Když hoří řízky, uduste je mokrým tričkem, radili liberečtí hasiči

  • 0
Hořící pánev s olejem rozhodně nehaste vodou. Nejlépe na ni platí mokré tričko. Nejen to se dozvěděl reportér MF DNES, který se ve středu zúčastnil preventivní akce hasičů. Ti přítomným ukazovali, jak si poradit s požárem v domácnosti.

Hodinu po obědě se oblékám do hasičského obleku, na hlavu nasazuji těžkou helmu, na ruce nehořlavé rukavice. Do ruky dostávám práškový hasicí přístroj a trochu nejistým a vystrašeným krokem se pomalu posouvám směrem k jakési plechové vaně, z níž šlehají plameny.

Odjistím přístroj, namířím hubici hadice na plameny a stisknu a držím spoušť. Oblaka bílého prachu za necelou minutu oheň zcela pohřbí.

Vše se odehrává pod pozorem profesionálních hasičů z Liberce na jejich stanici v Šumavské ulici. Ti tady ve středu připravili akci nazvanou Aby červený kohout nezakokrhal, při níž si dobrovolníci mohli vyzkoušet, jak správně uhasit hořící olej na pánvi nebo nádobu plnou hořlavých kapalin.

„Ideální by samozřejmě bylo, kdybyste rozpálili olej, usmažili na něm řízky, vypli plamen a snědli je. My si však ukážeme situaci, kdy vám při smažení řízků zazvoní telefon, vy se odejdete do vedlejšího pokoje, vyřídíte hovor a když se vrátíte, je kuchyňská linka v plamenech,“ říká s nadsázkou Jan Mandl, vrchní komisař Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Smažení znamená vysoké riziko požáru

Stojí u propanbutanové láhve, na které je plotýnka s rozpálenou pánví. Právě nedbalost při vaření na sporáku je jednou z nejčastějších příčin požárů v bytech.

„Jen od začátku roku jsme řešili již 46 požárů v domácnostech,“ upozorňuje mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová. Za chvíli z pánve vyšlehnou plameny. „Teď si ukážeme, že nejhorší, co můžete udělat, je hasit takový to požár vodou. Voda se rychle změní v páru, ta strhne kapalinu a rozstříkne po okolí. Z toho pak vzniká největší procento úrazů,“ dodává Mandl. Na pánev pak vylije sklenku vody.

Přítomní musí ustoupit asi o dva metry dál. Plameny po dopadu prvních kapek vody zmohutní a vyšlehnou do asi metrové výše.

A jak se tedy hořící pánev má hasit správně? „Nejúčinnější je například mokré tričko, které na pánev pomalu položíme a oheň jím zadusíme,“ doplňuje Mandl a vše názorně ukazuje.

Po něm si to zkouší i přítomní novináři. Po té, co jeden z nich tričko na pánev hodí s větší razancí než je záhodné a plameny mu málem olíznou obličej, tento pokus vzdávám.

Doma je vhodné mít práškový hasicí přístroj

Podle dalšího profesionálního hasiče Daniela Mlčocha není na škodu, kdyby lidé měli doma hasicí přístroje.

„Doporučoval bych přístroj práškový, sice je trochu nepříjemné, že z prášku je po uhašení požáru v bytě nepořádek, ale hlavní je, že je oheň uhašen. Může se v bytě použít i pěnový přístroj, ale je třeba si uvědomit, že součástí pěny je voda. Může tedy dojít k úrazu od elektrického napětí. Člověk by tedy měl před hašením vypnout jističe,“ vysvětluje Mlčoch.

„Lidé také málo vědí, že každý požár, byť uhašený, musí ze zákona nahlásit,“ dodává.