Tento mladý muž v uniformě je možná z Hodkovic, možná tam jen před desítkami...

Tento mladý muž v uniformě je možná z Hodkovic, možná tam jen před desítkami let sloužil Je jednou ze stovek tváří, které ožily na fotografiích Šimona Pikouse. | foto: Repro: Šimon Pikous

Holčička s mašlí, četník v uniformě. Fotograf pátrá po lidech z negativů

  • 2
Liberecký fotograf Šimon Pikous hledá potomky lidí z Hodkovic nad Mohelkou a okolí. Právě ty totiž zhruba před 70 lety vyfotil jeho neznámý místní kolega. A k jeho negativům se před časem Pikous náhodou dostal. Ze snímků chce uspořádat výstavu. Před tím se ale pokusí zjistit něco o těch, kteří hledí do objektivu.

Desítky let ležely skleněné destičky v lepenkových krabicích podkroví domu v Hodkovicích nad Mohelkou. Při přestavbě půdy je objevila majitelka a donesla je známému libereckému fotografovi Šimonu Pikousovi.

A ten z nich vykouzlil skutečné podoby upjatých dam, dychtivých slečen i upracovaných žen, pánů živnostníků, studentů, holčiček s mašlemi i četníků v uniformách. Teď by chtěl znát jejich jména a životní příběhy.

"Musejí to být obyvatelé tehdejších Hodkovic a okolí, protože na některých fotkách jsou názvy vesnic a příjmení. Věřím, že příbuzní nebo známí lidi poznají," doufá Pikous.

Lidé byli přikovaní ke gruntu

Sází na to, že lidé kolem Hodkovic a na Českodubsku žili většinou připoutaní ke gruntu a nestěhovali se tak často jako ve větších městech. Dokonce ani po válce. Dobu, kdy fotografie vznikly, mu pomáhají rozluštit liberečtí muzejníci.

"Šaty tehdy nepodléhaly módě a lidé je nosili do roztrhání, ale někteří mají odznaky a brože a z toho by se něco dalo poznat," uvažuje Pikous.

Podle něj jsou fotografie zajímavé nejen po stránce lidské i technologické.

"Dá se z nich vysledovat, jak fotograf pracoval. Udělal snímky do půli těla, a pak z některých pořídil výřez na doklady. Ten ale před tím zesvětlil, aby docílil většího kontrastu, takže to v originále vypadá, jako by měli kolem hlavy svatozář," vysvětluje Pikous.

Neznámý hodkovický fotograf měl negativy pečlivě očíslované. Z posloupnosti a podoby je vidět, že někde postupně zachytil celou rodinu. A nepracoval jen v ateliéru, také vyjížděl ven.

"Prostě sebral přístroj a vyrazil po vesnicích. Někde je vidět, že pozadí prostě přitloukl na plot, na dveře nebo na skříňku. Jinde vyfotil hospodyni v zástěře, když si odskočila od plotny. Na ořezu to ale nevadí," popisuje fotograf a prosvítí dva stejné a přece rozdílné po sobě jdoucí snímky. "Tahle paní Suková z Paceřic, číslo 422, se mu pohnula. Udělal ji znovu a vyretušoval. Rozdíl je evidentní," ukazuje.

Rozbalí stan na hodkovickém náměstí

Některé tváře možná už ve středu 18. června dostanou konkrétní příběh. Pikous od 9 do 16 hodin rozbije stan na hodkovickém náměstí a nabídne podobizny kolemjdoucím a ti k nim na oplátku mohou přidat i jejich osudy.

"Možná to bude jedinečná příležitost získat dobovou fotku pradědečka nebo babičky či strýce. Rád bych k původní kolekci přidal dalších sto snímků lidí ve stejných pozicích, ale současnou technikou a dostal tak srovnání, jak vypadali lidé tehdy a dnes," dodává fotograf.