Materiál s vysokými koncentracemi dioxinů a polyaromatických uhlovodíků

Materiál s vysokými koncentracemi dioxinů a polyaromatických uhlovodíků objevili ekologové se sdružení Arnika v údolí potoka jihozápadně od Frýdlantu. | foto: Jan Losenický, Arnika

Ekologové našli u potoka na Frýdlantsku odpad s dioxiny

  • 5
Členové sdružení Arnika našli u Větrova poblíž Frýdlantu velké množství toxického stavebního materiálu Spruk, což je směska ze strusky, popele a popílku. Ekologové tvrdí, že je to materiál s vysokou koncentrací dioxinů a dalších nebezpečných látek, který může kontaminovat přírodu a dostat se do potravinového řetězce.

"Hned vedle je například pole s jetelem, takže se může vzduchem dostat do krmení pro krávy a následně do mléka," řekl předseda sdružení Arnika Jindřich Petrlík.

Co jsou dioxiny

Dioxiny vznikají například při spalování odpadu obsahujícího chlorované látky či jako vedlejší produkty v chemické výrobě.

Jsou to látky nebezpečné i ve stopovém množství. Již ve velice malých dávkách způsobují hormonální poruchy, ohrožují reprodukci živočichů včetně člověka, mají na svědomí poškození imunitního systému a některé z nich způsobují rakovinu.

Nejnovější poznatky výzkumu ukázaly, že dioxiny jsou nebezpečnější, než se předpokládalo, svými  vlastnostmi dlouhodobě ohrožují zdraví obyvatel.

Jako dioxiny je souhrnně označováno 210 chemických látek.

Ekologové našli materiál Spruk na Frýdlantsku již loni v listopadu. Nyní podali České inspekci životního prostředí podnět k vyšetření.

"Museli jsme nechat provést chemické analýzy. Bez důkazů nemůžeme s nějakým obviněním vyjít. Testy dělala nezávislá laboratoř Axys Varilab a výsledky prokázaly vysoké koncentrace nebezpečných látek i přesto, že odpad na místě leží pravděpodobně už několik let," zdůvodnil prodlevu mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Podle něj pochází zkoumaná směs z liberecké spalovny Termizo. Stavební materiál byl použit u Větrova na zasypání drenáže a zbytek kdosi vysypal k potoku v lese.

Není to poprvé, kdy Arnika proti liberecké spalovně vystupuje. Kritizovala už od začátku její stavbu, posléze to, že nemá dioxinové filtry. Později se zaměřila právě na materiál Spruk, který nesmí být podle platného certifikátu uložen na povrchu terénu.

"Když je uskladněn na povrchu, hrozí kontaminace potravních řetězců. Podobné limity jako na Frýdlantsku vedly v anglickém Newcastlu nebo francouzském Maincy k deseti až čtyřicetinásobku evropského limitu dioxinů ve vejcích doma chované drůbeže," poznamenal Petrlík. Připomněl, že dioxiny působí ve větších koncentracích negativně na imunitní i na hormonální systém člověka.

Máme certifikát, argumentuje spalovna

Spalovna kritiku odmítá. "Společnost Termizo má své produkty certifikované podle nařízení Evropského parlamentu. Pokud má občanské sdružení Arnika nějaká podezření, že došlo k jakékoliv újmě na životním prostředí, doporučujeme jim obrátit se na orgány činné v trestním řízení," uvedl mluvčí spalovny Lukáš Jankovský.

Materiál s vysokými koncentracemi dioxinů a polyaromatických uhlovodíků
Materiál s vysokými koncentracemi dioxinů a polyaromatických uhlovodíků

Ekolog Petrlík tvrdí, že případ z Frýdlantska je jen součástí obecnějšího problému nedostatečné kontroly toho, jak se v Česku se zbytky ze spaloven odpadů nakládá. Ročně se podle něj touto cestou dostávají mimo kontrolu úřadů tisíce tun popílků s obsahem nebezpečných dioxinů a dalších toxických látek.

"Na tomto příkladu chceme upozornit na fakt, že se v České republice má brzo stavět dalších pět spaloven, které budou ročně produkovat 200 tisíc tun odpadu. Co se s nimi stane, je dosud nejasné," uzavřel Petrlík.