Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Život místo ústavu. Štreitovy fotografie ukazují příběhy postižených

  14:12aktualizováno  14:12
Světoznámý fotograf Jindřich Štreit otevřel v Liberci výstavu snímků postižených lidí. Výstava se odlišuje od jiných v tom, že jsou na ní současně s obrázky i texty s příběhy konkrétních lidí.

Fotograf vystavuje podle svých slov v Liberci jen nepatrnou část toho, co v této oblasti vytvořil. | foto: Jindřich Štreit

Fotograf se ve své tvorbě této tematice věnuje od šedesátých let. "Osobně jsem měl možnost poznat prostředí i podmínky života lidí, kterých se potřeba sociálních služeb týká. K životu postižených v ústavech i mimo něj mě přivedl především zájem o sociální fotografii a vztahy mezi lidmi," řekl Jindřich Štreit, jenž dnes vyučuje fotografii na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

Fotogalerie

Fotograf vystavuje podle svých slov v Liberci jen nepatrnou část toho, co v této oblasti vytvořil. "Udělal jsem v životě velké cykly, v nichž jsem se věnoval například nevidomým, vozíčkářům, handicapovaným nebo mentálně postiženým. Tato výstava je trochu jiná i v tom, že jsou na ní současně s obrázky i texty s příběhy konkrétních lidí," doplnil Jindřich Štreit.

Známý umělec se zapojil do projektu s názvem Podpora transformace sociálních služeb. Ten by měl umožnit postiženým lidem, kteří jsou prozatím ubytováni v pobytových zařízeních, se včlenit postupně do normálního života.

Projekt doprovází mediální kampaň, která je spojena právě s putovní výstavou fotografií s názvem Život místo ústavu. Jednotlivé snímky dokumentují život v ústavech, zachycují jejich všední realitu, lidské osudy i vztahy, které se zde rodily.

V zahraničí se o postižené starají daleko lépe

Jindřich Štreit

Fotograf Jindřich Štreit

Fotograf Jindřich Štreit

Narodil se 5. září 1946 ve Vsetíně. Český dokumentární fotograf a pedagog se zaměřuje ve své tvorbě na dokumentování života na venkově a obyvatele českých vesnic. Od roku 1967 realizoval víc než 850 samostatných výstav v řadě zemí Evropy i v zámoří. Jako fotograf se zúčastnil přes 300 výstav na čtyřech kontinentech světa. Učil na pražské FAMU a dnes na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

Jindřich Štreit po roce 1990 hodně cestoval po světě a navštívil desítky sociálních zařízení v mnoha zemích. "Protože jsem tyto ústavy fotografoval u nás od šedesátých let, znal jsem velmi dobře poměry, které u nás panovaly. Proto jsem byl fascinován, když jsem podobná zařízení navštívil například ve Francii, Anglii, Japonsku nebo Brazílii. Bylo neuvěřitelné, jak se tam o tyto lidi starají, jak byli daleko. Jsem rád, že se to konečně v devadesátých letech začalo měnit k lepšímu i u nás. Proto jsem tento projekt podpořil," vysvětil Štreit.

Při vernisáži se nezapomněl zmínit také o své spolupráci s libereckou skupinou fotografů, která si říká Sedmpětašedesát (7,65). Někteří její členové jako Šimon Pikous, Jana Hunterová a Roman Machek u něj studují na Institutu výtvarných fotografií v Opavě. Vyzdvihl jejich snahu pokračovat v sociální fotografii, které se sám věnuje.

"Seznámili jsme se s ním, když jsme připravovali knihu o ženách, které měly rakovinu prsu. Jmenovala se Úhel pohledu a my ho požádali, aby nám pomohl s výběrem fotografií. Od té doby s ním spolupracujeme," uvedl vedoucí sdružení fotografů Šimon Pikous.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

V Liberci hrozí dopravní chaos, trhy vzaly Tygrům parkoviště

Fanoušci hokeje budou moci využít k parkování atletický ovál na Městském...

Něco podobného ještě liberecká aréna nezažila. V sobotu se v hale a jejím bezprostředním okolí potkají tři velké akce,...

Průmyslovou zónu odřízne oprava silnice, firmy proti uzavírce protestují

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Na řidiče i firmy v průmyslové zóně Jih v Liberci těžce dolehne plánovaná oprava ulice České mládeže. Stane se...

Školky se chystají na dvouleté děti, provádějí přestavby za miliony

Stavebníci v současnosti obsadili i mateřskou školu Beruška v libereckých...

Generace dnešních čtyřicátníků ještě chodila coby malá do jeslí. Již záhy, od roku 2020, ale zamíří dvouleté děti...

Najdete na iDNES.cz