Domy, které lidé koupili a opravili za miliony, rázem ztratily hodnotu.

Domy, které lidé koupili a opravili za miliony, rázem ztratily hodnotu. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Dům na břehu řeky? Po povodni neprodejné zboží

  • 0
Ceny domů a bytů v zaplavených oblastech rychle klesají. Podle realitních makléřů jsou v současné době tyto nemovitosti neprodejné. Navíc je pojišťovny odmítají pojistit. Jejich majitelé tak musí s prodejem počkat, až lidé zapomenou na povodně.

"Ceny bytů a domů v zátopových oblastech klesnou až o dvacet procent. Momentálně je to ale fiktivní úvaha. V současnosti jsou totiž úplně neprodejné," zmiňuje aktuální zkušenosti Dana Macháčková z realitní kanceláře Sting.

Podle jejích zkušeností, když zájemci o koupi slyší, že v oblasti byla voda, na dům se odmítnou jít i podívat. Časem se však podle obchodníků s realitami určitě najdou lidé, kteří využijí nižších cen.

Koupili byste si dům v lokalitě, kterou poničila povodeň?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 15. září 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 106
ANO
ANO 37

"Pokud se objeví dům za opravdu nízkou cenu, může ho někdo koupit jako investici s tím, že ho pronajme a bude doufat, že velká voda nepřijde," myslí si Tomáš Zikmund, ředitel internetového portálu o bydlení a realitách Mezonet.cz.

Majitelé ale musí s prodejem počkat až lidé zapomenou na současnou vodní smršť. "A opraví se jak objekty samotné, tak silnice a mosty k nim vedoucí," zdůrazňuje Zikmund.

Domy v nejrizikovější oblasti se však podle něj neprodají nikdy. "Začnou s tím počítat i územní plány obcí, v těchto místech už nedovolí nikomu stavět," uvádí.

Stoupl zájem o domy na kopci

Vyšší je naopak zájem o nemovitosti v místech, kam se tisíciletá voda nedostala. A to i ve městech, které záplavy postihly. "Třeba v Hrádku. Nezvyšuje se cena nemovitostí, ale jejich prodejnost," upozorňuje Macháčková.

V nabídce realitních kanceláří je nyní šest domů z Chrastavy, dva z Bílého Kostela a jeden z Raspenavy. "Jsou v cenách od sedmi set tisíc do dvou milionů. Všechny jsou mimo záplavovou zónu. Přesto si myslím, že budou muset jít s cenou ještě dolů," objasňuje Zikmund.

Při nedávných bleskových povodních voda zaplavila i oblasti, kde nikdy předtím nebyla. "Teď budou pojišťovny opatrnější, zvýší se počet objektů, které nepojistí vůbec," míní Zikmund.

Pojišťovny rozdělují území do čtyř kategorií. Čtvrtou kategorii hodnotí jako vysoce rizikovou a tedy většinou nepojistitelnou. "Na takovou nemovitost je velice těžké získat i hypotéku," sděluje Zikmund.

Povodňové mapy jsou šité na míru pro každý konkrétní objekt. "Rizikovou kategorii neovlivňuje pouze nadmořská výška, či vzdálenost od řeky, ale také historická zkušenost s povodněmi," vysvětluje Zikmund.

Stěhovat se nebudeme, říkají vytopení

Současné mapy však nepočítaly s bleskovými záplavami. "Poprvé nastaly loni. Budeme hledat technické možnosti, jak je do pojištění promítnout," prozrazuje Dagmar Koutská, mluvčí České pojišťovny.

V Bílém Kostele jsou domy v nejrizikovější oblasti u řeky Nisy i u Farského potoka.

"V roce 2002 u nás byla malá lokální povodeň, pojišťovna nám od té doby odmítla dům pojistit. Teď nás řeka Nisa vyplavila znovu, zachránila jsem jen mikrovlnnou troubu," říká žena z Bílého Kostela.

O tom, že se odstěhuje jinam, neuvažuje. "Náš dům neprodáme, kde získám v důchodovém věku peníze na koupi nového bydlení?" ptá se.

Podobně uvažují mladí manželé Fátorovi. "V roce 1999 jsme dům koupili. Farský potok nás vyplavil už podruhé. Odstěhovat se nechceme, dům bychom stejně neprodali. Navíc jsme strávili hodně hodin na jeho kompletní opravě a zvykli si tu," vysvětluje Roman Fátor.