Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák

Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Exšéf liberecké policie dostal tvrdý trest, míní člen spolku Šalamoun

  • 10
Spolek Šalamoun se zastal bývalého ředitele liberecké policie Miroslava Dvořáka. Toho v úterý soud poslal na 4 roky do vězení. Zdeněk Jemelík ze spolku na podporu nezávislé justice ale upozorňuje na pochybnosti o práci soudce Richarda Skýby a průběhu celé kauzy.

Co po více než roce říkáte na rozsudek? Čekal jste ho?
Myslím si, že je hodně tvrdý. U doktora Dvořáka jsem čekal maximálně podmínku. Nečekal jsem, že dostane ostrý trest. Nad rozsudkem jsou určité pochybnosti.

Miroslav Dvořák

Pracoval jako ředitel policie na Liberecku od 1. prosince 2003 do konce roku 2008. Potom se stal vedoucím odboru vnější služby.

Policejní inspekce ho zatkla předloni v únoru přímo v budově okresního ředitelství.

Za přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování služebních povinností a podvod ho soud poslal na 4 roky do vězení. Zakázal mu také deset let pracovat u policie. (více zde)

Proč?
Myslím si, že některé věci nebyly trestným činem. Nemohu se ztotožnit s názorem soudu, že se doktor Dvořák dopustil trestného činu tím, když použil civilní zaměstnance policie pro práci na zařízeních sportovního klubu policie a mezinárodní policejní asociace (pozn. aut.: zaměstnanci údržby z ekonomického odboru policie pracovali podle obžaloby v rekreačním středisku policie ve Starých Splavech, ale i na Dvořákově domě). To jsou zařízení, která slouží bezplatně policistům. Dobře, dejme tomu, je to formální pochybení, ale nemá to ten rys společenské nebezpečnosti a společenské škodlivosti. Nemělo se to zařadit do souboru trestných činů.

Máte také pochybnosti, jestli měl soud dostatek důkazů?
Nemám úplnou jistotu, že jsou některé věci skutečně prokázány. Mám zejména pochybnost u toho úplatku. Závěr je ten, že tam došlo k trestnému činu vyžadování úplatku, jde o typickou ukázkou interpretace výroku. Soud uvěřil, že to myslel tak, že chtěl úplatek. Ale nemuselo to tak být. On třeba nechtěl úplatek, mohlo to být úplně jinak. Celá interpretace, že akci dělal proto, aby si pomohl k nějakým penězům, je postavená jen na víře.

Zdeněk Jemelík

Co si myslíte o telefonátu europoslance Duška policejnímu řediteli? Ten na odposlechu říká: "Mirku, čau, Robert. Prosím tě, myslel jsem, že mě budeš informovat, když se něco stane?" Nebyla to ukázka provázanosti politiků s policií, jak soudce naznačil?
No, to je možná otázka poměrů. Kdyby se to stalo za totality, a přišel by okresní tajemník strany za náčelníkem SNB, a chtěl by po něm takovou informaci, tak by vůbec nepřemýšlel a tu informaci by dal. Byli vycvičení, že politický aparát musejí poslouchat. A Dvořák je typický starý esenbák. Není to policista z této doby. Je to policista, který má minimálně deset let služby u SNB. Je vycvičený na něco jiného než dnes. Samozřejmě to bylo od toho europoslance nepatřičné, že takovou otázku vůbec položil. On se neměl ptát. A Dvořák ho měl poslat do háje. To je mimo jakoukoliv debatu.

Média hodně zajímal případ údajné snahy smazání přestupku radního pro dopravu Seppa. Jak se na to díváte? Bylo to v tomto případě prokázáno? A nehraničilo to se zneužíváním politických funkcí?
Jak jsem to slyšel v soudní síni, tak mám pochybnost o průkaznosti těch důkazů. Byl tady slyšen znalec, který se vyjádřil v tom smyslu, že v momentě, kdy Valášek vložil záznam do systému, že už ho nešlo vyjmout. K přestupkovému řízení to muselo nějakým způsobem doběhnout. Sice třeba později, ale muselo. Překvapilo mě, že tato věc byla odsouzena.

Proč se spolek Šalamoun do případu vložil. Na základě čeho? Oslovil vás pan Dvořák?
Nenenene. Nás zajímá pan soudce Skýba, jeho případy sledujeme od roku 2005. Zaujalo nás jeho vystoupení, kdy křičel na doktora Dvořáka, a říkal mu, že tady soudil lidi, kterým dal čtrnáct roků. (více zde) Televize Nova to odvysílala po celé republice. Tak nás to zaujalo a vydali jsme se sem. Zjistil jsem, že to je zajímavé a zůstali jsme tady.

Pokud vím, tak to nezůstalo bez následků...
Několik dní po tom dostal soudce výtku podle zákona o soudech a soudcích od místopředsedkyně okresního soudu Taťjány Bernátkové. Následně po tom ale zase předsedkyně Nejvyššího soudu potrestala magistru Bernátkovou za to, že překročila své pravomoci, protože neměla pravomoc takovou výtku uložit. V souvislosti s tímto řízením tady padly dva tresty. Sice mírné, které nemají na nic vliv, ale jsou zapsané v jejich osobních spisech.