Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fáma, že se do Jablonce stěhují stovky Romů, vyvolala mezi lidmi paniku

  13:42aktualizováno  13:42
Panika a rasistické komentáře se šíří mezi některými obyvateli Jablonce nad Nisou. Uvěřili totiž fámě, že se do budov po bývalé porodnici a dětské nemocnici, které jsou na prodej, mají stěhovat stovky Romů. Na Facebooku dokonce vznikla stránka s názvem Nechceme další romské obyvatelstvo v Jablonci.

Bývalá porodnice v Jablonci nad Nisou. | foto: Liberecký kraj

Stránku, která nasbírala za týden již přes 760 fanoušků, bude nyní prošetřovat policie. „Bývalá jablonecká porodnice má sloužit romským obyvatelům jako střecha nad hlavou. Všichni víme, jaké by to mělo následky na naše město,“ stojí doslova na webu v informacích o stránce.

Někteří diskutující se pak pod příspěvky vyjadřují vulgárně i rasisticky. „Nosit zbraň a hned jednu mezi oči,“ adresuje komentář směrem k Romům jeden z diskutujících. Další pak například píše: „Tak to je vrchol, není jich tady už trochu moc!“

V posledním příspěvku na stránce pak stojí, že jsou její autoři připraveni proti stěhování Romů do města sepsat petici. Zda tak učiní a kdo stojí za stránkou, je tajemstvím. MF DNES ve čtvrtek oslovila jejího správce přes zprávu na Facebooku, na otázku odkud bere informace o stěhování Romů do bývalé porodnice a dětské nemocnice, nikdo doposud nereagoval.

Radnice o stránkách i strachu mezi lidmi z přílivu nepřizpůsobivých obyvatel ví a některé informace kolující mezi lidmi označuje za fámu.

Tyto informace důrazně odmítáme, říká primátor

„Důrazně odmítám informace, které kolují mezi lidmi a na sociálních sítích o záměrech města nastěhovat do budovy bývalé porodnice nepřizpůsobivé občany a občany pobírající sociální dávky. Osobně se zasadím o to, aby jednání s krajem vyšla ve prospěch obyvatel Jablonce. Bezpečí a klid občanů jsou pro mě prioritou,“ řekl primátor města Petr Beitl.

Reaguje tím na prodej bývalé porodnice. Ta je stále v rukou vlastníka a tím je Liberecký kraj. I když došlo k dohodě o prodeji s pražskou firmou Varopa, nakonec se pravděpodobně neuskuteční.

Firma totiž nedoplatila částku za prodej budovy a je už několik měsíců po datu splatnosti. „Pro mě je zásadní porušení smlouvy v tom, že nebyla v termínu doplacena kupní cena. Proto budu navrhovat odstoupení od smlouvy a započtení zaplacené zálohy proti smluvní pokutě,“ uvedl nedávno hejtman Martin Půta.

Také by byl rád, aby se porodnice dostala do rukou města, například výměnou za některou budovu školy, která je sice v Jablonci, ale je v majetku kraje. Beitl už Půtovi poslal dopis s tím, že je připraven jednat o dalším osudu domu.

Dětskou nemocnici stále vlastní město

A bývalá dětská nemocnice? Ta je stále ve vlastnictví města. „Zájem o ní projevila společnost Senior Holding za účelem výstavby domova pro seniory. Pronájem budovy je podmíněn jasným budoucím využitím. Navíc vedení města svůj záměr s budovou bývalé nemocnice několikrát představilo na setkání s obyvateli města i v Jabloneckém měsíčníku,“ sdělila mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

„Co se týče porodnice, tak do dnešního dne nebylo požádáno o žádnou změnu využití objektu.“

Jablonecká romská poradkyně Anna Cínová je reakcí některých Jablonečanů na nepodloženou fámu šokována. „Nechápu, jak někdo může být takto zlý. Je to nehodno 21. století. Je to ostuda a některé komentáře ve mně vyvolávají pocit hnusu a odporu. Má to těžký rasový podtext a někteří lidé, co tam píší, podněcují k rasismu, fašismu a xenofobii,“ rozčílila se.

Podle ní lidé zapomínají například na to, že řada Romů uklízí v rámci veřejně prospěšných prací město. „To nikomu nevadí, ale tolik nenávisti od Jablonečanů na základě jedné fámy, to mě rozčiluje. Jsou to asi malí čeští lidé,“ dodala Cínová.

Facebookovou stránkou se nyní budou zabývat policisté. „Je to pro nás nová informace, stránky policisté prostudují a v případě, že dojde ke spáchání nějakého protiprávního jednání, rozhodnou o dalším postupu,“ konstatovala policejní mluvčí Ivana Baláková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz