Ekonomická situace je katastrofální, říká ředitel liberecké nemocnice

  8:32aktualizováno  8:32
„Ekonomická situace není nepříznivá, ale přímo katastrofální,“ napsal všem zaměstnancům Krajské nemocnice Liberec její ředitel Luděk Nečesaný. Od května vedení nemocnice musí zaměstnancům sáhnout na mzdy.

Ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Liberecká nemocnice je po spojení s turnovskou největším zaměstnavatelem v regionu, pracuje v ní na 2600 lidí.

„Je více než jisté, že bude muset být zrušen od následujícího měsíce tarifní příplatek,“ píše Nečesaný v dopise, který má MF DNES k dispozici. „Bude velmi náročné a bude to vyžadovat obrovskou součinnost celé nemocnice, abychom uhájili mzdy z roku 2014, o nějakých odměnách už do budoucna zřejmě nemůže být řeč,“ dodává Nečesaný dále v dopise.

Ještě nedávno přitom ředitel Nečesaný opakovaně zdůrazňoval, že je nemocnice ve vynikající ekonomické kondici.

I to byl jeden z důvodů, proč vedení nemocnice souhlasilo s pětiprocentním navýšením mezd. Povinné navýšení podle nařízení vlády se přitom netýkalo zdravotníků v akciových společnostech založených Libereckým krajem, jako je Krajská nemocnice Liberec a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Navýšení se vyplácelo pouhé čtyři měsíce

Českolipská nemocnice kývla na zvýšení o 3,8 procenta a peníze stále vyplácí. „Na základě dohody s odborovými organizacemi jsme se domluvili na růstu 3,8 procent a tento závazek dodržíme,“ uvedl předseda představenstva a lékařský ředitel českolipské nemocnice Radek Havlas.

Liberecká nemocnice zastavila vyplácení pětiprocentního zvýšení mezd po čtyřech měsících. Představovalo to pro ni měsíční výdaj ve výši tří milionů korun.

„Čekali jsme, že toto politické rozhodnutí s sebou ponese opravdu zvýšení peněz na to, abychom mohli platy zvýšit. Uvěřili jsme politickým slibům, co nenabyly reality,“ vysvětlil MF DNES ředitel Nečesaný.

Už loni nemocnice zvýšila platy v průměru o sedm procent. Doporučení pojišťovny na snížení objemu zdravotní péče se podle ředitele nemocnici nepodařilo dodržet.

„Utlumovat zdravotní péči nechceme, o naši nemocnici je poslední rok obrovský zájem. Abychom se nedostali do problémů a třeba dál vše hradili ve splatnosti, jsme nuceni zatím zrušit vyplácení tohoto tarifního příplatku,“ vysvětlil Nečesaný.

Sníží se cena ústavních pohotovostních služeb

Představenstvo nemocnice zároveň rozhodlo, že se sníží cena ústavních pohotovostních služeb (takzvaná ÚPS) u lékařů v krajské nemocnici o 10 procent. Také toto rozhodnutí platí od května.

Ředitel Nečesaný toto snížení považuje za bezvýznamné. „Částka, co se ubere, je velmi symbolická. Průměrné ceny ve službě jsou v liberecké nemocnici široko daleko nejlepší. Průměrný plat lékaře liberecké nemocnice byl v prvním kvartále letošního roku 73 tisíc korun,“ zdůraznil Luděk Nečesaný.

Část zaměstnanců to vidí jinak. „Snížení platů už vedlo k odchodu několika sester k soukromým lékařům. Bohužel se v nemocnici šíří atmosféra zmaru, posilněná tím, že turnovská nemocnice je pro Liberec přívěšek, který může být v případě problémů vyříznut jako slepé střevo. Politiku ředitele mnozí vnímají jako falešnou hru s čísly, kterou sleduje své osobní zájmy,“ domnívá se zaměstnankyně turnovské nemocnice, která chtěla zůstat v anonymitě.

Nemocnici se dařilo získávat velkou část peněz díky schopnosti domluvit výrazně lepší ceny některého specifického materiálu zejména implantátů, než je úhradová cena pojišťovny.

Peníze polykají i investice do modernizace nemocnice

Jenže pojišťovna hledá rezervy a tyto ceny se snaží snižovat. Výhoda bonusů pro nemocnici, což mohly být ročně desítky milionů korun, tak padá. I to nemocnici tvrdě zasáhlo.

I když má podle ředitele Nečesaného stále vyrovnané hospodaření a drobný zisk v řádu statisíců korun. Loni měla nemocnice zisk 29 milionů korun.

„S ohledem na velmi neperspektivní vývoj v oblasti bonusové politiky, který zatím není u konce, ještě můžeme ztratit hodně,“ popisoval ředitel zaměstnancům v zaslaném dopise.

Nemocnici také velmi zatěžují nákladné investice do modernizace areálu, které platí ze svého.

„Žádné odchody zatím hlášeny nejsou,“ uvedl za nemocniční odborovou organizaci primář ARO Dušan Morman.

„Čekáme, jak se bude vyvíjet ekonomická situace. Jde o preventivní opatření, abychom se nedostali do minusu, včetně dalších ekonomických opatření. Jsme akciová společnost a ztráty nám nikdo nezahladí. Nicméně nebudeme jediní v republice, kdo nepřidali celých pět procent. Co se týče služeb, nebyly špatně placeny, takže v tuto chvíli se to dá ustát. A myslím, že ani to není rozhodnutí na věčnost,“ zmínil Dušan Morman.

Autor:

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Další z rubriky

Průmyslové podniky kdysi znečistily vodu, nová technologie ji teď čistí

Ilustrační snímek

Kvalitnější pitná voda poteče teď obyvatelům Turnova, Ohrazenic, Přepeří, Kacanov a Olešnice. Obce jsou totiž napojeny...

Hřbitovní kříž chátrá. Hrádek chce, aby byl kulturní památkou

Hřbitovní kříž v Doníně

Přes čtyři metry vysoký pískovcový kříž na hřbitově v Doníně by se mohl stát novou kulturní památkou na území Hrádku...

Čeští vojáci učili irácké kolegy, jak rozebírat chemickou zbraň

Češi cvičili nejen vojáky, ale i civilisty iráckého chemického vojska.

Z čeho jsou vyrobeny chemické bojové látky, jak se odebírají jejich vzorky a jak pak vypadá jejich rozbor? Liberečtí...

Najdete na iDNES.cz