Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v kraji zchudnou i letos. Firmy zvedly platy ještě méně než loni

  8:32aktualizováno  8:32
Sny většiny lidí z Libereckého kraje, že se budou mít lépe, se rozplynuly. Většina firem jim letos zvedla mzdy méně v roce 2012. Často jim nepřidaly ani tolik, o kolik stouply ceny elektřiny, vody, potravin, jízdného a dalších životně důležitých věcí.
Loni zchudl průměrně vydělávající člověk v Libereckém kraji zhruba o 400 korun, poněvadž ceny se zvýšily o téměř dvě procenta víc než platy. (ilustrační snímek)

Loni zchudl průměrně vydělávající člověk v Libereckém kraji zhruba o 400 korun, poněvadž ceny se zvýšily o téměř dvě procenta víc než platy. (ilustrační snímek) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Mnohem tvrdší než loni byl boj o vyšší platy ve velkých firmách. "Chtěli jsme, aby mzdy vzrostly průměrně o tři a půl procenta," řekl předseda Asociace samostatných odborů v Libereckém kraji Milan Šubrt.

"Vyjednávání s majiteli firem ale bylo mnohem složitější než před rokem a někdy dokonce kruté. Podařilo se nám prosadit zvýšení platů o dvě a šest desetin procenta. Loni šlo o tři procenta."

Loni zchudl průměrně vydělávající člověk v Libereckém kraji zhruba o 400 korun, poněvadž ceny se zvýšily o téměř dvě procenta víc než platy. Letos může být situace ještě horší. V některých továrnách nedostali lidé ani o korunu víc, jinde jim zaměstnavatelé přidali procento a půl nebo dvě procenta.

Asociace samostatných odborů zastupuje v Libereckém kraji zaměstnance z 63 firem. Pracují v automobilovém průmyslu a také ve školství, zdravotnictví, v textilním průmyslu nebo ve službách.

Odměny vypadají dobře jen na oko, realita je krutější

"Řada majitelů nás tlačila do toho, abychom souhlasili se zvýšením prémií na úkor základní mzdy," upozornil Šubrt. "Neustoupili jsme jim však. Větší odměny sice vypadají naoko dobře, ale ve skutečnosti zaměstnanci obdrží méně peněz. Základní mzda je pro nás i pro ně jistota."

Podle Šubrta navrhovala asi pětina firem, že lidem sníží základní platy a peníze jim přesunou na životní nebo důchodové pojištění. "Ušetřily by na sociálním a zdravotním pojištění. Zaměstnanci by ale na převod peněz ze mzdy na pojištění doplatili. Snížila by se jim nemocenská a také náhrada za pracovní úraz. A klesl by jim základ pro vypočítání důchodu."

Odborový předák tvrdí, že se firmy domlouvaly s penzijními pojišťovnami na transakcích, jež by vedly k daňovým únikům. "Zaměstnavatelé se radí mezi sebou a předávají si zkušenosti, z nichž jim plyne zisk," konstatoval Šubrt.

Mladší generace manažerů ve firmách přitvrzuje

Odborový předák zaznamenal ve firmách během posledního roku výměnu manažerů. "Nastupující mladší generace přitvrzuje," dodal. "Na odbory nejsou zvyklí a někteří nás dokonce nenávidí."

V některých nadnárodních společnostech se výroba propadla až o deset procent, což se ukazuje na přesčasech. Někde poklesly skoro k nule.

Krize se podepisuje rovněž na odměnách a třináctých platech. Lidé je neberou tolik jako dřív. Nejedna firma ustupuje od nadstandardních příplatků za přesčasy nebo za odpolední a noční směny. Zaměstnancům dává jenom peníze, na něž mají nárok ze zákoníku práce.

"Někde stoupla produktivita práce, ale lidem se vyšší výkony na mzdách neprojevily," poznamenal Šubrt. "Tvrdá konkurence vede ke snižování cen a k poklesu zisku."

Mezi firmy, kde platy rostou nejvíce, patří jablonecká společnost TRW Automotive Czech (bývalé Autobrzdy). Průměrná mzda se tam blíží k 35 tisícům korun.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Další z rubriky

Zachraňuje životy i majetek. Hasiči prosí Turnov o termokameru

Hasiči jsou díky termokameře schopni se lépe orientovat a vidět i to, co by...

Ztíženou práci mají městští hasiči v Turnově. Chybí jim totiž termokamera, která urychluje záchranné práce. U akcí, kdy...

Muže z Křižan zasypala kukuřice, na místě zemřel

Geneticky upravená kukuřice

Kukuřičná siláž zasypala ve středu v podvečer muže, který v Křižanech na Liberecku pracoval v bioplynové stanici....

Věznice ve Stráži láká nové dozorce na náborový příspěvek i rekreaci

Ředitel věznice ve Stráži pod Ralskem Ladislav Blahník má problém sehnat lidi....

Nízká nezaměstnanost způsobuje problémy také ve vězeňství. I na dříve lukrativní profese jako je strážný nebo dozorce...

Najdete na iDNES.cz