Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horníci v Ralsku znovu otevřou starý důl. Chtějí ho zpřístupnit lidem

  16:09aktualizováno  16:09
Letovisko Hamr na Jezeře má novou atrakci. Nenápadný zalesněný kopec na vrcholu hřebene Hamerského Špičáku v bývalém vojenském újezdu Ralsko skrývá tajemný a zapomenutý důl na železnou rudu. Jmenuje se Schachtenstein a nadšenci z řad bývalých horníků jej chtějí zpřístupnit jakožto unikátní přírodovědně-technickou památku.

Šéf spolku bývalých horníků Jan Holinka chce důl před otevřením vyčistit a zabezpečit. | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

„Již nám udělili oprávnění k hornické činnosti. Těžit se tam samozřejmě už nebude, ale abychom vyhověli požadavkům báňského úřadu, museli jsme ho získat. Hornickou činností se totiž rozumí všechno, co člověk v důlním díle provádí,“ oznámil Jan Holinka, jednatel Hornicko-historického spolku pod Ralskem, který loni získal Schachtenstein do své správy.

Nejde o důl, jak si jej dnes představujeme. Schachtenstein je v podstatě 1,5 metru široká rýha, která se táhne asi 70 metrů lesním terénem. Na nejhlubším místě má 17 metrů, tedy ekvivalent šestipatrového domu. Na dně prolákliny se nachází kolmá štola vedoucí do skály. Ta sloužila k odnosu vytěženého materiálu ze skalní rozsedliny.

Členové spolku teď vymýšlejí, jak důl zpřístupnit lidem. Musí se totiž zabezpečit a vyčistit, aby nedošlo k úrazům. Skalní puklina je zanesená hlínou a spadanými stromy. Spodní štola je zavalená a je nutné vyztužit její stěny.

„Ještě před několika lety se štola dala projít, měla průměr domovních dveří. Z původní chodby už zbyla jen škvíra, která ústí na vedlejším svahu,“ vysvětlil Holinka. Spolek musí také vymyslet, jak k dolu přivést elektřinu a kde uskladnit pracovní nástroje.

Důl leží na chráněném území

Schachtenstein se totiž nachází na území přírodní památky. Z rostlin zde najdeme řimbabu okoličnatou nebo kokořík vonný. V okolních lesích žije sluka lesní nebo lelek. Ve skalních puklinách hnízdí netopýři a vrápenci. „Budeme to muset vyřešit citlivě s ohledem na přírodu. Náš spolek ale nedisponuje žádnými prostředky, než jsou vlastní síly, takže si nemůžeme moc vymýšlet,“ dodal.

Jedním z prvních kroků, které Hornicko-historický spolek pod Ralskem učiní, je výroba informačních panelů, které důkladně popíší historii dolu Schachtenstein. Dodnes o něm totiž vědí pouze místní, neoznačuje ho žádný rozcestník nebo cedule. Z pohledu historie přitom jde o jedinečný důkaz, že v okolí Hamru na Jezeře se těžilo dávno před příchodem uranového průmyslu.

Těžba na Schachtensteinu probíhala ve třech obdobích, poprvé v 15. století v době předhusitské, potom v 17. století v režii Albrechta z Valdštejna a naposledy koncem 18. století.

„Domníváme se, že těžba tu neprobíhala celoročně, ale vždy v čase zemědělské odstávky od podzimu do začátku jara. Horníci - nebo spíše vhodněji řečeno lamači - se ale museli potýkat s velkou nekvalitou vytěžené suroviny a dalšími problémy,“ zdůraznil Jan Holinka.

Těžil se tu limonit

Limonit, který se tu těžil, měl totiž obsah železa jen 20 procent s velikým podílem křemene. Hutnění takového materiálu je problematické. V regionu také nebylo uhlí, kterým by se zatápělo v hutích a hamrech. Rozkvět průmyslu navíc nepodporovali ani Hartigové, hrabata, kterým mimoňské panství patřilo. Prosluli škudlivostí a neochotou cokoliv modernizovat. I přes tyto útrapy se zde hornický průmysl rozvíjel.

„Poslední a nejznámější hamr, tedy kovárna, kde se přetvářelo železo z hutí, stála ještě v 18. století na břehu Hamerského rybníku, v místech dnešní bezpečnostní výpusti. Byl poháněný vodou. Hamrů tu ale v dobách těžby limonitu kolem 15. až 16. století bylo bezpočet,“ upřesnil starosta Hamru na Jezeře Milan Dvořák.

Obnovení dolu Schachtenstein vítá. „Máme tu jeden z nejnavštěvovanějších kempů v republice. Každé další místo, kam budou moci turisté vyrazit, vřele vítáme,“ dodal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Najdete na iDNES.cz