Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda v Novém Boru už je pitná. Lidé chtějí po radnici odškodné za infekci

  13:20aktualizováno  13:20
Voda v Novém Boru je po pěti dnech opět pitná. Hygienici ovšem doporučují, aby si lidé vodu odtočili a ještě během 24 hodin ji pro jistotu nechávali převařit. Na radnici se už také obracejí první lidé s žádostmi o odškodnění kvůli průjmům, nebo chtějí informace o tom, kde odškodné žádat. Na to je však brzy.

Obyvatele Nového Boru trápí stejná epidemie průjmů, jakou před časem zažívali obyvatelé pražských Dejvic. I tady je původcem závadná voda. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Noroviry ani bakterie již ve vodě nejsou. „Zákaz použití vody jako pitné jsme zrušili k středečnímu poledni. Všechny naše rozbory vyšly jako negativní,“ potvrdila vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

Epidemiologové ale stále nabádají lidi k opatrnosti. Vodu z vodovodu je nutné nejprve odpustit a ještě nejméně během středy převařit.

„Vlivem zvýšeného chlorování a toho, že voda v rozvodech dlouho stála, může ještě více zapáchat a být znečištěná železem, tedy hnědá. Není to na závadu, ale doporučujeme ji ještě odpouštět a následně nechat přejít varem,“ upřesnila Prattingerová.

Epidemiologové nadále pátrají po tom, odkud se nákaza mezi lidmi na Novoborsku rozšířila. Rozbory vody neprokázaly, že by se lidé otrávili vodou z vodovodu.

„Je zatím předčasné spekulovat o tom, co se odehrálo a odkud se nákaza na lidi přenesla,“ dodala epidemioložka. Mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová odmítla zodpovědnost za rozšíření onemocnění.

„Zatím se nepotvrdilo, že by se infekce rozšířila z pitné vody. Noroviry, které jsou původem infekce, nebyly v rozborech vůbec prokázány. Proto zatím neuvažujeme o tom, že bychom odškodnili postižené lidi,“ doplnila mluvčí.

V Novém Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku onemocněly od minulého týdne podle odhadů stovky lidí. Laboratorní testy u nemocných prokázaly takzvané noroviry, které způsobují průjmy a zvracení a jsou extrémně infekční.

Fotogalerie

Epidemie může podle hygieniků souviset s fekálním znečištěním pitné vody, které odhalily laboratorní testy v části vodovodní sítě v Novém Boru a také u jednoho vodojemu v Okrouhlé.

V Okrouhlé ukázaly rozbory vody znečištění jednoho z vodojemů. V sousedním Novém Boru jsou podle Severočeských vodovodů a kanalizací všechny zdroje pitné vody v pořádku, jen v Revoluční a Lužické ulici prokázaly dva vzorky znečištění.

Do sítě se zřejmě dostalo při odstávce vodovodu 18. srpna, odkud, to vodohospodáři zjišťují.

Podle laboratorních testů obsahovala voda bakterie Escherichia coli a koliformní bakterie, které způsobují průjmová onemocnění a mohou vážně ohrozit zdraví.

Postiženou část města stejně jako sousední Okrouhlou zásobovaly Severočeské vodovody a kanalizace pitnou vodou z cisteren. V Novém Boru zajíždělii do ulic, kde se znečištění vody neprokázalo, lidé tam ale vodě z kohoutku nevěří.

Kvůli znečištění vody už radnice v Novém Boru podala trestní oznámení pro obecné ohrožení. Trestní oznámení ovšem padlo také na starostu města, podal ho obyvatel Nového Boru Robert Kuchař.

„Starosta měl situaci řešit úplně jinak. První dva dny se tu nic nedělo. Radnice nedávala žádné informace. Rozhlas lidi neslyšeli, nejezdila tu žádná auta s ampliony, která by lidi varovala,“ poznamenal Kuchař.

Radnice chce zabránit dalšímu šíření infekce, zavřela proto na tento týden mateřské školy i městskou knihovnu.

„Až bude zřejmé, kdo za situaci odpovídá, mohou se občané právě na tento subjekt s žádostmi o odškodnění obracet,“ řekl novoborský starosta Jaromír Dvořák.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz