Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Liberci chtějí mít novou sportovní atrakci, kombinuje fotbal a golf

  17:30aktualizováno  17:30
Co se stane, když se spojí mezi Čechy oblíbený fotbal se stále populárnějším golfem? Fenomén posledních několika let - fotbalgolf. Sport, který se v Česku teprve rozkoukává, by teď mohl mít své vlastní hřiště i v Liberci.

O vybudování hřiště pro fotbalgolf v Liberci usilují kromě jiných také Jakub Děkan (vlevo) a Martin Bartoš. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pokouší se o to partička nadšenců ve složení Jakub Děkan, Martin Bartoš a Jiří Veverka. Nejde přitom o okrajovou záležitost pro pár vyvolených. „Může ho hrát každý - mladí, staří, kluci i holky,“ přibližuje Bartoš.

Podobnost s golfem spočívá v tom, že se hráči procházejí po hřišti, jen místo sady s holemi mají míč. Cílem je dokopat míč do jamky, v případě fotbalgolfu spíše do díry, která je buď v zemi nebo součástí překážky. Ty mohou mít přírodní podobu, jako je například provrtaný pařez, nebo se jedná o lehkou konstrukci.

Fotbalgolf

  • Mladý rychle se rozvíjející sport, pro všechny věkové kategorie, od dětí, přes dospělé, až po seniory
  • Hraje se na hřišti podobném golfovému o rozloze 2,5 ha - 5 ha
  • Hřiště má 18 jamek se vzdáleností od 25 m do 200 m. Jamky zahrnují přírodní, ale i umělé překážky, podobné například minigolfu.
  • Hraje se fotbalovým míčem č.5 a hráči se snaží na co nejméně kopů (dotyků) dostat míč do jamky. Jamka má rozměr od 55 cm do 65 cm. Počty kopů za jednotlivé jamky si hráči zapisují do "scorekarty", kde po absolvování 18. jamky určí vítěze.

„V Praze mají třeba jamku, které se říká kadibudka. Míč po ní musí vyjet do kopečku a spadnout do díry,“ vysvětluje Děkan. „Ale není to žádný minigolf,“ dodává s úsměvem.

U některých má hráč pevně dáno, jak je musí překonat - například z jaké strany je obkopnout, jiné mu jen stojí v cestě a je na něm, co si vybere. Celou partu přivedl k fotbalgofu Děkan.

„Dlouho jsem hledal podobný sport. Když jsem pak zjistil, že jsou v České republice dvě hřiště, z nichž jedno v Rumburku, byl jsem nadšený,“ vzpomíná Děkan na svoji první, dva roky starou zkušenost s fotbalgolfem.

Povědomí o tomto novém sportu začal šířit mezi své kamarády, které kombinace také nadchla.

Od té doby tak dojížděli do více než 50 kilometrů vzdáleného Rumburku. Právě velká dálka, kterou museli pravidelně překonávat, byla jedním z impulzů k myšlence založit fotbalgolfové hřiště i v Liberci. U samého začátku realizace stál Martin Bartoš.

Hřiště pro amatéry i profesionály

„Založili jsme společnost Fotbalgolf Liberec, která začala jednat s městem o pronájmu pozemků. Vytipovali jsme si vesecký sportovní areál, ale tam to nakonec nedopadlo. Teď se nám daří jednat s městem o pronájmu dalšího pozemku, který bude mít zhruba 20 hektarů a vejdou se na něj dvě osmnáctijamková hřiště - jedno profesionální a jedno amatérské,“ přibližuje Bartoš.

Díky tomu by hřiště splňovalo podmínky pro pořádání významných turnajů.
Mělo by být usazeno v přírodě a využívat především terén. „Chceme jít cestou přírodních překážek, především stromů, keřů,“ popisuje Veverka, kterého doplňuje Děkan: „Je blbina, abychom vymýšleli něco jiného, když existují osvědčené překážky.“

Zároveň by zde měla vyrůst správní budova se sociálním zařízením, občerstvením a zasedací místností. Součástí by byla i půjčovna míčů.

„Každému by tak stačilo, když by přišel v pohodlném oblečení a vhodné obuvi. Míč, score kartu a vše ostatní mu zapůjčíme,“ říká Veverka. U každé jamky také vyroste cedulka s plánkem překážek a popisem, zda je zdolávat podle pokynů nebo po svém.

Vybudování celého hřiště i s překážkami a budovou vyjde na zhruba půl milionu korun. Financovat chce projekt Fotbalgolf Liberec ze svých zdrojů.

Kdy a zda první fotbalgofové hřiště v Liberci vznikne je teď v rukou města. Jeho rada o případném pronájmu pozemku rozhodne nejdříve na svém zasedání 14. června.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Najdete na iDNES.cz