Geotermální elektrárna by se nalézala vedle bývalé přádelny v opuštěném areálu zkrachovalé textilky Seba T (na snímku letecký pohled na město).

Geotermální elektrárna by se nalézala vedle bývalé přádelny v opuštěném areálu zkrachovalé textilky Seba T (na snímku letecký pohled na město). | foto: Město Tanvald

Ze zkrachovalé textilky může být unikátní geotermální elektrárna

  • 7
V Jizerských horách by měla vyrůst první česká geotermální elektrárna. Podle projektu má vzniknout přímo v centru Tanvaldu, v areálu zkrachovalé textilní továrny Seba T. Plány na elektrárnu, která by brala horkou vodu z hloubky čtyř až pěti kilometrů, zatím nenarazily na žádný odpor.

Projekt posvětil báňský úřad, hygienici i radnice. A městem se nežene žádná vlna protestů.

"Všechno prošlo bez problémů," řekl ředitel společnosti Entergeo Zbyněk Šonka. "Čekáme teď na souhlas ministerstva životního prostředí, které se rozhodne pravděpodobně do konce ledna."

Pak složitý administrativní proces přejde do dalšího kola. Entergeo čeká ještě také hlubinný geologický průzkum. "Zjistíme, jak horká je voda v podzemí a kolik se jí tam nachází," upozornil Šonka.

"Pokud budou výsledky příznivé, s vrtem bychom začali pravděpodobně v příštím roce a geotermální elektrárnu bychom rádi spustili během roku 2016."

Elektrárna by měla být vedle bývalé přádelny

Geotermální elektrárna by se rozkládala vedle bývalé přádelny v opuštěném průmyslovém areálu zkrachovalé textilky Seba T.

"Až se geotermální elektrárna rozeběhne, může prázdná přádelna přilákat podnikatele," konstatoval tanvaldský místostarosta Josef Průcha. "Z geotermální elektrárny dostanou levnější teplo. V bývalé přádelně si dovedu představit zábavní centrum, bazén, ale i různou výrobu."

Tanvald počítá rovněž s dodávkami laciného tepla na trase z geotermální elektrárny do bytových domů. "Předpokládáme, že Entergeo pomůže městu dotacemi," dodal Průcha.

Šonka jeho naděje potvrdil, neupřesnil však, o kolik peněz půjde. "Nebudou to ale žádné drobné," prohlásil Šonka.

V Semilech firma neuspěla

Entergeo ještě před Tanvaldem zkoušelo štěstí v nedalekých Semilech. Tam ale narazilo na odpor některých obyvatel. Obávali se otřesů půdy a v referendu hlasovali proti.

Semilský starosta Jan Farský však stále věří, že jednou geotermální elektrárna ve městě vyroste. "Těším se, že v Tanvaldu nenastanou žádné potíže s vrtem a město se stane příkladem pro ostatní."

Podle Farského přinášejí geotermální elektrárny víc užitku než škody. "Na přebytečné teplo, jež v nich vzniká, se dají napojit nejen byty, ale i sušárny dřeva, prádelny, pěstírny žampionů a třeba také rybí sádky," vypočítal Farský.

Tanvaldu starosta závidí, že se před ním rýsuje šance, aby vedle geotermální elektrárny vzniklo výzkumné centrum, kam by se zájemci o podobné projekty jezdili učit.

Cena elektrárny? Přes miliardu

Šonka předpokládá v Tanvaldu vrt do hloubky čtyř až pěti kilometrů. Geotermální elektrárna vyjde zhruba na jednu až jednu a půl miliardy korun. "Vynaložené náklady se nám vrátí za dvanáct až patnáct let," prozradil Šonka.

Veřejné projednávání plánů Entergea s geotermální elektrárnou proběhlo na tanvaldské radnici loni v prosinci. Z obyvatel města tam nedorazil nikdo, pokud se nepočítá opoziční městský zastupitel Vladimír Vyhnálek.

Místostarosta Průcha však protesty přece jen předpokládá. "Už víme o nějakých e-mailech, co Tanvaldem kolují," poznamenal místostarosta. "Mezi lidmi se přetřásá švýcarská Basilej, kde vrty musely skončit kvůli otřesům. Ale nakonec se ukázalo, že otřesy jsou v Basileji i bez vrtů."

Průcha považuje geotermální elektrárnu za prospěšnou. V Tanvaldu totiž v uplynulých dvaceti letech skončily dvě textilní továrny Seba T, Elektropraga i Elitex. "Máme u nás dvanáctiprocentní nezaměstnanost a hodně mladých se stěhuje pryč. Geotermální elektrárna město oživí."