Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Život místo ústavu. Štreitovy fotografie ukazují příběhy postižených

  14:12aktualizováno  14:12
Světoznámý fotograf Jindřich Štreit otevřel v Liberci výstavu snímků postižených lidí. Výstava se odlišuje od jiných v tom, že jsou na ní současně s obrázky i texty s příběhy konkrétních lidí.

Fotograf vystavuje podle svých slov v Liberci jen nepatrnou část toho, co v této oblasti vytvořil. | foto: Jindřich Štreit

Fotograf se ve své tvorbě této tematice věnuje od šedesátých let. "Osobně jsem měl možnost poznat prostředí i podmínky života lidí, kterých se potřeba sociálních služeb týká. K životu postižených v ústavech i mimo něj mě přivedl především zájem o sociální fotografii a vztahy mezi lidmi," řekl Jindřich Štreit, jenž dnes vyučuje fotografii na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

Fotogalerie

Fotograf vystavuje podle svých slov v Liberci jen nepatrnou část toho, co v této oblasti vytvořil. "Udělal jsem v životě velké cykly, v nichž jsem se věnoval například nevidomým, vozíčkářům, handicapovaným nebo mentálně postiženým. Tato výstava je trochu jiná i v tom, že jsou na ní současně s obrázky i texty s příběhy konkrétních lidí," doplnil Jindřich Štreit.

Známý umělec se zapojil do projektu s názvem Podpora transformace sociálních služeb. Ten by měl umožnit postiženým lidem, kteří jsou prozatím ubytováni v pobytových zařízeních, se včlenit postupně do normálního života.

Projekt doprovází mediální kampaň, která je spojena právě s putovní výstavou fotografií s názvem Život místo ústavu. Jednotlivé snímky dokumentují život v ústavech, zachycují jejich všední realitu, lidské osudy i vztahy, které se zde rodily.

V zahraničí se o postižené starají daleko lépe

Jindřich Štreit

Fotograf Jindřich Štreit

Fotograf Jindřich Štreit

Narodil se 5. září 1946 ve Vsetíně. Český dokumentární fotograf a pedagog se zaměřuje ve své tvorbě na dokumentování života na venkově a obyvatele českých vesnic. Od roku 1967 realizoval víc než 850 samostatných výstav v řadě zemí Evropy i v zámoří. Jako fotograf se zúčastnil přes 300 výstav na čtyřech kontinentech světa. Učil na pražské FAMU a dnes na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

Jindřich Štreit po roce 1990 hodně cestoval po světě a navštívil desítky sociálních zařízení v mnoha zemích. "Protože jsem tyto ústavy fotografoval u nás od šedesátých let, znal jsem velmi dobře poměry, které u nás panovaly. Proto jsem byl fascinován, když jsem podobná zařízení navštívil například ve Francii, Anglii, Japonsku nebo Brazílii. Bylo neuvěřitelné, jak se tam o tyto lidi starají, jak byli daleko. Jsem rád, že se to konečně v devadesátých letech začalo měnit k lepšímu i u nás. Proto jsem tento projekt podpořil," vysvětil Štreit.

Při vernisáži se nezapomněl zmínit také o své spolupráci s libereckou skupinou fotografů, která si říká Sedmpětašedesát (7,65). Někteří její členové jako Šimon Pikous, Jana Hunterová a Roman Machek u něj studují na Institutu výtvarných fotografií v Opavě. Vyzdvihl jejich snahu pokračovat v sociální fotografii, které se sám věnuje.

"Seznámili jsme se s ním, když jsme připravovali knihu o ženách, které měly rakovinu prsu. Jmenovala se Úhel pohledu a my ho požádali, aby nám pomohl s výběrem fotografií. Od té doby s ním spolupracujeme," uvedl vedoucí sdružení fotografů Šimon Pikous.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Najdete na iDNES.cz