Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tým důchodců pomůže liberecké policii chránit staré lidi před zločinem

  16:00aktualizováno  16:00
Staré a bezbranné lidi z Liberce budou před zločinci chránit jejich vrstevníci. Tamní městská policie založí zvláštní bezpečnostní skupinu složenou z žen a mužů z pečovatelských domů či spolků. Tým vitálních dobrovolníků pak bude varovat ostatní seniory.
Policii v Liberci bude pomáhat sedm seniorů s prevencí kriminality. Ilustrační foto.

Policii v Liberci bude pomáhat sedm seniorů s prevencí kriminality. Ilustrační foto. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Staří lidé jsou snadnou kořistí pro zloděje, lupiče a podvodníky nejen v Liberci. Aby je mohli lépe ochraňovat, přišli nyní strážníci s novinkou, jež nemá v Libereckém kraji podle dostupných zdrojů obdoby.

Úkolem dobrovolnického týmu složeného z nejschopnějších důchodců, bude všímat si ve svém okolí všeho, co staré lidi ohrožuje. Vzniknout má na jaře.

"My jim naopak předáme důležité informace o tom, jaké nebezpečí seniorům v Liberci hrozí a na jakých místech," řekl Lukáš Poruba, městský manažer prevence kriminality. "Letos chceme spolupracovat nejméně se sedmi šikovnějšími seniory. V příštích letech bychom na projekt rádi získali dotaci z ministerstva vnitra. Mohly by pak vzniknout další skupiny dobrovolníků."

Bezohlední zločinci číhají například na poštách, kde si penzisté vybírají peníze. Pak je okradou buď na ulici, nebo u nich doma, kam se vloudí s pomocí lži. Lupiči přepadávají staré ženy na odlehlých místech, kde jim rvou z ramen kabelky. Někdy důchodkyně strhnou k zemi a vážně jim ublíží.

"Podvodníci se snaží proniknout ke starým lidem do bytů, kde se zmocní jejich úspor," upozornil Poruba. "Nebo jim za přemrštěné ceny nabízejí broušení nožů. Další podvodníci tvrdí, že přicházejí s výhodnými smlouvami. Na jejich podpis však senioři často doplatí."

Dobrovolníci poradí, čeho se vyvarovat

Městská policie se snaží chránit ohrožené staré lidi před kriminalitou již nyní. Společně s Komunitním střediskem Kontakt pro ně dělá alarmující besedy.

"Chodí na ně však hlavně lidé ze seniorských klubů a spolků a z domů s pečovatelskou službou," uvedl Poruba. "V Liberci zatím chybí způsob, jak varovat staré lidi, kteří se žádných akcí neúčastní, žijí osamoceně a chovají se riskantně."

Podle Poruby je kromě jiného důležité, aby senioři věděli, že by neměli nikomu cizímu půjčovat peníze. Mohli by se pak stát terčem krádeže, loupeže nebo vydírání. Právě dobrovolníci jim řeknou, co nesmějí dělat.

"Na druhou stranu se od dobrovolníků můžeme dozvědět, že seniory v jejich sousedství navštěvují podezřelí lidé. Nebo že se k nim někdo pokoušel vloupat, když byli doma," konstatoval Poruba. "Pokud se na místě objeví strážník v uniformě, člověk, který seniora obtěžuje, se většinou zalekne a už se nevrátí. "

Dobrovolníci se mohou od starých lidí dozvědět, jestli nedostali leták s pozvánkou na předváděcí akce, kde jim prodejci neomaleně vnucují předražené zboží. "My pak dáme vědět České obchodní inspekci, kdy a kde se předváděcí akce koná," vysvětlil Poruba.

Inspirace? Kurýři prevence z Hradce

Mezi liberecké kluby seniorů patří rovněž První liberecký spolek paní a dívek.

"Dobrovolníci městské policie v terénu mi připadají jako dobrý nápad," poznamenala Vlasta Rybenská z výboru spolku. "Třeba teď nastalo pozdvižení v domě s pečovatelskou službou, kde brusiči nožů připravili o peníze několik lidí. Je důležité před nimi varovat ostatní seniory."

Rybenská se jen obává, aby někteří staří lidé nebrali bezpečnostní tým dobrovolníků za jakousi novodobou Pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti. Za socialismu měla řada jejích členů pověst udavačů.

"Považujeme za důležité, jak pojmenujeme naše spolupracovníky seniory," prozradil Poruba. "Pravděpodobně se ale necháme inspirovat českou policií v Hradci Králové. Již dříve spustila podobný projekt a dobrovolníky nazývala Kurýři prevence kriminality."

Městská policie chystá pro dobrovolníky průkazky nebo odznaky. "Na konci roku je za odměnu vezmeme na jednodenní výlet," poznamenal Poruba.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Lidem vadí kouř a zápach z továrny. Nic neporušujeme, tvrdí její šéf

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Lidé peticí bojují proti provozu liberecké firmy Likto. Stěžují si na zápach a kouř. Firma to však odmítá.

Kdepak chladná horská kotlina. Pod Ještědem dozrálo medově sladké víno

Ve Stráži nad Nisou dozrálo Heleně a Karlovi Lajnerovým červené víno, za které...

Novou vinařskou oblast vyčarovalo horké léto kousek od Ještědu, ve Stráži nad Nisou. Tamní viniční trať by se mohla...

Najdete na iDNES.cz