Grabštejn

Grabštejn | foto: Jiří Berger

Grabštejn na nové prohlídkové trase odkryje pokoje svých obyvatel

  • 0
Pro návštěvníky hradu Grabštejn na Liberecku se v letošní sezoně chystá první část nové prohlídkové trasy. Ta je pojata jako procházka historií hradu proti proudu času a turisté tak nahlédnou do komnaty hraběnky nebo pokoje velmože.

„Hrad má za sebou dlouhé roky rekonstrukce a dosavadní expozice už pro jeho návštěvníky atraktivní nebyla. Nová by měla představit, jak se na hradě žilo a k čemu v minulosti skutečně sloužil,“ řekl náměstek ředitele libereckých památkářů Petr Weiss. Trasa bude slavnostně zpřístupněna v polovině dubna.

Dosavadní grabštejnská expozice byla spíše jen sbírkou historických předmětů. „Exponáty nedávaly návštěvníkům představu, jak se mohlo na takovémto šlechtickém sídle bydlet. Protože se v druhé vlně podařilo na Grabštejn vrátit další množství původního mobiliáře, rozhodli jsme se koncepci změnit,“ vysvětlil Weiss.

Expozice v prvním patře hradu nejprve představí biedermeierovský pokoj hraběnky Josefíny Clam-Gallasové, přítelkyně Ludwiga van Beethovena, který jí dokonce připsal několik skladeb. Celý pokoj bude připomínat zájem rodu Clam-Gallasů o hudbu. Naváže na něj společenský salon s rokokovou výzdobou a chodba, kterou zdobí několik vedut.

Otevřou se i další části hradu

Proti proudu času se pak návštěvníci Grabštejna dostanou i do renesančního pokoje velmože Jiřího Mehla ze Střelic. „Tento muž nechal velkoryse přestavět hrad Grabštejn do renesanční podoby a inicioval také zbudování renesanční kaple svaté Barbory, která byla veřejnosti po rekonstrukci zpřístupněna v loňském roce,“ doplnil Weiss.

Nová expozice je vybavena mobiliářem nejen ze sbírek Národního památkového ústavu, ale i Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a Severočeského muzea v Liberci. Novinky se však chystají i na další sezony.

Hrad Grabštejn na Liberecku je připraven na novou turistickou sezonu, která začíná první dubnový víkend.

„Na Grabštejně se počítá se zpřístupněním bytu hradního nadlesního, protože hrad Grabštejn za Clam-Gallasů fungoval zejména jako sídlo vrchnostenských úředníků,“ naznačil náměstek ředitele libereckých památkářů. Na následující sezonu se pak plánuje zpřístupnění bytu zámeckého úředníka a také dalšího pokoje, který dosud slouží jako depozitář.

Obnova hradu Grabštejna trvala dvě desetiletí a nyní je z větší části ukončena. I v době, kdy byl hrad opravován, si dokázal udržet poměrně vysokou návštěvnost, ročně to podle informací památkářů bývalo kolem 18 tisíc lidí. Loni jich sice bylo o něco méně, důvodem však byly zejména letní záplavy, které ubraly návštěvníky i dalším hradům a zámkům ve správě libereckého pracoviště NPÚ.