Starosta Hamru rozdával v den voleb peníze. Kupčil s hlasy, tvrdí kritici

  10:06aktualizováno  15:30
Patnáct set až dva a půl tisíce korun dostali někteří senioři v Hamru na Jezeře. Osobně jim je v den komunálních voleb předal starosta Milan Dvořák, jehož sdružení „Břevniště – Hamr na Jezeře – Útěchovice – společně dál“ nakonec volby také vyhrálo.
Starosta Hamru Milan Dvořák (archivní snímek).

Starosta Hamru Milan Dvořák (archivní snímek). | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

Mnozí v tom spatřují nejen ovlivnění voleb, ale i korupční jednání, kdy si starosta kupoval hlasy voličů. Letos poprvé totiž měl ve volbách konkurenci v podobě dvou jiných stran.

Oficiálně starosta předával příspěvek na topnou sezonu, který obec každoročně vyplácí lidem starším 65 let.

„Pokaždé se tento příspěvek vyplácel v prosinci, dostávali ho lidi společně s PF na sklonku roku. Teď poprvé ho starosta osobně rozvážel v den voleb, kdy je zakázaná agitace v blízkosti volebních místností,“ informovala Romana Formánková, nově zvolená zastupitelka za Změnu pro Hamr.

Starostovu aktivitu potvrdilo MF DNES nezávisle na sobě několik lidí z Hamru na Jezeře. Redakce jejich totožnost zná, kvůli jejich obavě ze msty ji ale nezveřejní.

Příspěvek dostali jen někteří

„Nevěděla bych o tom, kdyby se s tím ti obdarovaní nepochlubili v hospodě. Smutné je, že všimné dostali jen vytipovaní lidé, třeba osmdesátiletá manželka bývalého starosty nedostala nic,“ řekla redakci mladá maminka z Hamru na Jezeře.

Další lidé zase potvrdili, že starosta nejen rozdával peníze, ale do volební místnosti autem svážel a osobně doprovázel některé staré voliče. Ty, co neprojevili dost ochoty jít k volbám, podle tvrzení některých místních ještě manipuloval.

Podívejte se, jak dopadly volby v Hamru na Jezeře

„Doslova jim říkal, že pokud se znovu nestane starostou, tak ten příspěvek už příště nemusejí dostat,“ dosvědčil další z obyvatel Hamru na Jezeře, místní živnostník.

Na Facebooku se k problému vyjádřil i Tomáš Třešňák, kandidát za starostovu partaj.

„Ano, příspěvky rozdával a to, že by je příští rok nemuseli dostat, je taky pravda. Nikdo neví, co by se mohlo stát, kdyby byl starostou někdo jiný,“ doslova napsal.

Transparency International: Volby by se měly přezkoumat

Podle Transparency International (TI) je chování starosty hodné bližší pozornosti. Pokud existuje podezření na ovlivnění voleb, je možné napadnout volby v obci u krajského soudu, který může jejich výsledky zneplatnit nebo starostovi odejmout mandát. Existují již případy, kdy k opakování voleb došlo, a to například v Krupce či Bílině.

„Příspěvky v den voleb vytváří pro lidi lákavou motivaci, že člověk, co je rozdává, se o vás postará. Přitom jde o veřejné peníze. Podle uvedených informací se může jednat o kampaň ve prospěch jedné strany, a to navíc za veřejné prostředky,“ říká analytik TI Milan Eibl. „ Tato praxe by měla být řešena Úřadem pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.“

Starosta Milan Dvořák dlouhodobě s MF DNES nekomunikuje, na zaslané dotazy neodpověděl, nezvedl telefon ani nereagoval na SMS.

Pro ČTK dodatečně uvedl, že má v obci takovou podporu, že se nemusí k žádnému kupčení snižovat.

„Popisované jednání, které je účelově vydáváno za takzvané kupčení s hlasy, je v naší obci již 20 let zcela běžné, standardní a obvyklé, tedy finanční příspěvek dostávají sociálně slabší občané s potřebou finanční pomoci a sociálně slabší důchodci s trvalým bydlištěm v obci vždy každý rok na podzim,“ uvedl v písemném prohlášení.

Člen jeho strany a znovuzvolený zastupitel Pavel Cihlář však připustil, že starostovo jednání nebylo úplně v pořádku. 

„Byla to jeho iniciativa, přiznávám, že na někoho mohla působit špatně. Starosta jde brzy na operaci se srdcem a chtěl to prostě stihnout. Jeho postavení to ale ovlivnit nemohlo, starostu nikdo jiný dělat nechce a pokud se podíváte na výsledky voleb, tak zjistíte, že by něco ovlivňovat vůbec nepotřeboval,“ komentoval zastupitel.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy....

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Manželé koupili zámek Návarov jako ruinu, teď sklízí ceny za obnovu

Zámek v Návarově obdržel ocenění Památka roku Libereckého kraje za rok 2017....

Z dlouho chřadnoucího návarovského zámku je znovu obdivuhodná památka. Soukromí majitelé dostali za její obnovu ceny od...

Další z rubriky

Jablonecká koalice kritizuje městskou policii, chystá v ní změny

Novým primátorem Jablonce nad Nisou se má stát lídr ANO Milan Kroupa.

Kandidát na nového primátora Jablonce Milan Kroupa z ANO není spokojen s prací městské policie. Naznačil dokonce, že...

U Raspenavy na Liberecku hořel les, s hašením pomáhal i vrtulník

U Raspenavy hoří les.

U Raspenavy na Liberecku hořel les. Zasaženo bylo území o rozloze pěti až šesti hektarů. Hasiči na pomoc povolali i...

Stamiliony pro BusLine v České Lípě bude zkoumat antimonopolní úřad

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Způsob výběru dopravce v České Lípě bude zkoumat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zakázka, kterou radnice uzavřela...

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Obchodník

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz