Chovatelé chtějí do zoo v Liberci dovézt vzácný druh jelínka, pudu jižního.

Chovatelé chtějí do zoo v Liberci dovézt vzácný druh jelínka, pudu jižního. | foto: Adrian Pingstone, Wikimedia Commons

Gorily z liberecké zoo letos odejdou, nahradí je vzácní jelínci

  • 3
V Zoologické zahradě v Liberci se letos zabydlí několik nových živočišných druhů. Chovatelé získají dva druhy drobných jelenů - filipínské sambary skvrnité a také pudu jižní. Ze zahrady naopak odejdou gorily nížinné, které se z libereckého azylu vrátí do zoo ve Dvoře Králové.

Mnoha novinek se jinak letos návštěvníci liberecké zoo nedočkají. "Loňský rok byl - co se týče dovozu a odchovu zvířat - jeden z nejúspěšnějších, teď přijdou chudší roky," uvedl Luboš Melichar, hlavní zoolog.

Jednoho vzácného přírůstku už se v zoo dočkali. V neděli se narodilo páru orlosupů bradatých v pořadí už čtrnácté mládě. Samice snesla dvě vejce o měsíc dřív, než bývá obvyklé.

"Jedno bylo pravděpodobně neoplodněné, z druhého se vylíhlo mládě. Ještě ale nemá vyhráno, prvních deset dní bývá kritických. Zatím to ale vypadá, že přežije," řekl Jan Hanel, zoolog přes dravé ptáky.

V zahradě tak je nyní pět těchto dravců, kromě čerstvě narozeného mláděte ještě dva páry. Malého orlosupa chtějí ošetřovatelé stejně jako v minulosti jeho sourozence vypustit do volné přírody. "Dvanáct předchozích mláďat jsme vypustili v italských a francouzských Alpách nebo na Pyrenejském poloostrově," upozornil mluvčí zoo Ivan Langr.

Zoo plánuje odchov jelínků

Navíc si zoo může připsat i další významný úspěch. Samici, která byla vypuštěná v roce 2003 v Mercantouru ve francouzských Alpách, se loni vylíhlo první mládě, které dostalo jméno Aile d´or, v překladu Zlaté křídlo.

I když odchovu orlosupa se v Liberci daří, to, jak se bude vyvíjet osud dalšího zvířecího druhu, zatím ošetřovatelé předvídat nemohou. Do zoo chtějí dovézt pudu jižního - jelínka, jehož chov v zajetí je velmi obtížný.

"Zatím u nás budeme mít jen samce, podle toho, zda se mu tu bude dařit, získáme k němu i samici. U tohoto druhu je problém, že nepatří mezi skupinová zvířata, je chovaný pouze v páru, a pokud si ta zvířata nesednou, riziko, že se je nepodaří rozmnožit, je vysoké," vysvětlil Melichar.

Kromě pudu jižního chce letos zoo přivézt také pár sambara skvrnitého, kriticky ohroženého druhu jelena, který pochází z Filipín. Do Liberce jej ošetřovatelé dovezou z italské zoo.

Gorily opustí Liberec v polovině roku

"Zatím je na transport špatné počasí, doufáme, že tak na konci března či začátkem dubna budeme moci zvířata přivézt. Stejně jako pár krokodýlů čelnatých. Nechceme riskovat, že by se zvířatům při převozu v těchto mrazech něco stalo," přiblížil Langr.

Přesné datum zatím v zoo neznají ani v případě odchodu goril nížinných. Pár v Liberci získal azyl poté, co v zoo ve Dvoře Králové začali s rekonstrukcí pavilonu primátů. (fotky z transportu goril zde) Zpátky domů by se zvířata měla vrátit zhruba v červnu.

"Uvidíme, zda pak po nich do expozice vrátíme znovu samce orangutana, máme v hlavě i jiné plány. S naším orangutanem, který je imobilní, je pavilon chudý, není schopen ho využívat celý," zmínil hlavní zoolog. Orangutan je zatím ve vnitřní expozici, kde velmi dobře prospívá.

Podle Melichara v sektoru primátů zoo moc zvířat neodchová. Loni se narodilo pouze mládě gibona, ošetřovatelé by proto chtěli rozšířit alespoň stávající skupinu kočkodanů, protože v současné sestavě nejsou schopni se rozmnožit.