pravidelný přispivatel Fondu ohrožených dětí Čepelka.

Děti na ulici neskončí, ujišťuje ministerstvo

O potížích Klokánků se začalo mluvit poté, co ministerstvo oznámila, že už nedostanou žádnou mimořádnou dotaci od státu. FOD má jen na sociálním pojištění dluh 22 milionů korun a nestíhá jej splácet. Bez peněz od státu se jeho situace ještě zhorší.

Zánik Klokánků by podle Čepelky nejvíc ublížil dětem. Ministerstvo sice upozorňuje, že žádné z dětí na ulici neskončí. Přešly by do pěstounských rodin či v jiných zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

„Jenže pro děti by to byl velký stres a zklamání. Navíc by se roztrhaly sourozenecké skupiny. A některé kraje ani nemají tolik míst,“ říká zakladatelka Fondu ohrožených dětí (FOD) Marie Vodičková.

Za pomoc lidí je vděčná a ani ona neztrácí naději, že se dluhy i díky pomoci dárců podaří zaplatit.

Podle Marie Vodičkové se Fond dostal do problémů kvůli tomu, že stát posílá příspěvky se zpožděním. Situaci podle ní ještě zhoršila novela o sociálně-právní ochraně dětí z roku 2013.

Podle níž stát vyplácí příspěvky jen na obsazená lůžka a maximálně na 28 dětí v Klokánku. I když jich má zařízení i víc. „Musíme mít volno i na děti v krizi,“ upozornila Vodičková.

Důchodce poslal ministryni otevřený dopis

Sedmašedesátiletý Čepelka zároveň zaslal ministryni Michaele Marksové (ČSSD) otevřený dopis, kde na špatný zákon poukazuje.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale odmítá, že by upřednostňovalo domovy na úkor Klokánků. Podle mluvčího ministerstva Petra Habáně jsou zařízení typu Klokánků v republice desítky.

„Dlouhodobě jsou to jen Klokánky, které mají s financováním potíže. Stát už dal na mimořádných dotacích Fondu ohrožených dětí od roku 2006 dohromady třicet milionů korun. Není spravedlivé, aby byla jedna organizace podporována na úkor ostatních,“ řekl mluvčí Petr Habáň.

Příspěvek pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc dává stát na měsíc a dítě 22 800 korun.

Příspěvek je určen na úhradu nákladů spojených s pobytem a péčí poskytovanou nezletilým dětem v těchto zařízeních. „Jeho účelem není hradit sto procent nákladů, neboť se předpokládá, že provoz je financován vícezdrojově,“ řekl mluvčí Habáň.

„Vůbec nevíme, jak na špatné hospodaření paní ministryně přišla, ale poškozuje nás to. Každou chvíli máme nějakou kontrolu, vše musíme vyúčtovat. Nikdy nikdo na nějaké plýtvání nepoukázal,“ uvedla Marie Vodičková.