Loni zchudl průměrně vydělávající člověk v Libereckém kraji zhruba o 400 korun, poněvadž ceny se zvýšily o téměř dvě procenta víc než platy. (ilustrační snímek)

Loni zchudl průměrně vydělávající člověk v Libereckém kraji zhruba o 400 korun, poněvadž ceny se zvýšily o téměř dvě procenta víc než platy. (ilustrační snímek) | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Lidé v kraji zchudnou i letos. Firmy zvedly platy ještě méně než loni

  • 2
Sny většiny lidí z Libereckého kraje, že se budou mít lépe, se rozplynuly. Většina firem jim letos zvedla mzdy méně v roce 2012. Často jim nepřidaly ani tolik, o kolik stouply ceny elektřiny, vody, potravin, jízdného a dalších životně důležitých věcí.

Mnohem tvrdší než loni byl boj o vyšší platy ve velkých firmách. "Chtěli jsme, aby mzdy vzrostly průměrně o tři a půl procenta," řekl předseda Asociace samostatných odborů v Libereckém kraji Milan Šubrt.

"Vyjednávání s majiteli firem ale bylo mnohem složitější než před rokem a někdy dokonce kruté. Podařilo se nám prosadit zvýšení platů o dvě a šest desetin procenta. Loni šlo o tři procenta."

Loni zchudl průměrně vydělávající člověk v Libereckém kraji zhruba o 400 korun, poněvadž ceny se zvýšily o téměř dvě procenta víc než platy. Letos může být situace ještě horší. V některých továrnách nedostali lidé ani o korunu víc, jinde jim zaměstnavatelé přidali procento a půl nebo dvě procenta.

Asociace samostatných odborů zastupuje v Libereckém kraji zaměstnance z 63 firem. Pracují v automobilovém průmyslu a také ve školství, zdravotnictví, v textilním průmyslu nebo ve službách.

Odměny vypadají dobře jen na oko, realita je krutější

"Řada majitelů nás tlačila do toho, abychom souhlasili se zvýšením prémií na úkor základní mzdy," upozornil Šubrt. "Neustoupili jsme jim však. Větší odměny sice vypadají naoko dobře, ale ve skutečnosti zaměstnanci obdrží méně peněz. Základní mzda je pro nás i pro ně jistota."

Podle Šubrta navrhovala asi pětina firem, že lidem sníží základní platy a peníze jim přesunou na životní nebo důchodové pojištění. "Ušetřily by na sociálním a zdravotním pojištění. Zaměstnanci by ale na převod peněz ze mzdy na pojištění doplatili. Snížila by se jim nemocenská a také náhrada za pracovní úraz. A klesl by jim základ pro vypočítání důchodu."

Odborový předák tvrdí, že se firmy domlouvaly s penzijními pojišťovnami na transakcích, jež by vedly k daňovým únikům. "Zaměstnavatelé se radí mezi sebou a předávají si zkušenosti, z nichž jim plyne zisk," konstatoval Šubrt.

Mladší generace manažerů ve firmách přitvrzuje

Odborový předák zaznamenal ve firmách během posledního roku výměnu manažerů. "Nastupující mladší generace přitvrzuje," dodal. "Na odbory nejsou zvyklí a někteří nás dokonce nenávidí."

V některých nadnárodních společnostech se výroba propadla až o deset procent, což se ukazuje na přesčasech. Někde poklesly skoro k nule.

Krize se podepisuje rovněž na odměnách a třináctých platech. Lidé je neberou tolik jako dřív. Nejedna firma ustupuje od nadstandardních příplatků za přesčasy nebo za odpolední a noční směny. Zaměstnancům dává jenom peníze, na něž mají nárok ze zákoníku práce.

"Někde stoupla produktivita práce, ale lidem se vyšší výkony na mzdách neprojevily," poznamenal Šubrt. "Tvrdá konkurence vede ke snižování cen a k poklesu zisku."

Mezi firmy, kde platy rostou nejvíce, patří jablonecká společnost TRW Automotive Czech (bývalé Autobrzdy). Průměrná mzda se tam blíží k 35 tisícům korun.