Policii v Liberci bude pomáhat sedm seniorů s prevencí kriminality. Ilustrační foto.

Policii v Liberci bude pomáhat sedm seniorů s prevencí kriminality. Ilustrační foto. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Tým důchodců pomůže liberecké policii chránit staré lidi před zločinem

  • 43
Staré a bezbranné lidi z Liberce budou před zločinci chránit jejich vrstevníci. Tamní městská policie založí zvláštní bezpečnostní skupinu složenou z žen a mužů z pečovatelských domů či spolků. Tým vitálních dobrovolníků pak bude varovat ostatní seniory.

Staří lidé jsou snadnou kořistí pro zloděje, lupiče a podvodníky nejen v Liberci. Aby je mohli lépe ochraňovat, přišli nyní strážníci s novinkou, jež nemá v Libereckém kraji podle dostupných zdrojů obdoby.

Úkolem dobrovolnického týmu složeného z nejschopnějších důchodců, bude všímat si ve svém okolí všeho, co staré lidi ohrožuje. Vzniknout má na jaře.

"My jim naopak předáme důležité informace o tom, jaké nebezpečí seniorům v Liberci hrozí a na jakých místech," řekl Lukáš Poruba, městský manažer prevence kriminality. "Letos chceme spolupracovat nejméně se sedmi šikovnějšími seniory. V příštích letech bychom na projekt rádi získali dotaci z ministerstva vnitra. Mohly by pak vzniknout další skupiny dobrovolníků."

Bezohlední zločinci číhají například na poštách, kde si penzisté vybírají peníze. Pak je okradou buď na ulici, nebo u nich doma, kam se vloudí s pomocí lži. Lupiči přepadávají staré ženy na odlehlých místech, kde jim rvou z ramen kabelky. Někdy důchodkyně strhnou k zemi a vážně jim ublíží.

"Podvodníci se snaží proniknout ke starým lidem do bytů, kde se zmocní jejich úspor," upozornil Poruba. "Nebo jim za přemrštěné ceny nabízejí broušení nožů. Další podvodníci tvrdí, že přicházejí s výhodnými smlouvami. Na jejich podpis však senioři často doplatí."

Dobrovolníci poradí, čeho se vyvarovat

Městská policie se snaží chránit ohrožené staré lidi před kriminalitou již nyní. Společně s Komunitním střediskem Kontakt pro ně dělá alarmující besedy.

"Chodí na ně však hlavně lidé ze seniorských klubů a spolků a z domů s pečovatelskou službou," uvedl Poruba. "V Liberci zatím chybí způsob, jak varovat staré lidi, kteří se žádných akcí neúčastní, žijí osamoceně a chovají se riskantně."

Podle Poruby je kromě jiného důležité, aby senioři věděli, že by neměli nikomu cizímu půjčovat peníze. Mohli by se pak stát terčem krádeže, loupeže nebo vydírání. Právě dobrovolníci jim řeknou, co nesmějí dělat.

"Na druhou stranu se od dobrovolníků můžeme dozvědět, že seniory v jejich sousedství navštěvují podezřelí lidé. Nebo že se k nim někdo pokoušel vloupat, když byli doma," konstatoval Poruba. "Pokud se na místě objeví strážník v uniformě, člověk, který seniora obtěžuje, se většinou zalekne a už se nevrátí. "

Dobrovolníci se mohou od starých lidí dozvědět, jestli nedostali leták s pozvánkou na předváděcí akce, kde jim prodejci neomaleně vnucují předražené zboží. "My pak dáme vědět České obchodní inspekci, kdy a kde se předváděcí akce koná," vysvětlil Poruba.

Inspirace? Kurýři prevence z Hradce

Mezi liberecké kluby seniorů patří rovněž První liberecký spolek paní a dívek.

"Dobrovolníci městské policie v terénu mi připadají jako dobrý nápad," poznamenala Vlasta Rybenská z výboru spolku. "Třeba teď nastalo pozdvižení v domě s pečovatelskou službou, kde brusiči nožů připravili o peníze několik lidí. Je důležité před nimi varovat ostatní seniory."

Rybenská se jen obává, aby někteří staří lidé nebrali bezpečnostní tým dobrovolníků za jakousi novodobou Pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti. Za socialismu měla řada jejích členů pověst udavačů.

"Považujeme za důležité, jak pojmenujeme naše spolupracovníky seniory," prozradil Poruba. "Pravděpodobně se ale necháme inspirovat českou policií v Hradci Králové. Již dříve spustila podobný projekt a dobrovolníky nazývala Kurýři prevence kriminality."

Městská policie chystá pro dobrovolníky průkazky nebo odznaky. "Na konci roku je za odměnu vezmeme na jednodenní výlet," poznamenal Poruba.