Terminál hromadné dopravy Fügnerova v Liberci, kde se tragická událost

Terminál hromadné dopravy Fügnerova v Liberci, kde se tragická událost odehrála. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Filmaři točí snímek o ženě, která umírala na ulici a nikdo jí nepomohl

  • 30
Tragický příběh ženy, která nedávno za bílého dne zemřela v centru Liberce, aniž by jí kolemjdoucí poskytli pomoc, už zajímá nejen policii, ale i filmaře. Umělci se neštěstím, které mezi lidmi vyvolalo silné rozhořčení, nechali inspirovat k natočení krátkého snímku.

Snímek se jmenuje příznačně: Lhostejnost. "Lidská lhostejnost mě skutečně trápí. Bohužel se mi zdá, že v dnešní době, čím dál tím víc platí: starej se jen sám o sebe, ať se do ničeho nenamočíš," říká režisér Martin Wenzel z Jizerského filmového spolku, který minulý týden a o víkendu snímek natáčel v Jablonci nad Nisou.

On sám se dvakrát ocitl v situaci, kdy bylo potřeba poskytnout první pomoc. "Jednou jsem držel několik minut prsty v krční tepně pánovi, který s autem vyletěl z dálnice, a podruhé jsem přijel k dopravní nehodě, kde auto srazilo malé dítě. Smutné bylo, že jsem byl jediný, kdo začal poskytovat první pomoc," vzpomíná. 

"Okamžik, kdy mi pak záchranáři volali do auta, že mi děkují, ale že i přes veškerou snahu chlapeček zemřel a já pak přes půl hodiny stál u krajnice na ´blikačkách´ a brečel jak želva, tak ten se mi vryl natrvalo do paměti," dodává. 

Tyto osobní zkušenosti a aktuální liberecké neštěstí proto Wenzela a jeho filmařské kolegy nenechaly chladnými.

Návštěva na záchranné službě mi neudělala dobře, říká režisér

"Vydal jsem se kvůli tomu například i na Zdravotní záchrannou službu Libereckého kraje. A musím říct, že tato návštěva a rozhovor s dispečerkou i lékařkou, které byly přímými účastnicemi tragické události, mi neudělaly zrovna dobře. Navíc silně oživily mé osobní vzpomínky," podotýká režisér.  

"Tím spíš jsem se utvrdil v tom, že jdeme správným směrem, a že kdyby se podařilo ukázat, jak jednoduché je vlastně pomoci někomu přežít, tak to má smysl," poznamenává. 

Vznikl tedy snímek Lhostejnost, na němž se vedle filmařů z Jizerského filmového spolku podíleli například i herci z libereckého Naivního divadla nebo lidé ze zdejší základní umělecké školy. Snímek nyní tvůrci přihlásí do soutěže pro Febiofest, která se jmenuje "I ty jsi filmařem!".

Vyšetřování samotné tragédie, jež byla u zrodu filmu, mezitím pokračuje. Co se vlastně přesně stalo? Den před Silvestrem upadla devětapadesátiletá paní hodinu po poledni přímo před novou služebnou strážníků ve Fügnerově ulici. Tedy u obchodního paláce Forum, kolem kterého se neustále pohybují stovky lidí.

Z celého davu pomohla pouze jedna žena

Z desítek přihlížejících ovšem umírající pomohla podle pokynů dispečerky záchranné služby pouze jediná žena. "Zaznamenali jsme několik oznámení, ale lidé, kteří k nám volali, se nechtěli do pomoci pustit, přestože je o to dispečerka žádala," potvrdila mluvčí liberecké záchranné služby Lenka Markovičová. Každopádně: zraněná žena nakonec po převozu do nemocnice zemřela.

Případ pak začala řešit liberecká policie. "Policista, jenž má kauzu na starosti, si vyžádal lékařské posudky a zprávy, zatím mu je ale nemocnice nedodala," řekla v pondělí krajská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Její kolegové nadále zjišťují, zda se někdo z přítomných nedopustil trestného činu neposkytnutí pomoci. Podle zákona totiž spáchá trestný čin ten, "kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví vážné známky poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného."

Trest může dosáhnout až dvou let vězení. Není ovšem jisté, zda nakonec policie někoho z neposkytnutí první pomoci obviní, existují totiž právní rozbory, které tvrdí, že za poskytnutí první pomoci se počítá i pouhý telefonát na linku 155.