Geotermální elektrárna by měla vzniknout v bývalém areálu textilní továrny Seba T.

Geotermální elektrárna by měla vzniknout v bývalém areálu textilní továrny Seba T. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Je to bezpečné, tvrdí studie o obávaných hloubkových vrtech v Tanvaldu

  • 0
Obávané hloubkové vrty pro geotermální elektrárnu v Tanvaldu jsou pro město i jeho obyvatele bezpečné. Zjistili to vědci Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Univerzity Karlovy. Projekt na využití energie z nitra země vyvolává ve městě vášně a obavy.

Pražská firma Entergeo chce v centru města, v areálu zkrachovalé textilky Seba T, vrtat až pět kilometrů pod povrch země. Nad hloubkovým vrtem chce postavit geotermální elektrárnu. S takovým projektem nejsou v České republice zkušenosti.

Obyvatelé mají strach z otřesů nebo poškození spodních vod. Projekt stavby elektrárny odmítají. Petici proti stavbě podepsalo 2 116 lidí z Tanvaldu a jeho okolí. A stavbu zamítli i tanvaldští zastupitelé.

Zjištění vědců Tomáše Fischera a a Václava Kachlíka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy však potvrzují předchozí posudky státních i nezávislých institucí a úřadů. Například vyjádření České geologické služby. Ty říkají, že se lidé nemají čeho bát.

„Nadále tak platí, že každý posudek, který se věnoval využití geotermální energie v Tanvaldu, vyzněl ve prospěch projektu. Odborníci z univerzity si z pochopitelných důvodů netroufají posuzovat efektivitu projektu. Podnikatelské riziko však nese výhradně investor, nikoli občané Tanvaldu nebo město,“ řekla mluvčí projektu Agáta Jankovská.

Jsem vázán rozhodnutím zastupitelů, říká starosta

S Tomášem Fischerem a Václavem Kachlíkem se o výsledcích posudku bavil i tanvaldský starosta. „Informace to je zajímavá,“ připustil tanvaldský starosta Vladimír Vyhnálek.

„Jsem ale vázán rozhodnutím zastupitelů. Tento projekt odmítli. Dokud se nezmění, já jako starosta ani nemůžu nic jiného prosazovat,“ zmínil starosta Vyhnálek.

„Věřím, že se informace dostane k občanům Tanvaldu a rozptýlí jejich jinak pochopitelné obavy. Zároveň věřím, že pomohou vrátit diskusi o geotermálním projektu v Tanvaldu do věcné roviny,“ doufá ředitel společnosti Entergeo Zbyněk Šonka.

Firma naráží i na nesouhlas úředníků. V srpnu stavební úřad zamítl žádost o vydání územního rozhodnutí pro stavbu geotermální teplárny s elektrárnou.
Společnost Entergeo se ale proti rozhodnutí odvolala. Od října věc posuzuje Krajský úřad Libereckého kraje. Už jednou rozhodnutí stavebního úřadu zrušil a věc vrátil k novému projednání.

„S ohledem na neobvyklou stavbu, kdy je nutné zjistit stav věci, jsme ministerstvo pro místní rozvoj požádali o stanovení delší lhůty pro rozhodnutí. O této naší žádosti dosud ministerstvo nerozhodlo,“ zmínila Markéta Dědková z tiskového odboru krajského úřadu.

Kraj také žádá o vyjádření ministerstvo životního prostředí, aby prověřilo vydané stanovisko dopadu na životní prostředí. Úředníci z projektové dokumentace zjistili, že se oproti dříve posuzovanému záměru změnily okolnosti využití.

Rizika existují

Geotermální elektrárny už dodávají energii ve více než 20 zemích světa. Geologické průzkumy zjistily, že i v České republice je řada lokalit vhodných pro využití geotermální energie.

Rizika ale existují. Vědecká studie doporučila ukončit experiment na získávání geotermální energie pomocí vrtů do hlubokého podzemí u Basileje. Odborníci poukázali na to, že seismická rizika vyvolávaná experimentem s vysokotlakým čerpáním vody do pět kilometrů hlubokého vrtu, jsou nepřijatelné.

Od roku 2006 trápí oblast otřesy půdy od 2,9 do 3,4 stupně Richterovy škály.

„Hmotné škody, k nimž došlo v důsledku experimentu s vysokotlakým čerpáním vody do pět kilometrů hlubokého vrtu jsou nepřijatelné, a to jak z hlediska častosti opakování otřesů, tak z hlediska očekávatelných dalších škod,“ citovala AFP z práce dvaceti expertů, u kterých si posudek objednaly místní orgány.

Manažeři basilejského experimentu se už v roce 2006 za potíže omluvili.

„Oblast Basileje a ostatně většiny Švýcarska je seismicky aktivní oblastí, co lidstvo pamatuje,“ uvedl Zbyněk Šonka. „V Tanvaldu oproti tomu máme oblast seismicky klidnou,“ dodal Šonka.