Záchranáře Zdeňka Sokola strhnul 7. srpna 2010 při povodni v Chrastavě proud.

Záchranáře Zdeňka Sokola strhnul 7. srpna 2010 při povodni v Chrastavě proud. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zatrnulo mi, vzpomíná dva roky od povodně na Liberecku hrdina z fotky

  • 0
Zatímco většina Čech si teď připomíná deset let od povodní, lidé v Libereckém kraji mají čerstvější vzpomínky. Před dvěma roky velká voda zasáhla i je. Jednou z neznámějších fotek je záběr na záchranáře strženého proudem. Měl štěstí, sám se z něj hned dostal. MF DNES se nyní s mužem vydala na stejné místo.

"Tam kde je dnes ostrůvek mezi dvěma pruhy ulice, vymlel ten obrovský proud velkou díru. Půl hodiny před tím, než jsem do ní zahučel já, tam spadla vétřieska, kterou museli vytáhnout hasiči. Tak silný proud jsem před tím ani potom nikdy nezažil," líčí v chrastavské Nádražní ulici čtyřicetiletý pokrývač z Liberce Zdeněk Sokol.

Z díry se mu navzdory silnému proudu podařilo rychle dostat zpět ke kolegům. Chvíli po tom už znovu pomáhal evakuovat lidi.

Že je zle, mu došlo už ráno. Byl po prsa ve vodě

Dva roky od povodní se záchranář Zdeněk Sokol vrátil do Nádražní ulice v

Ten den, 7. srpna 2010, si Sokol vybavuje do detailů. "Ráno mi volal táta z Chotyně, že mají ve sklepě vodu. Vzal jsem čerpadlo, že mu ho dovezu. Když jsem pak byl na začátku Chotyně najednou po prsa ve vodě, věděl jsem, že je zle," vzpomíná na první hodiny povodní muž, který je u už deset let u Vodní a potápěčské záchranné služby.

Pak už to šlo ráz na ráz. Vodní záchrannou službu požádalo vedení Integrovaného záchranného systému o evakuaci několika obyvatel Nádražní ulice v Chrastavě. Místní silnice tam vede mezi dvěma bloky domů, a proto se v tom zúženém místě rozvodněný tok řeky Nisy několikanásobně zrychlil.

Lidi jsme do raftu dostávali skoro násilím, říká záchranář

"Nebyla to žádná legrace. Bez záchranných lan by nikdo přes ten proud na druhou stranu neprošel. Natáhli jsme dvě lana, udělali traverz a začali převážet lidi na druhou stranu. Mladý manželský pár se psem byl v pohodě, ale asi šedesátiletí manželé nechtěli z bytu. Museli jsme je dostat do raftu skoro násilím," říká Sokol.

Podobně evakuovali dalších několik obyvatel domů na protější straně ulice.

Největší šok z povodní však Zdeněk Sokol nezažil v Chrastavě, ale poté, co se v podvečer přesunuli pomáhat do Andělky na Frýdlantsku.

"V Nádražní ulici to bylo relativně dobré. Domy nepadaly, lidi se nám podařilo včas dostat z ohrožených míst. Když jsme potom přijeli do Andělky, tak mi zatrnulo. Někde lidi seděli jen pod takovými plachtami, měli tam promočenou sedačku a ohřívali se u kamínek. Tam jsem teprve pochopil, co povodeň udělala. Těch lidí mi bylo strašně líto," uzavírá záchranář.

Zdeněk Sokol se svými sedmi kolegy záchranáři dostal za svou činnost při povodních 2010 Zlatou medaili hejtmana Libereckého kraje.