Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Frýdlantsku se připravují na dopravní kolaps. Kvůli kamionům

  10:50aktualizováno  10:50
Rozsáhlý problém s kamiony dunícími od hraničního přechodu v Habarticích na Krásnou Studánku možná nezmizí ani po skončení stavebních prací v Polsku. Bojí se toho obce podél trasy. A kritickou situací se zabývala také Bezpečnostní rada města Frýdlant na svém mimořádném jednání.
Frýdlantsko trápí zvýšený provoz kamionů. (ilustrační snímek)

Frýdlantsko trápí zvýšený provoz kamionů. (ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Silnice je přetížená, v zimě navíc hrozí, že kvůli ucpanému Albrechtickému kopci neprojedou sanitky. Kamiony projíždějí od jara po silnici I/13 kvůli opravě mostu před polskou Bogatyniou ve směru od Hrádku nad Nisou.

Řidiči začali využívat objízdných tras a jednou z nich je i cesta k hraničnímu přechodu v Habarticích. Poláci přes něj totiž umožnili průjezd vozidel nad 12 tun.

Česká strana se nyní snaží zjistit, jestli uvolnění průjezdu pro kamiony zůstane i po posledním listopadu, kdy skončení oprava mostu.

„Odborníci nám potvrdili, že řidičům kamionů se tato trasa přes Frýdlant na Habartice líbí a pokud nebudou značky znovu navráceny, budou ji využívat i po otevření původní trasy. A to pro nás není dobrá zpráva. Zatížení kamiony je totiž na Frýdlantsku v posledních měsících obrovské a přináší řadu problémů,“ zmínil Dan Ramzer, starosta Frýdlantu a předseda Bezpečnostní rady Města Frýdlant.

Obce si stěžují na hluk, otřesy domů, ale třeba i ničení povrchu nebo propustků. Značné potíže přináší proud kamionů při opravě chodníku v Mníšku, kde se tvoří kolony.

Objízdná trasa povede přes silnici třetí třídy

V září má být navíc uzavřen i přejezd ve Frýdlantě a objízdná trasa povede přes Větrov po úzké silnici třetí třídy.

„Zvedla se průjezdnost aut na den o sedm set až osm set vozidel. Těch negativ je už opravdu strašně moc,“ komentoval situaci starosta Habartic Stanislav Briestenský, který na problém začal v květnu upozorňovat jako jeden z prvních.

„Nám nezbývá než doufat, že Poláci po skončení oprav dopravní značky omezující tonáž ve směru na Habartice opět vrátí. Nicméně je to plně v jejich kompetenci,“ řekl na jednání bezpečnostní rady ředitel liberecké správy Ředitelství silnic a dálnic Josef Jeníček.

„Nárůst dopravy je na silnici opravdu markantní. Je to ale silnice první třídy, a my nemůžeme zakázat průjezd kamionům. Můžeme se jen bránit kontrolami,“ zmínil komunikační inženýr libereckého dopravního inspektorátu Vlastimil Malý.

Častější hlídky dopravní policie se zaměřují nejen na dodržování rychlosti, ale dohlížejí i na to, aby řidiči nejezdili na červenou na semaforech v Mníšku. Připravuje se i nové místo na vážení kamionů.

Pojedou sanitky přes Polsko?

Bezpečnostní rada hledala řešení možných kritických situací. Například v případě namrzání nebo sněhem zasypaného Albrechtického kopce.

„Jednáme s policií o tom, že by byl v případě krizové situace operativně v co nejkratší době zakázán vjezd kamionům z obou stran Albrechtického kopce. Ve směru od Liberce už od kruhového objezdu v Krásné Studánce. Tak, aby se silnice neucpávala,“ přiblížil starosta Ramzer.

Bezpečnostní rada se zabývala i možnými krizovými stavy pro případ zablokování obou příjezdových tras na Frýdlantsko. Tedy Albrechtického kopce i cesty z Raspenavy přes Oldřichovské sedlo. Hledaly se cesty, kterými by sanity vozily pacienty z Frýdlantska do Liberce.

„Připravena je alternativa, že by mohli být v tomto krizovém stavu pacienti převáženi přes Polsko, tedy Bogatyniu a Hrádek nad Nisou,“ zmínil Ramzer. Pokud by tato alternativa nebyla možná, převezme péči o pacienty v akutním stavu frýdlantská nemocnice.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Moulis byl komunista, jehož milovali. Projev mu psal i Václav Havel

Jiří Moulis v roce 1968 jako předseda Městského národního výboru v Liberci...

Říká se, že průvan dějin křiví lidem tváře. Jiřímu Moulisovi ji ale nikdy nezkřivil. Navzdory tomu, že byl komunistou,...

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Najdete na iDNES.cz