Marian Lázo (vlevo) a Vojtěch Hloušek nekradli dle obžaloby jen obrazy, ale třebab i historické pušky nebo housle.

Marian Lázo (vlevo) a Vojtěch Hloušek nekradli dle obžaloby jen obrazy, ale třebab i historické pušky nebo housle. | foto: ČTK

Gang ukradl skvosty za 23 milionů. Jírovy obrazy jsou pořád nezvěstné

  • 2
Z krádeží obrazů Emila Filly a Josefa Jíry čelí u ústeckého soudu obžalobě čtyři muži a jedna žena z Libereckého kraje. Podle policistů ukradli skvosty za více než dvacet milionů korun, Jírovy obrazy zmizely beze stopy, Fillova díla policisté vypátrali..

Marian Lázo z Mříčné a Vojtěch Hloušek z Jilemnice jsou obžalovaní, že v roce 2011 pronikli dvakrát do Maloskalské galerie na Boučkově statku a sebrali z ní tři obrazy za 800 tisíc korun. Dva z nich vytvořil malíř Josef Jíra.

Ještě větší terno udělali zloději v Pamětní síni Emila Filly v Peruci na Lounsku, kde se zmocnili obrazů Slepec, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce, Zátiší s mísami a Žena s kartami. Jejich celková cena přesahovala 22 milionů korun. Jen Slepec byl za deset milionů korun.

Policisté dopadli sedmihlavý gang díky tajnému agentovi, který mistrně sehrál roli zájemce o vzácná umělecká díla (více se dočtete zde).

"Obrazy z Boučkova statku se bohužel nenašly, zloději je prý prodali někam na Slovensko," podotkl jednatel společnosti Arva Patria Jakub Berdych. Arva Patria provozuje Maloskalskou galerii, Boučkův statek patří obci.

Lázo a Hloušek se do něj vloupali hrubou silou v srpnu a v září, mimo jiné vylomili mříž a rozbili okno. Po první krádeži utekli s plátnem Krasojezdkyně od Jana Baucha za čtvrt milionu korun. Podruhé odnesli podle policie obrazy Josefa Jíry Panský hřbitůvek za čtvrt milionu korun a Vzpomínka na starou školu za 300 tisíc korun.

Galerie na Malé Skále se po krádežích změnila na pevnost

Dvě olejomalby od Jíry prodali podle obžaloby překupníkovi a starožitníkovi z Vratislavic nad Nisou Jánu Mitrovi za 30 tisíc korun. Jejich skutečná cena byla skoro dvacetkrát vyšší. U Mitra skončila i Bauchova Krasojezdkyně.

Dvě krádeže cenných uměleckých děl změnily Maloskalskou galerii v takřka nedobytnou pevnost. "Do bezpečnostních opatření jsme vložili hodně peněz, abychom odradili všechny zloděje," poznamenal Berdych.

V Boučkově statku přibyla pohybová čidla a galerie je napojená na pult centrální ochrany. Bezpečnostní služba by po spuštění poplachu dorazila na místo velmi rychle. Arva Patria pořídila na galerii pancéřovaná okna.

Gang se v Libereckém kraji vloupal podle obžaloby rovněž do Památníku zapadlých vlastenců, odkud se ztratily patery historické housle věhlasného písmáka Věnceslava Metelky a jeho potomků. Prodat se daly za pár desítek tisíc korun, jejich historická hodnota však nelze penězi vůbec vyčíslit.

"Bohužel se je zatím nepodařilo objevit," konstatoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Kromě Hlouška, Mariana Láza a Mitra se k ústeckému soudu dostali kvůli ukradeným uměleckým dílům i Ondřej Lázo z Mříčné, Erika Kolaříková z Jeřmanic, Štěpán Petik z Hostinného a Dagmar Svobodová z Hodonína.

Hlavním aktérům krádeží hrozí až deset let vězení. Od obrazů a houslí si odskočili. V Místním vlastivědném muzeu v Železnici na Jičínsku odcizili podle obžaloby i pěchotní pušky rakouské armády s bodáky z roku 1854, ale i sloupkové hrací hodiny.

,