Výroba skla v harrachovské sklárně

Výroba skla v harrachovské sklárně | foto: Archiv harrachovské sklárny

Harrachovská sklárna slaví 300 let, skláři ukáží zájemcům své umění

  • 1
Sklo a tajemství jeho výroby byly po staletí jedním z bohatství našich předků a proslulá harrachovská sklárna je živým důkazem. V sobotu oslaví tato nejstarší funkční výrobna skla světa 300. narozeniny.

Při příležitosti výročí ti nejlepších z nejlepších zapomenou na jeden den zavřít brány a předvedou své umění před zraky návštěvníků.

Podhorská sklárna poblíž polských hranic, která dnes nese název Novosad a syn, se může pyšnit titulem nejstarší funkční tavírny na světě, kde se vyrábí sklo ručně. U této příležitosti se sem sjede na 60 nejlepších sklářů z celé republiky.

Harrachovští skláři vyrobili k výročí své sklárny speciální sklenku se třemi uzly na nožce. Za každých 100 let jeden.

"I když máme dvacet let praxe, sklenici s uzly jsme se učili asi tři měsíce. Je to technologicky velmi náročný proces a z celé sklárny jsme to zvládli jen dva," uvedl sklářský mistr Radek Remer.

Harrachovská sklárna v roce 1942

Výroba skla neustala ani po roce 1948.

Součástí harrachovské sklárny je i minipivovar, který byl přistavěn v roce 2002. Skláři k výročí tvoří limitovanou edici 30 pivních sklenic. To jistě ocení sběratelé, kteří mohou při té příležitosti ochutnat harrachovské pivo, na které jezdí štamgasti z celé republiky. Světlý ležák František v letech 2011 a 2012 získal Zlatou pivní pečeť na táborských Slavnostech piva, a porazil tak giganty jako Staropramen nebo Krušovice.

Výrobu skla si mohou pod vedením zkušených mistrů vyzkoušet tento víkend v Harrachove i děti.

ROZŽHAVENÁ SOUČASNOST. Výroba skla v harrachovské sklárně.

Sklářské slavnosti bude doprovázet bohatý program. Návštěvníci si prohlédnou muzeum skla, chybět nebudou ani stánky, občerstvení a dílny pro děti, kde můžou malovat na sklo, vyrábět svícny a vlastní trička nebo třeba vytvářet pískové obrázky.

Pro koho je malebné podhorské městečko příliš daleko, může okusit atmosféru starobylé sklárny třeba v Praze. Součástí oslav bude i výstava harrachovského skla, která bude zahájena 30. května v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Trvat by měla minimálně do 16. září.