Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberec láká filmaře z celého světa. Zřídil proto speciální kancelář

  8:08aktualizováno  8:08
Snímky, seriály, české i zahraniční. Dokumenty i celovečerní filmy. Jsou jich desítky a ve všech si zahrálo město Liberec. To chce do budoucna vábit štáby systematicky a stát se Film Friendly Regionem.

„Chtěli bychom získat titul Film Friendly Region,“ říká Pavlína Kuchtová, která má na radnici spolupráci s filmaři na starosti. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zdeněk Svěrák, coby Jára Cimrman, stojí u improvizovaného laboratorního stánku a slévá tekutiny do baněk a křivulí. Známá scéna, kdy český génius opět přišel pozdě, se odehrává před libereckým muzeem.

Číšník Jan Dítě z filmu Obsluhoval jsem anglického krále si řekl „Ano“ s Němkou Lízou v obřadní síni liberecké radnice a na nástupišti libereckého nádraží, coby „Bahnhofu“ v Berlíně, se loučí židovští rodiče se svými dětmi, odjíždějícími do Anglie.

To jsou jen některé z mnoha situací, kdy si Liberec zahrál ve filmu. Štáby se do města vracejí stále častěji. Na radnici dokonce vznikla filmová kancelář, která si dala za úkol dokázat, že Liberec je k filmařům otevřený a vstřícný.

„Chtěli bychom získat titul Film Friendly Region,“ říká Pavlína Kuchtová, která má na radnici spolupráci s filmaři na starosti. „Působíme teprve od léta, ale už máme velký ohlas.“ Úspěch slavila hned se „svým“ prvním filmem Last Viza, Poslední vízum, který v Liberci natáčeli Číňané.

„Začali v srpnu a původně plánovali, že tu zůstanou do října. Nakonec si pobyt prodloužili až do listopadu, tak se jim tu líbilo. Objevili tu další místa a natáčeli i tam,“ říká Kuchtová. „Filmovali v kavárně Pošta, v interiéru na radnici, na vlakovém nádraží a vedle kostela svatého Antonína před farou a hodně v Liebiegově paláci – bývalé Oblastní galerii.“

Do Liberce přijede produkce Walta Disneye

V těchto chvílích už Kuchtová připravuje plochu kolem liberecké radnice pro natáčení pilotního dílu nového seriálu z produkce Walta Disneye s názvem Spark. Filmaři se do Liberce nastěhují na Bílou sobotu a ostré filmování plánují na úterý 29. a středu 30. března.

„Je jich hodně a mají velmi náročnou výpravu, není jednoduché to sladit. Chtějí například na náměstí před hotelem Praha inscenovat výbuch cisterny. I když mi vysvětlovali, že půjde o speciální směs, která stoupá pouze vzhůru, takže nenadělá žádnou škodu a nevzniká tlaková vlna, nedávají vědět přesně, kdy k explozi dojde, aby kolem bylo co nejméně lidí,“ vysvětluje Kuchtová.

Podle ní ale i tak bude filmování pro Liberečany zajímavé. Seriál bude natočený ve steampunkovém duchu. Na náměstí před radnicí vyrostou kulisy technického města, připomínajícího svět Julese Verna na plyn, uhlí či páru.

„Děj je obdobou Romea a Julie a vypráví o válce dvou nesmiřitelných rodin a vzpouře mladé rebelky z jedné z nich,“ líčí Kuchtová. „A natáčet se bude i v kavárně Pošta. Ta poslouží jako márnice. Její zázemí je totiž vykachlíkované.“

Nadcházející filmování je spojené s určitými omezeními, například nepůjde parkovat v okolí radnice, nebo vcházet do Nového magistrátu hlavním vchodem. „Úřad ale bude normálně otevřený, jen se do něj lidé dostanou z boku přes městské informační centrum,“ vysvětluje Kuchtová.

V Liberci možná vznikne filmová stezka

Ta chce ukázat tvůrcům, že Liberec nemá jen radnici, nádraží, nebo Liebiegovo městečko, ale i řadu dalších krásných míst.

„Je tady třeba Výšina nebo Severočeské muzeum, které má tajemné zázemí, stejně jako Ještěd. Zatím je to ale vše v prvopočátcích. U těch objektů, které patří městu, není problém, u těch dalších je ale potřeba spolupráce s majiteli,“ vysvětluje.

A chce zužitkovat to, co v Liberci vzniklo, jako atrakci pro turisty. Například jako filmovou stezku. „Hledáme nejlepší způsob, jak to udělat,“ říká.

„Můžeme třeba vymyslet procházku po místech jednoho filmu nebo seriálu, jako to udělali v Jeseníkách, kde lidi provází v mobilu Alois Nebel. Můžeme zvolit jen určitou dobu nebo téma, jako třeba Dobrodružství kriminalistiky, pohledů je víc.“

Původní plán filmové stezky počítal s tím, že by se zájemcům promítaly i úryvky z filmu. „Ale narazili jsme na autorská práva a bylo by to neúnosně drahé. Takže spíš to uděláme formou letáku s webovou stránkou, na níž by si lidé mohli místa najít a projít i je. Na cedulích by pak byla fotka scény z filmu, která se k určité ulici, domu nebo koutu Liberce váže, plus nějaké povídání o natáčení,“ popisuje Kuchtová.

„Další variantou je komentovaná prohlídka, ideálně s někým, kdo se třeba účastnil komparzu. Provádět ale mohu i dobrovolníci ze střediska Kontakt, kteří pro nás dělají procházky po městě. Na tabletu pak mohou jednotlivé úryvky přehrát, třeba zrovna tu slavnou scénu před Severočeským muzeem z filmu Jára Cimrman ležící spící. Chtěli bychom uspořádat letní kino, kde by běžely filmy s Libercem. Nápadů je spousta,“ míní.

Jako někdo, kdo chce „prodávat“ Liberec filmařům, má i svůj sen. „Mohl by vzniknout celý film z Liberce, něco jako Grandhotel, to by byla pro město velká čest a propagace i směrem k filmařům a producentům,“ podotýká.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Najdete na iDNES.cz