Klement Gottwald už není na seznamu čestných občanů města Turnov.

Klement Gottwald už není na seznamu čestných občanů města Turnov. | foto: MAFRA

Gottwald zmizel ze seznamu čestných občanů. Kvůli smrti politických vězňů

  • 6
Klement Gottwald už není na seznamu čestných občanů města Turnov. S prvním dělnickým prezidentem a symbolem krvavé diktatury KSČ po roce 1948 opustil seznam čestných občanů také Alexandr Lukič Cjura - reprezentant Sovětské armády, jež vtrhla v roce 1968 do Československa a obsadila ho na více než 20 let.

„Gottwald zodpovídá za smrt desítek svých politických odpůrců a nevinných lidí,“ vysvětlil vyškrtnutí komunistického politika ze seznamu čestných občanů turnovský starosta Tomáš Hocke. „Cjura se podílel na okupaci Československa.“

Komunista Klement Gottwald se stal čestným občanem Turnova v listopadu 1946 ještě jako předseda demokratické československé vlády. Po únoru 1948 však KSČ na čele s Gottwaldem převzala v republice moc a rozpoutala čistky mezi svými politickými protivníky i ve svých řadách. Výsledkem byly rozsudky smrti a dlouholeté žaláře.

Cjura pomáhal při plnění volebního programu

Cjura získal v Turnově čestné občanství v roce 1983 jako příslušník okupační Sovětské armády. Odůvodnění tehdy znělo: „Deset let obětavě pomáhal při plnění volebního programu Národní fronty, pomáhal při zabezpečování řady kulturních i politických akcí a utužoval přátelství mezi našimi občany a občany Svazu sovětských socialistických republik.“

O vyškrtnutí Gottwalda a Cjury ze seznamu čestných občanů rozhodlo nyní městské zastupitelstvo. Čestné občanství jim ale už nikdo posmrtně odebrat nemůže. „Chtěli bychom na radnici umístit desku se jmény čestných občanů,“ upozorňuje mluvčí turnovské radnice Anna Šupíková. „Nebylo by čestné mít na seznamu čestných občanů někoho, kdo se čestně nechoval.“

Gottwald dělal na seznamu čestných občanů společnost například armádnímu generálovi Aloisi Liškovi, rodákovi ze Záborčí u Turnova, díky němuž se československá armáda v Anglii zapojila do války proti nacistickému Německu. Liška obdržel čestné občanství v roce 1945, v roce 1949 mu ho komunisté vzali. V roce 2004 Turnov Liškovi čestné občanství vrátil.